| Ursulpandafrumos a întrebat:

Am avut sex doar protejat, iar acum imi intirzie menstruatia cu 3 zile, am dureri in partea de jos a abdomenului si sinii sunt irascibili si la fel dor, dar menstra tot nu vine. Poate fi vorba de vreo sarcina?
Gândul ăsta mă sperie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca sexul a fost protejat, in proportie de peste 99, 9% dispare posibilitate de a se putea forma o sarcina in astfel de conditii. De asemenea trebuie sa stii ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, din cauza posibilelor dereglari survenite in activitatea hormonala se pot produce mici dereglari in +/- de cateva zile a lungimii ciclului si pornirea sangerarii menstruale in avans sau cu o anumita mica intarziere. Nu ai nici un motiv de a fi ingrijorata, din moment ce au aparut semnele specifice simptomelor premenstruale. In astfel de cazuri menstruatia porneste negresit de regula in urmatoarele 2-3 zile. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai facut sex numai protejat nu este pericol de sarcina.

| Jonas94 a răspuns:

Păi dacă spui că au fost contacte sexuale protejate, de ce te sperii?
Mai ales că ai deja manifestări care arată că menstra o să vină curând.