| anonim_4396 a întrebat:

Ma adresez tinerelor mamici si persoanelor ce stiu ce inseamna o sarcina. De trei zile ma doare coloana, si nu e de la oboseala fiindca durerea e mai intensa dimineata, cind stau in pat sau merg incet. Simt si dureri in partea de jos a abdomenului, insa mai rar. Ciclul meu a venit pe 19 mai, cu 3 zile intirziere insa a venit. Am facut de atunci 4 teste de sarcina si toate au iesit negative. Nu am greturi, insa ma dor putin sinii, poate ca e de faptul ca intr-o spt trebuie sa-mi vina menstra. Voi ce ziceti? Poate fi o sarcina sau nu? Sau poate e ceva la ovare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Repeta testul nu e suficient un test negativ. Primele semne de sarcina sunt durerile de sani si creterea acestora in dimensiuni, somnolenta, balonare, greturi matinale, intoleranta la fumat. Tine cont ca 60% din femei NU au semne de sarcina in primul trimestru, deci daca vrei sa excluzi 1005 o sarcina singura solutie este sa faci un consult ginecologic cu ecografie cam la 7 saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat. Si nu te mai informa in domeniul asta de pe net. Discuta toate problemele astea cu medicul tau ginecologic. in primii ani de activitate sexuala te poti duce la medic si o data la 2-3 luni, nu-ti strica.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai nici un semn de sarcina. Asta nu inseamna ca nu p[oate fi sarcina daca dupa 19 mai ai avut contacte sexuale neprotejate. Doar ca nu exista nici o legatura intre durerile de coloana si abdomen si o sarcina. Coloana te poate durea intr-o sarcina mare, in care porti 7-8 kilograme in abdomen si asta suprasolicita coloana.

| candora a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am avut relatii deloc, ultima mea relatie a fost pe 16 mai caci iubitul meu este momentan in afara tarii.

| Brigaela a răspuns (pentru candora):

Cand ai facut testele? adica nu trebuie sa iei in considerare nici un test facut inainte de 6 iunie, fiindca este neconcludent.

| candora a răspuns (pentru Brigaela):

Ultimul a fost pe 9 iunie si a iesit negativ.

| candora a răspuns (pentru Brigaela):

Dar pentru o mai mare siguranta, imi puteti spune va rog care sunt semnele de sarcina ce apar in prima-a doua luna? Caci vad ca sinteti experta in domeniu si ca ce am gasit eu pe net m-a adincit si mai mult.

| candora a răspuns (pentru Brigaela):

Am facut azi unul tot negativ, si ma dor sinii si-s putin mariti, da ma gindeam ca e la menstra care trebuie sa vina pe 16 iunie.

| Brigaela a răspuns (pentru candora):

Probabil ca asta este cauza. Poti exclude cam 98% o sarcina in momentul asta (daca ai facut testul din prima urina de dimineata)

| candora a răspuns (pentru Brigaela):

Mi-a venit menstra pe 14 si a durat pina pe 19, e clar ca nu mai e sarcina, mersi.

| Brigaela a răspuns (pentru candora):

Repeta testul nu e suficient un test negativ. Primele semne de sarcina sunt durerile de sani si creterea acestora in dimensiuni, somnolenta, balonare, greturi matinale, intoleranta la fumat. Tine cont ca 60% din femei NU au semne de sarcina in primul trimestru, deci daca vrei sa excluzi 1005 o sarcina singura solutie este sa faci un consult ginecologic cu ecografie cam la 7 saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat. Si nu te mai informa in domeniul asta de pe net. Discuta toate problemele astea cu medicul tau ginecologic. in primii ani de activitate sexuala te poti duce la medic si o data la 2-3 luni, nu-ti strica.

| brandiburu a răspuns:

In ultimii 6 ani am reusit sa invat destule metehne femeiesti de la sotie deci voi risca un raspuns.
Intr-adevar sanii care dor pot insemna si o sarcina dar, la fel de bine, si ciclu. De asemenea, coloana nu te doare cand esti insarcinata decat atunci cand ai burtica si cand incepi sa o ai destul de maricica (deci undeva in partea a doua a sarcinii). Greturile apar, de asemenea, undeva in luna 2-3, de obicei. Toate colegele de munca/cunostintele pe care le stiu ca au copii si chiar si sotia, au avut greturi in perioada asta. Unele au ramas cateva saptamani cu ele, altele au scapat la cateva zile.

Cel mai probabil s-ar putea sa "iti vina" in curand si/sau sa ai o usoara raceala acolo jos. Ma gandesc la raceala de la durerile din zona de jos.

| znstr a răspuns:

Si eu am patit ceva asemanator, ma durea burta cat nu puteam sta dreapta, ma lua cu greturi, ma dureau sanii si coloana (zona lombara mai mult). Nu iti face griji, daca 4 teste au iesit negative inseamna ca nu esti insarcinata, insa durerile astea merita un control la un ginecolog. Eu am mers la un medic homeopat si dupa aproximativ o ora de discutii despre "corpul meu", intrebari-raspunsuri, mi-a dat si un tratament pentru durerile astea de burta, dereglarile menstruatiei, zile multe de menstruatie chiar (7-8 zile), iar dupa tratament a ajung la 3-4 zile, durerile nu sunt chiar atat de chinuitoare iar nici spatele nu a mai durut. Mergi si tu la medic, fa-ti o echografie abdominala eventual, sa nu ai ceva pe acolo de care sa nu sti. Sanatate si pupici!

| candora a răspuns (pentru znstr):

Da, numai ca acum nu sint in perioada menstruatiei, ea trebuie sa apara doar peste o saptamana.

| znstr a răspuns (pentru candora):

Pai intocmai, ai zis ca ti-a venit menstra pe 19 mai, asa ca intre 16-20 iunie ar trebui sa iti vina. Daca durerile acelea persista, mergi la un medic, nu esti singura persoana in postura asta asa ca nu-i rusine sa discuti cu cineva despre durerile din timpul menstruatiei.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia si ai 4 teste de sarcina negative, inseamna nu esti insarcinata. Sanii probabil te dor din cauza sindromului premenstrual.

| andra000 a răspuns:

Nu cred ca vorba de sarcina, poate o raceala, sau poate e din cauza ca trebuie sa iti vina celalalta mentstruatie.ca sa fii sigura ca un test de sarcina iti arata rezultatul corect trebuie sa ti-l faci dupa doua saptmani de cand tia intarziat. daca luna aceasta nu iti vine pe data de 19(exemplu), tu iti faci testul pe data de 3 luna urmatoare. poti sa iti mai repeti un test de sarcina, dar fal cum tiam spus, altfel rezultatul va fi fals.asa am patit si eu, aveam sarcina mica si rezultatul a iesit negativ.trebuie doar sa ai putina rabdare. daca te simti rau in continuare trebuie sa mergi la medic, chiar daca e neplacut, stiu.sanatate multa! iar daca e vorba de un bebe, felicitari sa ne spui si noua!