| IoanaCatri a întrebat:

Am facut-o neprotejat cu prietenul meu dupa o saptamana de la terninarea ciclului. Am facut-o o data protejat, nu a ejaculat in mine, am mai stat in jur de jumatate de ora, poate mai mult si am facut-o din nou neprotejat, dar foarte putin, cateva minute. Nu a scos-o la limita, a continuat el pana a ejaculat. Pot fi insarcinata?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sanse maricele mai ales ca a existat ejaculare inainte. Posibilitatea ca de la prima ejaculare sa fi ramas spermatozoizi pe uretra este foarte mare si nu conteaza ca urmatorul contact a dura 2 secunde sau 10 minute, conteaza ca a fost neprotejat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul dat de suntserios este perfect adevarat dar cu o conditie totusi; doar daca la data producerii sexului ai fost in perioada de fertilitate mare. Doar in acest caz ai fi putut sa ramai insarcinata deoarece in caz contrar chiar daca ar fi existat spermatozoizii care sa treaca din vagin in uter daca nu gasesc acolo un ovul viabil nu au ce fecunda si ca atare dispare posibilitatea formarii sarcinii. Roaga-te sa nu fi fost in perioada fertila in momentul producerii sexului. Pa, pa. Multa sanatate.

| IoanaCatri explică (pentru corbulalbrosu):

Nu eram in perioada de fertilitate mare

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IoanaCatri):

Am inteles acum. Daca sexul se produce pana in ziua a 9-a a ciclului menstrual (in cazul celui de 28 de zile) si nici nu se ejaculeaza in vagin probabilitatea unei sarcini este extrem de mica desub 5%.

| Emilian65 a răspuns:

In momentul in care ati facut sex si protejat si neprotejat erai in perioada fertila, deci cu siguranta ai ramas gravida. Sa fiti sanatosi, sa nasti un bebe sanatos si frumos si sa-l cresteti cu drag.