| arianadrg a întrebat:

Am fost cu un baiat 3 saptamani,dupa ce m-am despartit de el mi-a spus ca nu poate trai fara mine si asa am cazut de comun acord sa vorbim ca amici doar ca amici.Dupa un timp nu mai l-am suportat devenea gelos chiar l-a batur pe un prieten doar pt ca m-a sunat si fara sa fim impreuna sau ceva asemanator.Dupa i-am spus ca pot sa.mi refac viata privata si cu altcineva s-a enervat la maxim o inceput sa ma ameninte ca se sinucine nu l-am crezut prima data,dupa m-o sunat un prieten de al lui ca era sa se arunce in fata trenului (o avut noroc ca l-o tras el inainte sa deie trenul peste el)pur si simplu nu mai stiu ce sa mai fac nu il mai iubesc. Dupa faza asta m-o sunat era mort de beat,drogat, fumat (din spusele celorlalti)si plus ca am vb cu el era blana.Sincer deja imi este frica m.-o amenintat si ca ma bate daca nu stau cu el(culmea nici macar nu am favut sex si nu o fost o relatie siropoasa,dupa o zis ca isi cere scuze de ce o zis, dar nu il cred.)ce sa fac? Rog seriozitate.

5 răspunsuri:
| OnlineZ a răspuns:

Daca este asa cum spui tu : Asta nu e iubire, dupa 3 saptamani de relatie, aceasta fiind neconsumata adica nu a-ti ajuns sa intretine-ti relatii intime.e clar ca e un fel de obsesie.
Tu ai gresit in momentul in care i-ai mai dat o sansa, chiar daca nu ai dat o sansa relatiei i-ai dat sperante in momentul in care i-ai propus sa ramaneti prieteni.
Daca el ar fi vrut sa se sinucida nu l-ar fi impiedicat nimic ar fi facut-o, este clar ca te santajeaza intr-un mod penibil sa ramai alaturi de el.
Incearca sa rupi orice legatura cu el si sa il eviti.si nu iti face griji iubito ca nu cred ca se va intampla nimic.Te santajeaza si atat!

| SergiuBoss11 a răspuns:

In Romanul Ion structura este bipartita:prima parte este Glasul Pamantului si cea de-a doua Glasul Iubirii. termenul de "glas" este vazut ca o chemare, o obsesie care creste cu o putere de necontrolat in sufletul protagonistului.
Acum sa revenim la subiect, ce-i drept te iubeste, dar iubirea aceasta se manifesta obsesiv si ar trebui sa te temi de el.
Sau poate face misto de tine impreuna cu prietenul lui.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Obsesia lui e semnul unei probleme emotionale, sau chiar psihice. Vorbeste cu un adult, cu cineva din familia lui, sau cu cineva din familia ta, pentru ca lucrurile chiar pot degenera. Nici nu e cazul sa crezi tot ce spun prietenii lui, pentru ca exista posibilitatea ca el sa fi vorbit cu ei, si sa le fi cerut ajutorul. Explica-i ca deja exagereaza, si ca daca nu inceteaza, vei lua masuri serioase.

| princess004 a răspuns:

"L-o, m-o, deie"? Se duce dracului si limba romana. Trist.

| remyna a răspuns:

In primul rand daca nu mai simti nimic pentru el nu trebuie sa mai fiti nici prieteni pentru ca el "prietenia voastra " o vede ca o alta sansa de a sta cu tine si de a te trata cum vrea el. e gelos pentru ca nu a realizat inca pierderea ce a subito. daca bea se drogheaza etc. nu ii mai sta in preajma fal sa inteleaga ca intre voi nu mai e nimic si nu are dreptul de a te ameninte cum ai zis tu nu ai facut nimic cu el. sper ca am fost de ajutorr.