| XxElectronxX a întrebat:

Am implinit 13 ani de curand si cred ca penisul meu este cam mic (10 cm). Stiu ca pe vremea nasterii mele era necesara decalotarea penisului dar mama mea nu a vrut. Credeti ca asta influenteaza cresterea penisului meu?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,

Maturizarea sexuală a unui băiat are loc până în pragul vârstei de 21 de ani. Având în vedere anii tăi, ai șanse să te dezvolți pe parcursul timpului așa cum îți dorești. Nu cred că ai vreun motiv de îngrijorare acum, mai ales că datele pe care le-ai dat sunt normale pentru vârsta ta.
Cât despre problema circumciziei, ea nu are niciun efect, pozitiv sau negativ asupra creșterii. Este pur și simplu o practică tradițională in anumite culturi (câteodată practicată și la noi) care, chipurile, ar contribui la o mai bună igienă. Însă așa cum ti-am spus, nu are niciun impact asupra mărimii.

| XxElectronxX explică (pentru Rayyy):

Multumesc, m-ai linistit

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sergiu72 a răspuns:

Legenda cu decalotarea la nastere e falsa. Pana la 17 ani penisul tau mai creste. Succes!