| ioanamaria2000 a întrebat:

Am inceput anticonceptionalele Rigevidon la o saptamana dupa menstruatie(ziua 10 a ciclului), la sfatul medicului pentru ca ciclul meu s-a dereglat foarte tare. Vor mai avea efectul contraceptiv luna aceasta?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Efectele anticonceptionalelor, cand sunt incepute prima oara, ofera protectie totala abia dupa 14 zile.
In perioada asta, este important sa folositi si prezervativul la sex, pentru ca nu te protejeaza de o sarcina, decat dupa 14 zile cand incep sa functioneze.

| ioanamaria2000 explică (pentru Violleta2022):

14 zile, chiar daca nu le-am inceput la menstruatie? Unele persoane ziceau ca toata luna sa folosesc si altceva, iar abia dupa ce incep prima folie sunt protejata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Sincera sa fiu nu am auzit pana la tine ca ginecologul sa recomande luarea anticonceptionalelor in ziua a 10-a dar ma rog, nu sunt medic si poate are el ceva in cap de tie ti-a spus acest lucru.

In orice caz, stiu ccu siguranta ca anticonceptionalele confera protectie la sex, impotriva unei sarcini, abia dupa 14 zile, de aceea estis fatuita sa folsoesti si o a doua protectie cand faci sex, in primele 14 zile cand incepi prima oara anticonceptionalele.