| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa vad din ce in ce mai multi baieti care sunt mai putin curajosi cu fetele, in sensul ca sunt prea timizi, ca le e rusine sa faca primul pas, sau pur si simplu rusine de fete pe care le plac. Nu generalizez, dar cel putin din ce vad eu in jurul meu, grupul meu de tovarsii, la facultate sau in diferite cercuri pe unde mai umblu am tot vazut curentul asta.

Si eu fac parte din "grupul timid" iar dupa ce te reufuza, sau nu iti iese cu cateva fete pe care chiar le placi incepi sa devi temator si oarecum letargic, in sensul ca incepe sa nu iti mai pese si sa nu mai incerci nimic cu altele. (chiar daca, da stiu, nu trebuie sa genralizam ca nu toata lumea e la fel laughing )

Intrebarea mea e urmatoarea. Daca baietii au devenit mai rusinosi, fetele or sa invete sau or sa inceapa si ele sa faca primul pas? Sau cel putin sa munceasca mai mult atunci cand plac si vor pe cineva? Am vazut deja cazuri cand fetele abordeaza primele, dar ce e drept e cam rar. Dar ma gandesc ca dintr-un grup de 10 baieti si 10 fete, sa zicem ca 3-4 baieti au curaj si sunt modelul "old school". Insa restul? Ca si cele 6-7 fete ramase nu cred ca or sa vrea sa fie amante la aia 3-4 "curajosi" laughing Voi ce credeti? happy

13 răspunsuri:
| anonimuIl a răspuns:

NU, fetele restrâng aria de căutare.
Ele nu merg pe principiul - să fiu cu ăsta timid că nu îmi găsesc ce vreau eu.
Ești la facultate?
Ai colege frumoase?
Alea merg în cluburi și se culcă BETE cu alții și tu la facultate le vezi fete cuminți.
SCHIMBĂ-TE dacă vrei fetele frumoase din jurul tău.

| anonim_4396 explică (pentru anonimuIl):

De ce s-ar schimba pentru alții?
Crezi că alții ar fi dispuși să se schimbe pentru el?

| anonimuIl a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești fată și nu înțelegi exemplul lui cu cei 10 băieți și 10 fete.

| anonimuIl a răspuns:

Ai scris

Dar ma gandesc ca dintr-un grup de 10 baieti si 10 fete, sa zicem ca 3-4 baieti au curaj si sunt modelul "old school". Insa restul?

4 băieți din 10 sunt cu 4 fete din 10.
Celelalte 6 fete se duc și se CALMEAZĂ cu alții sau stau singure.
Cei 6 băieți singuri NU sunt doriți de ele că NU se pot culca cu ei, li se face rău numai dacă sunt atinse cu mâna de ăia 6.
Deci - treci între cei 4 dacă ești ca cei 6 singuri.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Niciodata, cel mult da semne daca te place si se frustreaza daca esti prost si nu actionezi tu, in niciun caz nu o sa vezi tu fata care sa ia actiune in sensul in a te aborda daca te place, au o mandrie si fala prea mare de dive cu branza la pzd

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru LonelyGuy07):

Aici chiar iti dau dreptate! Am patit sa ma placa una, dar eu sa nu-mi dau seama si ea sa-si piarda interesul laughing!

| LonelyGuy07 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Da mah stiu, cand iti reprosam ca ai sa plangi mult si bine radeai pe aici, credeai in sinea ta ca de atunci o sa ai fete garla laughing si ca n-are nimic ca i-ai dat aleia cu piciorul

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru LonelyGuy07):

Stai tu linistit ca eu nu plang! Ziceam si eu!

| Together a răspuns:

Daca ar fi un trend semnificativ intuiesti bine, sexul celalalt se va adapta la noile conditii. Dar femeile prefera sa imparta un invingator decat sa fie cu un loser, deci aia 3-4 barbati ramasi vor satisface toate femeile, iar ceilalti poate mai primesc si ei ceva daca acumuleaza resurse.

Eu nu cred ca e un trend spre barbati tot mai babalai, cred ca asa au fost mereu. Dimpotriva, acum ca nu mai e nevoie sa te casatoresti ca sa faci sex, cred ca barbatii se ingrijesc mult mai mult ca sa se bucure de sex, e competitie mai mare intr-o societate in care monogamia nu e singurul mod de a te cupla.

| anonimuIl a răspuns (pentru Together):

Timizii sau pămpălăii acum 30 de ani mergeau la bairame (petreceri) și se cuplau și ei cu câte una.
Cum e AZI nu a fost niciodată.
Asta e așa că băieții sau bărbații între 18 - 30 de ani s-au feminizat.
Ca și comparație - timidul de acum 30 de ani era cam ca liderul de grup de azi, adică cum e cel între 5 prieteni care vorbește și ceilalți ascultă.
Timidul de azi NU exista acum 30 de ani, poate doar comparat cu handicapații de atunci.

| Morbid a răspuns:

"Si eu fac parte din "grupul timid" iar dupa ce te reufuza, sau nu iti iese cu cateva fete pe care chiar le placi incepi sa devi temator si oarecum letargic, in sensul ca incepe sa nu iti mai pese si sa nu mai incerci nimic cu altele."

Ar trebui sa incerci sa te bagi in seama cu femei care stiu cum sa se comporte cu un barbat. Neaparat peste 24-25 de ani.
Nu zic ca nu sunt si fete calumea mai tinere decat tine. Dar cu cat e mai tânãrã cu atat o s-o doara fix in dos de tine. Si daca ai un orgoliu sensibil clar o sa te faca praf fatucile. Mai ales daca le superi.

| Baby02bbbbb a răspuns:

Inseamna ca daca o placi o cuceresti. Nu doar o intrebi si atat. Gasesti metode de a o face sa vrea, caci asta fac barbatii. Nu la primul refuz se si dau inapoi.

| tasr1234 a răspuns:

Eu sugerez sa iesi din beci, vezi ca trebuie sa tunzi iarba