| anonim_4396 a întrebat:

Am mai multe probleme în relația de cuplu pe care nu stiu cum sa le gestionez.
În primul rând in ultima vreme am senzatia ca iubitul meu are alte așteptări de la mine, sa fiu alt gen de persoana chiar daca refuză să recunoască.Imi demonstrează asta indirect si chiar mi-a spus o data ca ar vrea sa imi schimb caracterul.Doar ca eu cred ca nu e vorba numai de caracter chiar daca ar fi suficient si atat.
El imi spune ca ar vrea sa fiu genul de persoana mai sociabilă si bagareata,sa ma descurc mai bine si poate chiar sa ma gandesc la posibilitatea de a ma documenta in legatura cu zona de afaceri.Ii place îmbrăcămintea office la femei și chiar mi-a propus sa imi iau un rand de haine asa.Dar cand il intreb cam cum ar vrea sa fac asta sau daca asta isi doreste refuza sa recunoasca,ca el mi-a cerut.
Chiar dacă relația noastră este publică si avem câțiva ani impreuna,refuză să mergem in alte locuri impreuna înafara de membri familiei cu pretextul ca in cercurile mai largi de oameni,sau printre colegi lui mai sunt si prostanaci cu glume proaste sau ce bat apropouri vulgare si nu vrea sa ma bage într-un cerc similar reprosandu-mi ca daca as fi mai dezinvolta (si mi -a dat niște exemple de fete ce mie una imi par vulgare in asemenea conjuncturi,eu prefer sa ignor si sa tai scurt indecentele nu sa o continui) poate ar fi altfel.Iar eu i-am spus că persoanele normale de obicei reacționează ei ca si bărbați in apărarea iubitei,nu le lasa pe ele sa se balacareasca si a inchis subiectul.
Pe urma imi spune ca ar vrea sa ma tund scurt si sa imi vopsesc parul blond,dar daca sunt pe punctul de a face asta imi zice ca ori nu vrea,ori ca ii e indiferent, iar daca ies de la coafor cu parul tuns doar un pic sau doar aranjat isi exprima nemulțumirea.
Dacă părinții mei se oferă sa imi cumpere ceva, un cadou sau o bluzita (mama cand mai vede ceva drăguț prin magazin) se ia de mine ca ne permitem si noi sa luam o bluza, iar daca mergem in magazin si vreau sa iau o bluza ma intreaba "dar chiar ai nevoie de ea?".
Ca sa nu mai spun ca nu mai e genul afectuos si atent, nu mai e romantic cum era ci extrem de previzibil iar daca ii spun imi spune ca nu mai e la început sau la varsta aia.
Plus ca are zile in care e foarte nervos si daca respir.Nu pot sa fac o glumă (el ce chiar avea simțul umorului inainte), nu pot sa vorbesc cu el un subiect legat de noi ca doar da ochii peste cap ca iar încep.
De înșelat nu ma înșală, nu iti ascunde telefonul, nu lipseste de acasa etc, nici un semna dar totusi nu stiu ce se intampla.
Ma gandesc serios sa ii propun sa încheiem această relație cu toate ca daca aduc vorba nu vrea sa audă.

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Spune-i daca te iubeste sa te lase asa cum esti.
Daca cineva incearca sa te schimbe gen vedeta ...hmm...da de banuit.

| Hammurabi a răspuns:

Realizezi că din tot ce ai spus aici, el nu seamănă deloc cu un bărbat care te iubește.
Seamănă mai degrabă cu un bărbat care regretă că e cu tine, și care va renunța la relația voastră imediat ce i se va ivi o oportunitate.
Doar că mai are unele momente de remușcare în care ar încerca să te schimbe în ceea ce ar vrea el.
Cred că e cea mai bună idee să închei relația, pentru că e puțin probabil ca el să poată fi "reparat" iar relația voastră să redevină una normală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Relația e consumată din toate punctele de vedere. Doar din comoditate sau dorință de schimbare peste noapte (dependență) cumva să te complaci în situația dată, însă și așa rămâi pe loc. El nici nu bănuiește că vei pleca vreodată. Pune piciorul pe clanță!

| Mopmop a răspuns:

In primul rand nu e iubitul tau si nu esti iubita lui.
Sunteti 2 oameni ce ati hotarat sa traiti impreuna.
Asta ca idee.
Revenind, daca nu aveti copil impreuna sfatul meu este sa inchei relatia cu el.
Are semne de gelozie care in curand vor degenera.
"Nu poti schimba pe cineva doar pentru tine" e un vers dintr-un cantec...
Cum adica sa iti schimbi caracterul?
Este ceva facut in ani si daca nu-i place e liber sa plece!
Stiu ca nu e usor sa inchei un capitol din viata ta insa daca continuui asa vei face prea multe compromisuri pentru nimic pana la urma...

| YorickRosto a răspuns:

Buna.
Din puncutul meu de vedere, relatie ta este toxica. Avand in vedere ca el nu vrea sa vorbeasca despre problemele lui sau sa isi rezolve comportamentul, este clar ca relatie e pe sfarsite. Tu ai putea direct sa ii spui ca tie nu iti mai convine comportamentul lui. Poti sa ii spui direct ca iti e "rau" fiind cu el, crede-ma fara el probabil iti va fi mai bine, esti doar obisnuita cu el si nu iti dai seama ca iti face rau de fapt aceasta relatie. Odata ce o sa iesi din relatie o sa obsevi niste schimbari la tine in bine, si o sa intelegi ca te trateaza de parca ar fi bipolar.
Mult succes si sanatate, nu este niciodata prea tarziu sa fugi dintr-o relatie toxica si abuziva.

| Ellya15 a răspuns (pentru YorickRosto):

Si mie mi-a dat senzatia de bipolaritate de asta am incercat sa vad daca se reglementează ceva.Mereu ma gândeam ca nu face asta din cauza rautatii ci mai de grabă pentru ca nu stie ce vrea, dar habar nu am.