| marianaustroi a întrebat:

Am nevoie de ajutor, pot folosi tampoane când am scurgeri vaginale? Pana acum chiar și la menstruații foloseam absorbante și chiar și când aveam scurgeri vaginale, niciodată nu am folosit tampoane. Știu ca pare la mișto sa întreb la 20 de ani ai mei dar nimeni nu mi-a lămurit nimic sad

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Secretia vaginala, daca nu are culoare modificata, textura spumoasa ori cu cocoloase, sau
miros urat, este absolut normala.
Ceea ce nu vor sa inteleaga anumite femei este faptul ca atunci cand folosesc absorbante zilnice (protejslip sau absorbante normale in afara zilelor de sangerare), lenjerie din materiale sintetice, fac spalaturi vaginale etc., modifica si pH-ul si flora, dererminand vaginul sa produca mai multa secretie, in unele cazuri, chiar sa determine un dezechilibru al florei ce duce la infectii precum candidoza.
Folosind tampoane interne in afara zilelor de menstruatie, vaginul tau va detecta un obiect strain ce are contact cu peretii vaginali si va produce mai multa secretie, in plus, pot sa apara infectii.De ce? Deoarece secretia are rolul de a hidrata si de a curata, ori curatarea se face permitand secretiei vaginale sa curga in afara vaginului.
Cel mai corect mod de ingrijire este sa iti faci igiena doar extern de minim doua ori pe zi, sa incerci sa folosesti gel sau sapun cu pH neutru si sa folosesti lenjerie din bumbac.Noaptea, daca poti, dormi fara lenjerie intima.
In zilele de sangerare menstruala, poti folosi ce doresti si ce ti se pare mai comod.In ceea ce priveste tampoanele interne, personal recomand doar o.b., dar vezi ce ti se pare mai potrivit pentru tine.
In restul zilelor, poti folosi ce doresti, nimeni nu te impiedica, dar cu mentiunea ca vei face mai mult rau decat bine nepermitand fluidelor corporale sa isi faca treaba.

5 răspunsuri:
| dragodana a răspuns:

Salut!
Sunt de acord cu Floareasoarelui, dar as mai completa ca daca esti virgina nu poti folosi tampoane.

| ancuta286 a răspuns (pentru dragodana):

Dumnezeule, tampoanele nu au nimic de a face cu virginitatea

| dragodana a răspuns (pentru ancuta286):

Salut!
Cand am vrut sa cumpar de la farmacie pentru nepoata mea, asa mi s-a spus.La fel si o d-na doctor ginecolog.Zic ca aceste persoane sunt mai de incredere, decat copii de aici.

| ancuta286 a răspuns (pentru dragodana):

Daca te uiți la o simplă fotografie a sistemului reproducător a unei femei, poți observa cum himenul (cel care este considerat simbolul virginitatii) se află doar pe pereții vaginali. Nu este ca un sigiliu, care bam, se rupe. Astfel ca se afla o "gaura" deja. Altfel, scurgerile precum menstruația nu ar avea pe unde circula. Inserarea unui tampon, nu are cum sa ia virginitatea.
Totodată acel himen se poate rupe în foarte multe contexte spre exemplu, gimnastica.
Asta ar fi in primul rând. In al doilea rând virginitatea este un concept conform căruia, o persoană își pierde virginitatea la primul act sexual. Astfel, este trist ca acel farmacist si acel ginecolog considera ca folosirea unui tampon este un act sexual.
Si mai trist este faptul ca in 2021 nu cunoaștem câteva noțiuni anatomice de bază. De asta avem nevoie de educație sexuală în școli.

| Teo29 a răspuns:

Mergi la medic