| Reliana a întrebat:

Am nevoie de un sfat, de critici, orice m-ar putea ajuta cumva! Am avut o relatie care nu credeam ca ma va marca asa mult! L-am cunoscut in urma cu 6 ani, dupa 2 ani( in care am fost indragostita de el in tacere, iar el nici nu stia ca exist), cand am terminat liceul, i-am spus ca sunt interesata de el si a inceput nebunia! Sunt 4 ani de atunci, iar noi nu suntem nici impreuna dar nici despartiti...Ne intalnim de cateva ori, apoi nu ne mai vedem saptamani, luni chiar! Iar toate astea se intampla din vina amandorura, cand il evit eu, cand ma evita el. L-am uitat si m-am reindragostit de el de atatea ori, incat nu mai stiu ce simt! Stiu doar ca mi se face dor de el, simt nevoia sa-l vad la ceva timp, iar dupa ce ne intalnim, mi-e ok 1-2 luni... vor inceta toate astea? Mi-e teama ca nu am sa scap de acest sentiment niciodata! Cum e posibil sa moara si sa reinvie sentimentele atat de des intr-un timp atat de scurt? Nu inteleg nimic, sunt confuza.

Răspuns Câştigător
| gill8513 a răspuns:

Dragostea este o problema grea... ceea ce faceti voi cred ca e mai mult dragoste de ocazie. daca tu vrei sa fiti impreuna cred ca cel mai bine ii spui si vezi cum reactioneaza. daca vrea si el, ii ok, dar daca il vezi ca ezita, cred ca ar trebui sa iti cauti pe cineva care tine la tine cu adevarat... dragostea adevarata nu este doar de ocazie.

4 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Daca stau sa ma gandesc nici unul nu a pus nimic pe aceasta relatie. Pai simplu nu stiti ceea ce vreti. Pai gandeste-te ce vrei. Dar mai intai ia o pauza mai lunga.

Si sincer. eu in locul tau nu m as mai intresa de el, dal dracu, daca nu e instare sa te tina, atunci la revedere.

Poate o sa ti gasesti pe cineva mai bun decat el.

Deci nu are rost sa suferi din nou si din nou si dinou...renunta!

| innocent_9644 a răspuns:

De fapt, nu mor, ci doar intra intr. o stare de repaus. Incearca sa vorbesti cu el si sa ii spui ca vrei o relatie adevarata...
O solutie ar fi sa gasesti pe altcineva... Adica o persoana care sa te faca sa o iubesti si in acelasi timp sa il uiti pe actual.
O alta solutie, destul de complicata, avand in vedere faptul ca sunt 6 ani ar fi sa incerci sa il uiti. De fapt, sa treci peste pentru ca e greu sa uiti totul. Dar ca sa treci peste, pentru inceput trebuie sa te indepartezi de el pe cat posibil.
De exemplu, atunci cand te suna nu ii raspunde, sau in general cand vrea sa comunice cu tine nu baga asta de seama. Nici nu ii spune ca nu poti, nici nimic.
Apoi, atunci cand iti vine sa te gandesti la el indeaprteaza. ti gandul asta, spune. ti "Nu acum" si fa altceva pentru a uita. Ar fi usor sa ai cativa prieteni care te pot face sa te distrezi sisa iti distraga atentia.

Sau o ultima soultie ar fi sa il ai indeajuns de mult cat sa te plictisesti. Adica atata timp cat este necesar (non.stop cu el) incat sa dai in greata...

Nu stiu altceva, la mine astea au functionat (le.am facut pe rand, dar pe toate in leg cu un sg baiat care nici nu ma vroia, nici nu ma lasa) happy

| canabis_4210 a răspuns:

Eu una, nu cred ca ceea ce simti tu este dragoste! daca l-ai iubii cu adevarat nu ti-ar fi bine daca nu l-ai mai vede o luna doua, l-ai vrea tot timpul langa tine, nu te-ai multumi cu frimituri! Probabil este doar pasiune (asta daca atunci cand va intalniti faceti dragoste/sex). Este imposibil sa nu scapi de acest sentiment atunci cand te vei indragosti cu adevarat, poate chiar de acest baiat... atunci cand iubirea vostra va fi oficiala, cand va veti bucura de toate lucrurile de care trebuie sa se bucure un cuplu! bafta!

| SeGe a răspuns:

Este clar ca in problema ta, tu esti cea care totusi gandeste.Imi place faptul ca nu dai vina doar pe el ci si pe tine, dar sa fim seriosi.Fratele meu a avut o relatie de 4 ani iar dupa 4 ani de 100% incredere iubita la parasit, in timp ce in relatia voastra nu puteti sa va ganditi la faptul ca sunteti oameni mai maturi (chiar si decat mine) si nu se poate chiar asa o data /luna.concluzie spune-i asta poate intelege