| AndreeaAmalia100 a întrebat:

Am o intarziere de 9 zile, menstruatia mea adesea variind intre 27-30 de zile.In ziua ovulatiei am avut contact fara prezervativ cu o singura penetrare urmata de petting.De cateva zile am sanii tari si urinez frevent.Credeti ca poate fi vorba de o sarcina? Precizez ca in acea seara nu s-a terminat in jurul vaginului, incetend orice contact.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii cum sunt cele descrise in prezenta intrebare NU se poate formula si oferi un raspuns obiectiv care sa fie si pe deplin corect.
Avand in vedere ca ''intarzierea'' calculata a ajuns sa fie de 9 zile, in acest caz este indicat sa se efectueze testul de sarcina fiindca este singura posibilitate de a fi stabilit in mod cert daca exista hormonul de sarcina hCG in urina sau in sange. Multa sanatate!

| AndreeaAmalia100 explică (pentru corbulalbrosu):

Stiu asta, dar voiam o părere, dvs ce credeți?

| Teo29 a răspuns:

Faceti-o doar protejat pe viitor...
exista da, risc de sarcina cand este act sexual neprotejat

| AndreeaAmalia100 explică (pentru Teo29):

Mda,dar penetrarea a fost de 10 secunde maxim și după a încetat orice contact cu penisul

| Dintrebare a răspuns:

Probabil nu esti insarcinata. Noi putem da doar niste pareri personale, ce pot fi gresite. Dar cel mai simplu e sa faci un test de sarcina. E ieftin si scapi rapid de grija. Daca urinezi frecvent poate fi o mica infectie urinara. Sau poate ai un dezechilibru hormonal