| AndreeaAmalia100 a întrebat:

Precizez ca in acea seara nu s-a terminat in jurul vaginului, incetend orice contact. Am o intarziere de 9 zile, menstruatia mea adesea variind intre 27-30 de zile.In ziua ovulatiei am avut contact fara prezervativ cu o singura penetrare urmata de petting.De cateva zile am sanii tari si urinez frevent.Credeti ca poate fi vorba de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

A.) Este important sa stii precis ca pentru a se forma sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite si indeplinite minim 2 CONDITII necesare, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata numai in cazul in care actul sexual (masturbarea) are loc in una sau in toate cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE, cea situata inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei atunci cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, deci NU poate sa provina din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI in cazul in care in mod cert sigur (si obligatoriu) sperma ajunge IN VAGIN, indiferent care ar fi cantitatea sau in ce loc din interiorul vaginului ajunge sperma.

B.) La intrebarea ta : ''Credeti ca poate fi vorba de o sarcina? '' raspunsul corect este NU in proportie de peste 97- 99% fiindca :
Ciclul menstrual se desfasoara din prima si pana in ultima zi, STRICT HORMONAL pe baza unui program care este stabilit de organismul fiecarei femei in prima parte a ciclului menstrual, in perioada foliculara, care incepe odata cu prima zi de menstruatie si tine pana in ziua ovulatiei. Daca ovulatia nu se produce exact la momentul optim si anume in a 14-a zi a ciclului, atunci orice prelungire a ciclului menstrual si aparitia asa zisei ''intarzieri'' in pornirea menstruatiei are loc pur si simplu din cauza faptului ca a aparut o dereglare in buna desfasurare a activitatii hormonale. Deci, dereglarile mai mari sau mai mici, se produc de obicei pe fondul functionarii incorecte la un moment dat a unei singure sau mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, ovare, glanda pituitara, suprarenale, etc.). Din cauza unor astfel de dereglari a activitatii glandelor endocrine, uneori chiar si in cazul celor mai precis reglate cicluri menstruale, pot sa se produca modificari mai mici sau mai mari in desfasurarea activitatii hormonale. La randul lor dereglarile hormonale provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina NEREGULAT sau DEREGLAT. Pe baza celor prezentate se poate presupune/aprecia ca aceasta intarziere minora ca numar de zile, fata de ziua preconizat ca ar fi cea de pornire a sangerarii menstruale, poate fi pusa pe seama dereglarilor hormonale destul de frecvente la varsta ta.
Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate avea variatii mici si frecvente de doar +/- 3-5 zile, la unele dereglari mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (de obicei in plus) fara sa existe o sarcina formata si instalata in uter. Insa este posibil ca in cazuri destul de rare, intarzierea sa ajunga sa fie chiar si de 2-3 luni (uneori si mai mult), fara sa existe o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc mai frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si ulterior la varsta matura, fiindca uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala se poate modifica si sa treaca de la normala, putin dereglata la una grav dereglata din cauza functionarii defectuoase a una sau a mai multe glande endocrine. In mod cert, sigur si negresit si in acest caz, menstruatia va porni in urmatoarele zile. In cazul tau d.p.d.v. strict teoretic NU prea exista motiv de a fii stresata si ingrijorata. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| expertinrezolvareaproblemelor a răspuns:

Aceasi problema am avut-o și eu. Nu, nu ești însarcinata. Probabil ai o infecție jos, și poate de asta ți a întârziat. Și semnele pe care le ai descris, sunt semne premenstruale. Stai fără griji