| Foxii22 a întrebat:

Am o întrebare și va rog să-mi spuneți părerea voastră. Am întârziere a ciclului menstrual de o luna. Trebuia sa vina in data de 8 Ianuarie, dar nu a venit nici astăzi... am avut contact neprotejat poate chiar in perioada ovulației, dar fără ejaculare. Pe lângă asta nu știu dacă e pentru ca îmi fac griji sa nu fiu, dar am niște stări de greata și ma doare capul foarte des. Nu am făcut inca testele de sarcina, deoarece mi-e teama. O sa le fac săptămâna asta. Am presupus ca poate e o dereglare hormonală deoarece in Octombrie mi-a venit ciclul in data de 6, iar după 22, iar in Decembrie in data de 8. Știu ca fără analize nu pot ști nimic sigur, dar voi ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual este extrem de dereglat din moment ce odata are lungimea de 16 zile (06.10 - 21.10 = 16 zile), pe urma de 47 de zile (22.10 - 07.12 = 47 zile).
Fiindca si actualul ciclu menstrual a ajuns sa aiba lungimea de 57 de zile pana in prezent (08.12 - 02.02 = 57 zile) reiese ca ciclul tau menstrual este in masura foarte mare dereglata.
In astfel de situatii este indicat si recomandat ca prima data sa te prezinti la un cabinet medical de endocrinologie atat pentru a fi consultata dar mai ales sa ti se faca setul complet de analize hormonale si pe urma cu diagnosticul stabilit si cu rezultatele analizelor endocrine obtinute sa te prezinti la cabinetul medical de obstetrica-ginecologie pentru a fi efectuata atat a consultatia ginecologica propriuzisa cat si a unei investigatii ecografice care in astfel de situatii devine absolut necesara. In situatia ta se poate doar presupune ca ovarele tale sa fie afectate de chisturi dar se poate ca activitatea hormonala sa fie foarte grav afectata de functionarea deficitara sau incorecta a una sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, folicul ovarian, suprarenale, etc.) si aceste lucruri se pot stabili numai prin analize specifice. Multa sanatate!

| Foxii22 explică (pentru corbulalbrosu):

Am uitat sa spun de Noiembrie. mi-a venit tot in 8

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fă-ți test că nu ghicim în cafea dacă ești sau nu. poate la fel de bine să fie dereglare sau sarcină

| Foxii22 explică (pentru Adry05):

Nici nu ți-am cerut să ghicești in cafea, stai liniștit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa mergi la medicul tau ginecolog sa te consulte asta zicem.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!