| MobscenexD a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu unele simptome de la pilula de a 2a zi. Am luat pilula dupa 3 ore de la contactul sexual neprotejat cand si-a dat drumul in mine, mie nevenindu-mi menstruatia de 2 luni. De 2 zile am niste dureri insuportabile in abdomen si niste dureri jos cand stau in fund, si mi s-a umflat burta jos si mi-a aparut ceva deasupra buzei ca o pupa si ma mananca si uneori ma tot duc la baie si am usturimi ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca pastilele dea 2-a zi contine o cantitate enorma/imensa de hormoni, acestia ajunsi in organismul femeii provoaca dereglari masive si provoaca de obicei si reactii adverse uneori foarte intense sau greu de suportat, precum greata, stari de voma, diaree, dureri de cap, ameteala, oboseala, durere la nivelul sanilor, dureri în partea de jos a abdomenului, sangerari imprevizibile intre menstruatii si dereglare menstruatiei pe termen lung. Din cauza efectelor adverse foarte intense aceste pastile de a 2-a zi sunt considerate de medicii ginecologi drept cele mai nocive contrceptive si majoritatea propun alte metode mult mai sigure si care nu provoaca deloc efecte adverse. Dar pentru a afla aceste lucruri si metode fara urmasi neplacute, in mod obligatoriu trebuiesc consultati inainte de a actiona...iresponsabil. Sanatate!

1 răspuns:
| anonim123453313 a răspuns:

Cel mai bine mergi la medic, poate nu sunt bune pentru tine anticonceptionalele pe care le-ai luat