| Gaby212 a întrebat:

Am o poveste foarte, foarte incalcita.Va rog sa ma ajutati si pe mine sa clarific situatia,ca ma simt depasit...

M-am ambitionat sa o uit pe fata de care sunt indragostit.
Mi-am dat seama ca iubirea asta nu va evolua niciodata...Ea are alte idealuri si cred ca iubeste pe altcineva.
Dedic mai mult timp pasiunilor mele,iar viata sociala incepe sa se imbunatateasca.
Sincer, ma simt mult mai bine.Nu imi mai pare rau pentru ce s-a intamplat si nu mai am mustrari de constiinta.
Acum admit faptul ca n-a existat nimic intre noi, chiar daca eu am pus-o pe ea pe primul loc.

Dar am o problema...Si e destul de mare.Cand lucrurile abia s-au echilibrat, povestea asta a luat o intorsatura ciudata:

Am aflat ca ea este la mare cu un tip.Asa mi-a zis una dintre prietenele ei...Insa ieri mi-a trimis mesaj si m-a intrebat ce mai fac.Din vorba in vorba am ajuns sa ne amintim cat de bine ne intelegeam noi si cat de faine erau intalnirile noastre.Mi s-a parut un pic straniu,ma gandeam "ce naiba, doar nu e cu altul acum?!" Plus ca imi sugera se ne mai vedem, adica m-a intrebat daca am vreun program pentru saptamana viitoare.Eu i-am spus ca m-am inscris la un curs de perfectionare si ca nu am mult timp liber, pentru ca am intuit ce vrea si chiar nu doream sa o iau de la capat.Asta a fost tot,ne-am spus "noapte buna" si gata.

Ea nu e genul care sa zboare din floare in floare, chiar are bun simt si caracter.De ce mi-ar fi trimis mesaj daca ar fi fost cu cineva?

E posibil ca prietena ei sa ma fi mintit? Ce spuneti, sa o sun pe si sa ii propun sa ne vedem?
Daca are intr-adevar pe altul si ma bag in incurcatura?
Voi ce ati face?

16 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu e chiar atâta de încâlcită treaba. Poveste asta am trăit-o şi eu, doar că diferenţa la mine e că mă făcut să sufăr, mă trădat, mi-a scos poveşti şi nu am mai putut eu să continui şi să îl las să îşi bată joc de mine.
Când îl uităm revenea mereu în viaţa mea, îl considerăm cel mai bun şi cel mai frumos şi eram efectiv topită de dragul lui, dacă era nevoie mergeam până în cer şi înapoi doar să îi văd zâmbetul dar după dispărea. Intră în viaţa mea, mă caută, îl ajutăm cu sfaturi, cu vorbe bune, cu afecţiune şi probabil după ori îşi găsea vreo pipiţă, ori ceva mai bun de făcut şi mă lăsa cu ochii în soare.
Sfatul meu este să îţi vezi de ale tale, să îi blochezi numărul şi să îţi creezi un drum nou cu un nou viitor departe de ea pentru că cel mai probabil te va face să suferi.

| Gaby212 explică (pentru Freya1):

Cred ca ai dreptate... Ceva de genul a fost si in cazul meu.I-am oferit toata afectiunea mea si cand a fost vorba sa intram intr-o relatie serioasa, m-a lasat asa.

| Freya1 a răspuns (pentru Gaby212):

Îţi spun din propria experienţă.Şi la mine revenea, îmi făcea capul mare apoi dispărea ca şi măgarul în ceaţă şi na eu fiind faţă îmi scotea poveşti şi râdea de mine pe la spatele meu.

| Gaby212 explică (pentru Freya1):

Nu si-a batut joc de mine...Dar a pastrat o oarecare distanta.Era ciudat cat de repede isi schimba atitudinea.Parca ma iubea, parca nu...De asta mi-a fost frica.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust, spune o zicala.
Eu, in locul tau as lasa-o sa atace ea problema, tu sa o tratezi cu rceala. Poate s-a certat cu cel ce ti-a urmat si acum vrea sa-l faca gelos sau chiar sa aprecieze ca a fost mai bine cu tine. Poti sa o accepti, dar "cu greutate" ca sa nu spuna ca "esti in limba" dupa ea.
Nu zboara din floare-n floare, dar tot se muta cand i se pare ca o alta floare este mai darnica in ce aduna. De unde stii ca nu o va mai face si in viitor?!

| Gaby212 explică (pentru CodrutElian1990):

Eu tin mult la ea si nu as vrea sa o pun "intre pereti"....Adica sa ma joc de-a du-te-vino. Daca nu suntem impreuna nu inseamna ca sterg pe jos cu dansa.
Nu stiu daca ce am auzit de pe la prietenele ei este adevarat, nu ma grabesc sa trag concluzii.Voi reactiona numai daca am un raspuns cert, nu din zvonuri...

Totusi, chiar daca a ramas in inima mea, nu as mai accepta o relatie dupa ce m-a ignorat pe mine pentru a fi cu altul.

Dar nu trag concluzii pana nu aflu de la ea sau pana nu ma conving singur cum sta treaba...

| Elena9328 a răspuns:

Orice este posibil.
Însă de unde ai ajuns la concluzia "că ai crede că iubește pe altcineva?"
Spui că povestea a luat o întorsătură ciudată că e cu un tip?!
Pai și dacă ar fi fost ce treabă mai ai?
De ce îți mai pasă și încerci să afli de ea de la prieteni?
Ți a dat mesaj?
Nu cumva știa că tu inca te mai interesezi de viața ei? Și de aceea ți a propus să ieșiți?!
De ce nu lași orgoliul ăla și îi spui cu adevărat ce simți? l Zic și eu. Și de ce nu i lași așa zisi " prieteni" și vorbești cu ea?! Sa aibe pe altul? Dragul meu, oamenii invidioși vor mânca cacao cat este viața de lungă. Daca tu chiar o iubești. Nu renunța la ea și spune-i. Mai bine acum, decât niciodată. Regretele nu ajuta cu nimic. Nu vei face nimic cu ele.

| Gaby212 explică (pentru Elena9328):

Nu prea vreau sa ii spun nimic pana nu vad cum sta treaba.Nu ma bazez nici pe vorbe in vant, pe zvonuri...
Gandeste-te ca vreo 2 ani am incercat sa fiu cu ea.S-a despartit de primul ei prieten si am inteles ca erau impreuna inca din liceu... a fost greu pentru sa mearga mai departe.Cand am vazut ca si-a mai revenit,am inceput sa o abordez.
Nu a trecut zi in care sa nu o complimentez sau sa nu ii ofer cate un cadou. Erau momente in care chiar imi dadea sperante,apoi imi taia macaroana...

Avea incredere in mine, imi putea spune orice...Dar cand eu am avut nevoie de cineva alaturi, caruia sa ii spun ce ma apasa, stii ce mi-a zis?!
"Nu am timpul si nici dispozitia sa te ascult"

Punct.Ti se pare normal? De asta am renuntat.Mi-am dat seama ca pot sa ma dau si peste cap, ca mai mult de "amic" n-o sa ii fiu niciodata.

Se merita sa ma mai chinui pentru ea? Recunosc faptul ca inca o mai iubesc si imi e greu sa o ignor... crying

| Elena9328 a răspuns (pentru Gaby212):

Te ai gândit că poate avea vreo problema mai gravă?!
Se merita
Mai bine ii spui
Altfel ramai cu regretele

| Gaby212 explică (pentru Elena9328):

Mi-a spus de problemele pe care le avea, dar am ajutat-o mereu si chiar a iesit bine.Era certata cu fratele ei si am indrumat-o cum sa-si constientizeze greselile si sa le indrepte.
Nu vad de ce sa se fi comportat astfel...E adevarat ca probabil mi-a ascuns ceva.

| Elena9328 a răspuns (pentru Gaby212):

Fiind presata și stresata.
Tu cum ai fi reacționat când ți se spărgeau toate in cap.
Părerea mea e să o suni sa te întâlnești cu ea și să clarificați totul!

| Gaby212 explică (pentru Elena9328):

Am sa o sun.Serios,n-am nimic de pierdut...

| Elena9328 a răspuns (pentru Gaby212):

Nici ea n-are

| Gaby212 explică (pentru Elena9328):

Adica?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Elena9328):

Nu te supara, dar atunci, de cate ori va avea greutati va fugi de la el cu altul? Ce are sula cu prefectura?!

| Doja a răspuns:

Chestia asta e ca la tigari... te lasi, stai 6 luni si apoi iei o tigara.

Nu te baga. lasa-o. Spune-i sa nu te mai caute.

Felicitari pentru progresul facut. Vei vedea ca femeile au prostul obicei sa se intaorca si dupa 10 ani si vor trezi sentimente in tine. Depinde doar de tine sa zici "nu".