| Macheciau a întrebat:

Am o problema cu o fata.Noi ne stiam de mai mult timp dar de curand am avut o activitate impreuna de o saptamana si m-am indragostit de ea.Apoi am inceput sa vorbim si cand am cunoscut-o si am observat ce personalitate frumoasa are m-am indragostit total de ea. Apoi am inceput amandoi sa stam foarte mult timp impreuna sa ne plimbam doar noi doi, sa ascultam muzica si aveam o banuiala ca si ea ma place. Apoi a plecat mai devreme din acea activitate(era o tabara) si inainte sa plece i-am cerut numarul de telefon si ea imediat m-i la dat.Si apoi pe seara gasesc un mesaj de la ea pe facebook ca ma iubeste si ca ii e dor de mine.Atunci i-am dat mesaj ca si eu simt acelaasi lucru pentru ea dar ca doream sa ii spun la Bucuresti cand eram singuri.Dar ea mi-a luat-o inainte.Si apoi ea a plecat inca o saptamana in Finlanda in vacanta si in fiecare zi noi vorbeam si ne dadeam mesaje cu te iubesc si mi-e dor de tine si vorbeam de toate. Apoi cand a venit in Bucuresti, am vorbit cu ea si apoi mama a fost sunata de catre mama ei sa ii spuna sa stam mai departe ca ea nu doreste sa aiba o relatie pana la facultate.Si seara, pe facebook fata imi spune ca trebuie sa ramanem prieteni pentru ca nu mai vrea sa aiba iubit in liceu deoarece vrea sa se apuce de invatat si sa aiba bursa.Ea a mai avut un prieten, dar l-a parasit de la prima intalnire pentru ca se purta urat cu ea si injura si mama ei crede ca ea nu a avut treaba pana acum cu baieti.Acum pe facebook sau prin mesaje vorbeste laconic, dar cand vorbim la telefon(vorbim si 6-7) vorbeste exact ca inainte(dar fara sa imi spuna ca ma iubeste) dar vorbim de toate si te toti dar vorbeste de noi ca si cand am fi impreuna..de exemplu in acea tabara era o fata care vorbea de noi ca suntem impreuna si ea imi zice ca:,, Fata asta stia si de noi si de aia 2 si de aia 2)".Azi am vorbit cu ea de asta si a zis ca trebuie sa ramanem doi prieteni foarte buni si a zis ca dupa liceu o sa aiba din nou prieten. Faza ciudata e ca am vorbit la telefon si de fata cu mama ei si nu i-a zis nimic.Deci ce pot sa fac sa nu o pierd?

9 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

Salut Mache! Vad ca unii dintre noi iti zice sa lupti pentru ea, foarte bine. Ai uita sa ne precizezi ce varste aveti, vad ca este o fata cu capul pe umeri, vrea sa invete pentru a obtine bursa, bravo ei! Tu te-ai aprins prea repede iar cu insitentele tale ar putea sa o sperii, ramai deocamdata la stadiul de amici, pe parcur arata-i respectul tau si-ai sa vezi cum se indreapta lucrurile. Nu te grabi, succes!

| Macheciau explică (pentru Astaeparereamea):

Eu am 16 si ea 15

| Astaeparereamea a răspuns (pentru Macheciau):

Multi inainte! Ramaneti la postura de amicitie/prietenie, nu te grabi cca ai sa strici totul. Mai ramane de vazut daca si ea vrea sa ramaneti prieteni, roag-o sa te ierte deoarece ti s-a intamplat pentru prima data in viata sa te indragostesti. Spune-i ca pe parcurs ai sa te straduiesti sa inveti tot ce inseamna despre viata si dragoste si ca nu ai sa mai fi asa de sufocant.

| Macheciau explică (pentru Astaeparereamea):

Am incercat pe fb un mic experiment si am postat o imagine din aceea cu numere.Ea a fost prima care a raspuns.Si mi-a dat ca sunt de gasca, ca sunt dragut, ca sunt BFF si ca ar vrea sa iesim la un suc. Apoi un coleg de clasa a facut o gluma si a spus ca sunt de gasca si prost. Apoi i-a intors replica imediat spunandu-i ca daca si el e prost inseamna ca tu nici nu ai creier, adica mi-a luat apararea.Si apoi fratele meu a comentat ca sa scot fata la un suc, iar ea mi-a spus si am intrebat-o daca vrea sa sterg commentul si a zis ca nu, sa il las pentru ca ei ii place si ca nu o deranjeaza.Ce ar trebui sa inteleg din asta?

| Astaeparereamea a răspuns (pentru Macheciau):

Inseamna ca si ea doreste o relatie dar nu de iubit/iubita, fratele tau ti-a dat o idee buna cu sucul, inca odata iti zic, incearca sa o lasi mai mult pe ea sa vorbeasca. Succes! thumbs up

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incep cu o mica remarca; cu toate ca e o poveste frumoasa, incercati sa fiti o idee mai realisti; dupa cateva flirt-uri, nu ai cum sa iubesti o persoana. Te place, dar dragostea apare mai tarziu.
Sfatul meu este sa ignori spusele ei cu prietenia, sa urmaresti sa dai de ea cand puteti fi singuri, sa incerci sa-i furi un sarut, de exemplu.
Ar trebui s-o faci sa treaca de partea voastra, sa se ascunda de mama ei, ca sa puteti avea o relatie, ca oricum v-o doriti.
Ceea ce vrea maica-sa e o prostie, de invatat va avea si la facultate; in liceu, toti tinerii sunt preocupati si de relatii, nu are de ce sa o pedepseasca, pentru niste note. Daca esti baiat serios nu o vei influenta negativ la invatatura, mai ales ca, din ce spui, cred ca si tu esti un elev bun.
Convinge-o sa ascunda relatia de mama ei, sa-i spuna doar ca sunteti foarte buni prieteni, restul tineti pentru voi.
Succes!

| ZnXxx a răspuns:

Cel mai bun raspuns: Nu te da Batut Lupta pana la sfarsit ..Pentru ca aca si ea simnte la fel nu ai cum sa nu lupti ..Maicasa vazand ca luptii o sa se dea batuta 100 la 100 asa ca Lupta Fii puternic ..Lupta pentru Ea! SUCCES!

| ZnXxx a răspuns:

Mache iti zic sa lupti deoarece! La fel am fost si eu la varsta de 15 ani mama imi spumea sa invat si i-am zis ca le pot face pe amandoua sa aiba incredere in mine. Primul si ultimul baiat din vaiata mea e mai mare cu doi ani ca mine si ne.am intalnit in parc la fel a fost ne am indragostit la prina vedere. Ma certasem cu mama sa invat si aveam bursa de merit mi.am continuat scoala am luat bacu a fost foarte fericita si cu primul meu baiat am o casnicie si aceeasi scanteie ca in prima zi exista si acum la varsta de 22 de ani! Daia ti-am spus! Eu zic cat mai repede. Ochiii care nu se vad ..Se uita!

| ahdhhouofrdhchvuyvcugjvjv a răspuns:

Hey..in cazul parintilor nu ai ce face mai ales daca parinti sunt comunisti de vremea lu' Pazvanti.dar ceea ce e mai nasol pentru tine e ca daca tipa isi doarea intr-adevar sa fie cu tine nu era asa usor manipulata de mama ei sa fim seriosi.