| Macheciau a întrebat:

Am o problema cu o fata.Noi ne stiam de mai mult timp dar de curand am avut o activitate impreuna de o saptamana si m-am indragostit de ea.Apoi am inceput sa vorbim si cand am cunoscut-o si am observat ce personalitate frumoasa are m-am indragostit total de ea.Apoi am inceput amandoi sa stam foarte mult timp impreuna sa ne plimbam doar noi doi, sa ascultam muzica si aveam o banuiala ca si ea ma place. Apoi a plecat mai devreme din acea activitate(era o tabara) si inainte sa plece i-am cerut numarul de telefon si ea imediat m-i la dat.Si apoi pe seara gasesc un mesaj de la ea pe facebook ca ma iubeste si ca ii e dor de mine.Atunci i-am dat mesaj ca si eu simt acelaasi lucru pentru ea dar ca doream sa ii spun la Bucuresti cand eram singuri.Dar ea mi-a luat-o inainte.Si apoi ea a plecat inca o saptamana in Finlanda in vacanta si in fiecare zi noi vorbeam si ne dadeam mesaje cu te iubesc si mi-e dor de tine si vorbeam de toate. Apoi cand a venit in Bucuresti, am vorbit cu ea si apoi mama a fost sunata de catre mama ei sa ii spuna sa stam mai departe ca ea nu doreste sa aiba o relatie pana la facultate.Si seara,pe facebook fata imi spune ca trebuie sa ramanem prieteni pentru ca nu mai vrea sa aiba iubit in liceu deoarece vrea sa se apuce de invatat si sa aiba bursa.Ea a mai avut un prieten, dar l-a parasit de la prima intalnire pentru ca se purta urat cu ea si injura si mama ei crede ca ea nu a avut treaba pana acum cu baieti.Acum pe facebook sau prin mesaje vorbeste laconic, dar cand vorbim la telefon(vorbim si 6-7) vorbeste exact ca inainte(dar fara sa imi spuna ca ma iubeste) dar vorbim de toate si te toti dar vorbeste de noi ca si cand am fi impreuna..de exemplu in acea tabara era o fata care vorbea de noi ca suntem impreuna si ea imi zice ca:,, Fata asta stia si de noi si de aia 2 si de aia 2)".Azi am vorbit cu ea de asta si a zis ca trebuie sa ramanem doi prieteni foarte buni si a zis ca dupa liceu o sa aiba din nou prieten. Faza ciudata e ca am vorbit la telefon si de fata cu mama ei si nu i-a zis nimic.Deci ce pot sa fac sa nu o pierd?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Asculta, poate nu ai privit mai adanc la ce am scris mai sus, si probabil nu o sa intelegi nici ce voi scrie acum, dar... "Cum sa nu o las?" spui deci.
Uite, nu sunt vreun macho man care da sfaturi in relatie, si relatile nu au fost punctul meu forte niciodata, dar uiti un lucru important, sa iti explic cat mai simplu sa intelegi, cand te uiti la o relatie iti indrepti privirea catre problemele care sunt in ea, ce nu merge bine si cauzele neintelegerilor, uite asa ignori un lucru foarte important, nu te uita la probleme, nu te uita la ratiune, mai pe scurt nu gandii, pentru ca din gandire se naste ratiunea, iar ratiunea care inseamna modul de perceptie logica nu prea stie ce vrea, mai ales intr-o relatie, mereu cand te gandesti la ceva tot nu esti sigur cu adevarat ce vrei, bun, acum sa o luam altcumva. Cum e cand simti ceva? Aici se schimba tot asa-i? Simturile sunt exate, nu exista indoiala in ele, cand esti suparat simti acea stare, si e foarte clara, cand esti fericit la fel, iar ca sa nu o mai lungesc, cand esti indragostit este exact la fel. Daca tu te indoiesti de dragostea pentru ea inseamna ca aia nu e dragoste, e doar o usoara simpatie. Acum, ca m-ai intrebat ce sa faci ca sa nu ii dai drumul? Sa fiu sincer nu iti pot da acel raspuns pentru ca nu il stiu, numai tu ti-l poti da, e iubire sau e simpatie, e serios sau doar o simpla joaca, o vrei langa tine sau nu. Ma intrebi ce sa faci ca sa nu ii dai drumul, aici iti spun sa lasi deoparte gandirea, sa inchizi ochii si sa te gandesti la ea, sa observi ce simti cand te gandesti la ea, prima intrebare care trebuie sa ti-o pui este "imi doresc sa nu ii dau drumul?", si apoi raspunde cu inima, nu cu creierul, iar ce poti sa faci in continuare odata ce te-ai lamurit cu asta e sa vezi cat de puternice sunt sentimentele tale, in functie de asta vei decide cat de departe esti dispus sa mergi, si asta inseamna de fapt "sa nu ii dai drumul", nu sa vezi cat de departe poti merge, si sa mergi fara sa te gandesti ce iti iese in cale, pentru ca mereu e vorba de sacrificii pentru a ajunge unde vrei, asadar pune-te de acord cu simturile apoi vei stii ce ai de facut, repet, simturi nu gandire, pe aia o lasi deoparte.
Daca tot nu ai inteles reciteste mesajul acesta din nou, e prima oara dupa mult timp cand ma deschid sa dau o lectie cuiva, si probabil va mai trece mult timp pana o voi face din nou, iubirea nu a fost simpla niciodata, dar ceea ce simti mereu va fi clar, ghideaza-te dupa asta.

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu ar trebui sa isi lase mama sa o restrictioneze chiar asa, daca ea poate si sa invete si in acelasi timp sa aiba si prieten nu inteleg care e problema. Te sfatuiesc sa o intrebi la modul cel mai serios daca decizia e din cauza mamei ei sau asta e ceea ce isi doreste ea, si judecand dupa ce ai scris mi se pare clar ca face asta din cauza blestematilor de parinti. Sfatul meu e sa fi incapatanat, daca o iubesti nu ii da drumul.
Mult noroc.

| Macheciau explică (pentru MarianWLF):

Si ce fac eu acum? Cum sa nu o las?

| Macheciau explică (pentru MarianWLF):

Dar ce ar trebui sa fac sa nu ii dau drumul mai exact

| MarianWLF a răspuns (pentru Macheciau):

Asculta, poate nu ai privit mai adanc la ce am scris mai sus, si probabil nu o sa intelegi nici ce voi scrie acum, dar... "Cum sa nu o las?" spui deci.
Uite, nu sunt vreun macho man care da sfaturi in relatie, si relatile nu au fost punctul meu forte niciodata, dar uiti un lucru important, sa iti explic cat mai simplu sa intelegi, cand te uiti la o relatie iti indrepti privirea catre problemele care sunt in ea, ce nu merge bine si cauzele neintelegerilor, uite asa ignori un lucru foarte important, nu te uita la probleme, nu te uita la ratiune, mai pe scurt nu gandii, pentru ca din gandire se naste ratiunea, iar ratiunea care inseamna modul de perceptie logica nu prea stie ce vrea, mai ales intr-o relatie, mereu cand te gandesti la ceva tot nu esti sigur cu adevarat ce vrei, bun, acum sa o luam altcumva. Cum e cand simti ceva? Aici se schimba tot asa-i? Simturile sunt exate, nu exista indoiala in ele, cand esti suparat simti acea stare, si e foarte clara, cand esti fericit la fel, iar ca sa nu o mai lungesc, cand esti indragostit este exact la fel. Daca tu te indoiesti de dragostea pentru ea inseamna ca aia nu e dragoste, e doar o usoara simpatie. Acum, ca m-ai intrebat ce sa faci ca sa nu ii dai drumul? Sa fiu sincer nu iti pot da acel raspuns pentru ca nu il stiu, numai tu ti-l poti da, e iubire sau e simpatie, e serios sau doar o simpla joaca, o vrei langa tine sau nu. Ma intrebi ce sa faci ca sa nu ii dai drumul, aici iti spun sa lasi deoparte gandirea, sa inchizi ochii si sa te gandesti la ea, sa observi ce simti cand te gandesti la ea, prima intrebare care trebuie sa ti-o pui este "imi doresc sa nu ii dau drumul?", si apoi raspunde cu inima, nu cu creierul, iar ce poti sa faci in continuare odata ce te-ai lamurit cu asta e sa vezi cat de puternice sunt sentimentele tale, in functie de asta vei decide cat de departe esti dispus sa mergi, si asta inseamna de fapt "sa nu ii dai drumul", nu sa vezi cat de departe poti merge, si sa mergi fara sa te gandesti ce iti iese in cale, pentru ca mereu e vorba de sacrificii pentru a ajunge unde vrei, asadar pune-te de acord cu simturile apoi vei stii ce ai de facut, repet, simturi nu gandire, pe aia o lasi deoparte.
Daca tot nu ai inteles reciteste mesajul acesta din nou, e prima oara dupa mult timp cand ma deschid sa dau o lectie cuiva, si probabil va mai trece mult timp pana o voi face din nou, iubirea nu a fost simpla niciodata, dar ceea ce simti mereu va fi clar, ghideaza-te dupa asta.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Imi pare rau sa zic asta dar cel mai probabil o sa trebuiasca s-o astepti pana cand intra la facultate. Pana atunci incercati sa va comportati precum niste prieteni foarte buni, fii apropiat de ea atunci cand are nevoie dar nu exagerati cu dragalaseniile intrucat o sa aiba probleme cu mama ei.
Daca o iubesti cu adevarat atunci nu o lasi sa plece, o sa-i fii un prieten foarte bun pana cand se decide ca este pregatita *pana cand o s-o lase mama ei*.

Ori astepti, ori o pierzi...nu prea ai ce sa faci. Mai exista si optiunea de a va intalni in secret dar daca se afla o sa iasa urat iar fata o sa aiba mari probleme cu parintii.

Succes!

| Macheciau explică (pentru RainmakerX):

Deci trebuie sa fim prieteni pana poate avea o relatie nu?

| RainmakerX a răspuns (pentru Macheciau):

Da,ramaneti prieteni caci se vede ca o tin parintii din scurt...O sa aiba probleme cu parintii daca sunteti iubiti dar nu cred ca ar avea ceva daca ati fi prieteni buni. Dupa ce ajunge la acea varsta banuiesc ca nu o sa mai comenteze nimeni si o sa puteti sa fiti impreuna.