| Amiamaliaame a întrebat:

Am o problema foarte grava cu gelozia. Ma uitam impreuna cu iubitul meu la televizor si ne uitam la niste videoclipuri, acolo erau niste fete dansand, imbracate provocator si dansau sexy. Am crezut ca mi se rupe sufletul! N-am mai rezistat, in gandul meu erau numai idei de genul: acum vede cat de bune sunt altele fata de mine, cat de urata si proasta sunt pe langa alte femei frumoase, bune la suflet si inteligente. Toata ziua am plans si am suferit! L-am mintit si i-am spus ca mi-e rau de la mancare. Nu fac scandal, nu izbucnesc, nu vreau sa vada ca sunt geloasa. Dar e o tulburare in sufletul meu si o suferinta foarte puternica. Nu mai spun cand vin prieteni in vizita la noi, aceleași idei le am cand vine vorba de o femeie. Ca ma inseala, ca nu sunt buna de nimic. Ce sa va mai spun ca sunt foarte invidioasa si geloasa si pe fosta lui, a stat cu ea 4 luni, acum 3 ani dar de cate ori o vad o compar cu mine si ma gândesc ca e mai buna decât mine, mai frumoasa... Chiar daca s-au despărțit. Nu mai rezist! Nu mai pot! Sunt tot mai sensibila, mi-e greu. Odata am fost la psihoterapeut si mi-a zis sa am mai multa încredere în mine si sa incerc sa gândesc mai sănătos. Am fost câteva luni, dar am renunțat pentru că nu știu de ce dar tot mai rau ma simt. Va rog, ajutati-ma daca puteti cu un sfat. Dar vreau sa menționez ca nu mai vreau sa merg la psihoterapeut! Asa că va rog, daca puteti intelege suferinta si dorința mea de a nu mai merge la psihoterapeut/psiholog ajutati-ma sa nu mai chinuiesc ca un caine infometat alungat de toti, toata ziua am plans, stau in pat

17 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi bine sau mai zis chiar foarte indicat sa fii si in continuare consiliata de catre un psiholog in cazul in care psihoterapeutul nu ti-a fost de prea mult folos. In caz contrar probabil ca ar fi indicat sa discuti si cu un medic psihiatru. Multa sanatate!

| Amiamaliaame explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult pentru sfat, dar la psiholog sau la psihoterapeut eu nu mai vreau sa merg!

| SG1995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu i-aș recomanda chiar un psihiatru, vorbim deja de comportament obsesiv-compulsiv.

| Drimmero a răspuns:

Fereasca Sfantul!

| Amiamaliaame explică (pentru Drimmero):

Știu, e aiurea si nebunesc. Imi dau seama, dar degeaba! Nu pot scapa de gandurile si sentimentele astea. Ma simt foarte, foarte rau. Nu pot avea o viata liniștită si fericita

| Drimmero a răspuns (pentru Amiamaliaame):

Deja o dai in altele si nu e cazul, ori te duci la psiholog unde vei da o gramada de bani pentru aceleasi sfaturi primite de la un om matur, ori discuti cu partenerul tau si ii spui treaba asta,, d-aia aveti relatie, sa comunicati deschis.

| Freya1 a răspuns:

Stai un pic asa.Inainte sa devi depresivă calmeaza-te si gândește-te in felul urmator.
Fiecare om pe lume are fizicul lui, gândirea lui, sufletului lui si nu putem fi la fel.Si tu la rândul tău esti unica in toate astea si bucurate ca nu ai cazut in moda asta noua, nu stiu daca ai observat dar mai nou fetele din disperare și complexe încearcă să se asemenea cu x si recurg la lucuri nasoale.Isi fac operații estetice excesive ce le îmbolnăvesc,cauta bărbați cu bani ca sa isi cumpere un anumit tip de haine sau sa se aranjeze într-un anumit fel, încep să se comporte unele ca altele din disperarea de a ieși în evidență sau de a fi mai bune, deci e cumva boala secolului de care trebuie sa te ferești.Tu ca sa fi speciala trebuie sa fi unica adica sa fi tu nu sa te compari.
În primul rând trebuie sa începi să faci lucruri pentru tine, ceva ce iti place si ce crezi tu ca te-ar schimba.O tunsoare noua, o schimbare de look, sa iti dezvolt o pasiune, sa faci un pic de miscare ca sa iti ocupi timpul.In al doi-lea rand sa nu te mai uiti continuu la alte persoane, cum sunt, cum arata, cum gandesc, privestele doar ca pe alte persoane din jurul tau si treci mai departe.In al treilea rand gândește-te ca iubitul tău este cu tine nu cu alta, cu tine sta in pat la tv, pe tine te tine de mana, tie iti spune ca te iubeste nu alteia deci automat te place pe tine nu pe alta neapărat.Alt lucru pe care trebuie sa il faci e sa nu mai ti in tine, e foarte greu sa treci prin lucuri de genul fara sa spui cuiva.Cred ca e timpul să îi spui iubitului tau ce problema ai, sa ii explici ca ai complexe si ca nu esti mulțumită de tine, ca iti e teama sa nu il pierzi si daca te iubeste te va intelege.Trebuie să faci asta pentru ca el te poate ajuta sa iti recastigi încrederea de sine prin complimente, declaratii, dovezi de iubire.
Iti spun lucrurile astea pentru ca si eu am complexele mele ca si orce om normal, si eu am fost foarte geloasă si ma simteam inferioară fata de alte persoane.Am ajuns in punctul in care exagerăm atat de tare din punct de vedere fizic ca sa ies in evidenta incat am dat in penibil si m-am simțit mai rau decat la început.Acum pur si simplu imi vad de ale mele,nu ma machiaj daca cobor până la magazin, nu invidiez pe nimeni pentru fizicul lui, nu ma chinui sa ma îngrașă sau sa slăbesc incerc doar sa ma mentin ok si normal cat sa fiu plăcută de mine însumi si de iubitul meu, iar cu ajutorul lui am început să mă simt mai bine.A vorbit cu mine, imi face complimente, imi arata ca ma iubeste si ma simt bine in pielea mea.

| Amiamaliaame explică (pentru Freya1):

Îți mulțumesc frumos!

| OldSoul a răspuns:

Noi nu avem cum sa te ajutam.

Problema e doar la tine si in mintea ta.
Daca vrei sa faci o schimbare, va trebui sa incerci sa te incurajezi, sa acumulezi incredere in tine.
Daca stai sa traiesti cu gandul ca x sau y e mai buna decat tine, nu o sa ajungi nicaieri, si, oricat de mult te-ar place persoana pe care o ai alaturi, mai devreme sau mai tarziu te va parasii, pentru ca tu, ducand aceea lupta interioara cu tine, vei incepe sa fii evaziva, sa nu mai reactionezi la ce spune, ba chiar sa devii agasanta paranoica, si treptat, asta va distruge ceea ce e intre voi.

Accepta-te asa cum esti, si incearca sa te bucuri de relatia pe care o ai, indiferent ca va dura sau nu va dura.
Daca alegi sa fii paranoica, cel mai probabil totul se va termina urat.

| Amiamaliaame explică (pentru OldSoul):

Eu am înțeles asta, dar ce sa fac concret? Cum sa scap de gandurile astea? Ce sa fac?

| OldSoul a răspuns (pentru Amiamaliaame):

Incearca pur si simplu sa te controlezi.
Si cand iti vine un gand de asta, incearca sa te gandesti la ceva pozitiv, gen "de ce sa-mi fac griji, daca sta cu mine inseamna ca ma place?"
Bine asta e un exemplu, tu trebuie sa-ti gasesti propriile motive.

| Donsavas a răspuns:

Gelozia e un sentiment care arata cata neincredere ai tu in tine. Până la urma, trebuie sa accepti ca in lumea asta vor fi si femei care îl vor place pe iubitul tău.

| SG1995 a răspuns:

Fata mea din ce zici nici psihologul, nici psihoterapeutul nu te ajută, la tine asta e obsesie, poți ușor încadra la boli psihice relativ serioase, consultă un psihiatru, îți va prescrie niște medicamente.

| 90210 a răspuns:

Stima ta de sine e la pamant...

| llleo a răspuns:

Pun pariu că ești o fată extraordinară și tu te tot gândești la astfel de prostii. Îți recomand să-i spui și iubitului ce ne-ai spus și nouă. Poate te înțelege și o să-ți explice mai bine că negativismul se află doar în mintea ta. Dacă ai încredere în el, fă lucrul ăsta.
Spor.

| Anonimulx21y6 a răspuns:

Majoritatea "femeilor" astea "bune" de apar la TV, Internet eu le consider târfe...Adica isi arata c*** si tatele ca sa ce? Ca sa dea disperatii l*** pe ea? Poate iubitul tau se uita la ele dar mai mult decat niste simple cârpe/jucarii sexuale pentru o zi nu le considera..Pentru el esti 100% mai buna ca orice alta femeie pentru ca e normal ca orice baiat sa se mai uite si dupa alta, dar tu esti singura la care va ramane loial mereu.

| Stefan66t6fc a răspuns:

Dă-mi cerere pe Facebook george stefan si îți explic cu sa îl faci să te adore doar pe tine si cum sa îl faci exact cum vrei