| xSoNnYx a întrebat:

Am o problema foarte grava nu stiu ce sa mai cred m-am uitat peste tot dar trebuie sa fac si pasul acesta sunt un baiat in varsta de 17 ani si am intretinut relatii sexuale cu o minora de 13 ani a fost acord comun doar ca taicasu a aflat si ma dat in judecata am dat declaratie cum ca a fost de buna voie si minora a dat declaratie la fel ca a fost de buna voie dar nu cred ca e de ajuns am inteles ca nu conteaza si e foarte posibil sa fac intre 2-5 ani de inchisioare desi suntem minori amandoi a fost de comun acord nu stiu cum se va termina asta va rog daca ati trecut printr-o situatie asemanatoare va rog ajutati-ma sa stiu la ce sa ma astept
inca nu m-am lamurit 100% e posibil sa scap cu 3-5 ani de inchisoare suspendata dar asta e cel mai bun caz nu stiu va rog astept raspunsuri rog sinceritate nu am facut acest topic sa ma aflu in treaba chiar am nevoie de ajutorul unora cu experienta

Răspuns Câştigător
| piSOoi a răspuns:

Ete na stai linistit amn2 minori decii stii ce inseamna minor nu are ce sa iti faca frate de ex : eu am 10 si una are 8 si ma *** cu ea ma da tasu in judecata? sa fim seriosi cine te-a mintit cu ani de inchisoare a zis la misto funda :X

| xSoNnYx explică (pentru piSOoi):

Pai nu e chiar asa. asa am zis si eu dar

INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
Art. 198

Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.

5 răspunsuri:
| piSOoi a răspuns:

Mane poti sa zici ca ia tea **** pe tine rolling on the floor) ca a institat ca nu stiu ce ca va stiti d mult si ia a vrut

| aleksika a răspuns:

In primul rand atunci cand esti acuzat de o infractiune cel mai important lucru e sa iti cauti un avocat - pentru ca el este cel mai in masura sa iti lamureasca toate neclaritatile si impreuna puteti sa vedeti ce este de facut.
In al doilea rand da este o asemenea infractiune in COdul penal si se pedepseste chiar daca ambii sunteti minori si chiar daca actul este consimtit. Ideea este ca minorii sub 14 ani nu raspund penal. Cei intre 14 si 16 raspund numai daca au consimtamant in momentul savarsirii faptei iar cei peste 16 raspund. DAR toti minorii care raspund sunt sanctionati mai putin sever decat adultii in sensul ca li se poate aplica fie o masura educativa(mustrare, libertate supravegheata, etc) sau pedepse(inchisoare). Au prioritate masurile educative si numai daca fapta este ff grava se aplica pedepse.
Cat despre cazier nu iti face griji condamnarile pentru minori nu sunt trecute in cazier sunt numai in baza politiei.
Sper ca te-am ajutat.
Bafta

| xSoNnYx explică (pentru aleksika):

Va multumesc tuturor pentru ajutor si imi cer scuze ca am scris de 2 ori intrebarea e prima oara cand scriu aici si nah nu ma pricep oricum. problema e destul de grava si cu intelegearea am incercat taicasu are ciuda pe mine nici daca ii dau mii de euro nu si-ar retrage plangerea plangerea e facuta in maxim 2 saptamani sunt chemat la proces am avocat am tot dar. e posibil sa iau amenda penala dosar penal si 3 ani de suspendar poate chiar inchisoare nimic nu e imposibil. si nu prea stiu am scris aici pentru ca m-am gandit poate a trecut cineva prin asa ceva si a avut proces si sa stiu ce a iesit la el dar . nah nu stiu nici acum nu sunt prea lamurit sper sa iasa bine si multumesc tuturor pentru ajutorul acordat

| RkoRandyO4ever a răspuns:

Daca esti la prima abatere, si ea a recunoscut ca a fost de buna voie, o sa iti dea su suspendare.happy Stai linistit. Dar, o sa iti patezi cazierulhee hee