| xSoNnYx a întrebat:

Am o problema foarte grava nu stiu ce sa mai cred m-am uitat peste tot dar trebuie sa fac si pasul acesta sunt un baiat in varsta de 17 ani si am intretinut relatii sexuale cu o minora de 13 ani a fost acord comun doar ca tatal ei a aflat si ma dat in judecata am dat declaratie cum ca a fost de buna voie si minora a dat declaratie la fel ca a fost de buna voie dar nu cred ca e de ajuns am inteles ca nu conteaza si e foarte posibil sa fac intre 2-5 ani de inchisioare desi suntem minori amandoi a fost de comun acord nu stiu cum se va termina asta va rog daca ati trecut printr-o situatie asemanatoare va rog ajutati-ma sa stiu la ce sa ma astept
inca nu m-am lamurit 100% e posibil sa scap cu 3-5 ani de inchisoare cu suspendare dar asta e cel mai bun caz nu stiu va rog astept raspunsuri rog sinceritate nu am facut acest topic sa ma aflu in treaba chiar am nevoie de ajutorul unora cu experienta

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut normal ce ti se intampla si trebuia sa stii asta. Nu conteaza ca esti minor, ai peste 15 ani si raspunzi penal pentru faptele tale. Legea prevede ca o persoana pana la 15 ani nu are discernamant si ca orice act sexual cu acea persoana este viol. Tu ai violat un copil (nu isi poate da acordul fiindca e prea mica sa aiba discernamant) si este absolut normal sa stai la inchisoare. Evident ca nu vei primi cu suspendare, fiindca fapta este grava si ai circumstante agravante (pedofilia). Mai cunosc vreo cateva cazuri ca al tau. Toti baietii stau frumos la penitenciarul de minori si tineret de la Craiova, unde le este locul.

| Annemari3 a răspuns:

Deci chiar nu te poate acuza straight face
1. esti minor
2.ati fost de comun acord
3. taica-su nu avea ce face.
Inainte sa faca acuzatii si sa dea in judecata ar trebui sa se informeze cum e fica-sa.

| puishor69 a răspuns:

Cu suspendare daca iei nu e rau. o sa fi in libertate, dar intr-o coada in care o sa fi supraveghiat. daca mai faci ceva nasol iti iei anii din suspendare + anii aia de la nasoleala.

| LumeaÎnTreiDe a răspuns:

Chiar daca esti minor si tu si ea, ea trebuia sa aiba cel putin 14 ani ca sa fie legal ca de la minor la minor...deci,cam e corect straight face

| Cazzoz a răspuns:

Iti dau un sfat, sa iti iei sapun lichidlaughing))

| marlanuu a răspuns:

Dupa gandirea mea nu ai cum sa faci puscarie pentru ca esti minor.Atat timp cat si fata a vrut nu inteleg care e problema? Stai linistit ca o sa fie bine...o sa vezi! Nu te speria foarte tare! Cel mai important lucru e sa fii optimist si sa gandesti pozitiv!

| xSoNnYx explică (pentru marlanuu):

Va multumesc tuturor pentru ajutor si imi cer scuze ca am scris de 2 ori intrebarea e prima oara cand scriu aici si nah nu ma pricep oricum. problema e destul de grava si cu intelegearea am incercat taicasu are ciuda pe mine nici daca ii dau mii de euro nu si-ar retrage plangerea plangerea e facuta in maxim 2 saptamani sunt chemat la proces am avocat am tot dar. e posibil sa iau amenda penala dosar penal si 3 ani de suspendar poate chiar inchisoare nimic nu e imposibil. si nu prea stiu am scris aici pentru ca m-am gandit poate a trecut cineva prin asa ceva si a avut proces si sa stiu ce a iesit la el dar. nah nu stiu nici acum nu sunt prea lamurit sper sa iasa bine si multumesc tuturor pentru ajutorul acordat

| Allecsandra_8013 a răspuns (pentru xSoNnYx):

Eu am avut alta problema. bine nu prea asa asemenatoare cu fostul prieten! bine eu avand at 15 si el 18!
mama a aflat de la actualul meu prieten ca am intretinut rel sexuale cu fostul si la dat in judecata. am fost al politiie declaratii .tot.nu mai vreau sa trec prin asa cv.nu prea pot spune multe. succes in continuarehappy

| Damasc a răspuns:

Nu cunosc legile procedurile si toate demersurile dar aici scrie asa,(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se
sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte
3 ani.In cazul tau sunt 4 ani,deci nu stiu ce sa zic,daca totusi este o lege care pedepseste aceasta fapta,ce ar fi de facut este sa il convingi pe ta-su acelei fete sa renunte la plangere daca nu vrea prin vorba buna,banii poate rezolva situatia, desi sa fiu in locul lui as spune ca ai abuzat de increderea acelei fete si banii nu cred ca m-ar incalzi cu ceva, si tu acum las-o naibii cu una de 13 ani? Inteleg ca dragostea-i mare si hormonii zburda, da ***. oricum acum e prea tarziu...dar toate aceste lucruri ti le poate spune un avocat, nu are rost sa intrebi pe TPU unde nimeni nu este familiarziat cu asa ceva si poti primi raspunsuri care sa te induca in eroare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amândoi minori, amândoi de acord. Nu are nici un motiv să te dea în judecată.

| Andreeadeea211 a răspuns:

Pai eu am 10 ani si sunt fata un prieten a vrut s-o facem dar norocul meu ca a venit cineva a fost urat si scarbos dar a ramas cu 2 de inchisoare am fost si eu cand s-a facut dreptate daca are 11-14 ani se condamna 2 ani iar 15-18 2 ani si 19-29 incisoare pe viata

| LPsC a răspuns:

Frate cum sa dai 2 minori in judecata? e penibil crede ca fiica-sa e usa de biserica si tipul asta nevinovat a "violat-o" dar de fapt a fost de comin acord...Romania nimic altcevasad

Bafta! toate cele bune cu procesul sa auzim de binehappy