| Sadop a întrebat:

Am o problemă gravă! Am o relație de 2 ani și ceva, iar iubita mea e foarte geloasă pe fosta mea prietenă. Eu am recunocut față de ea că am iubit-o mult pe fosta mea iubită și nu am jignit-o niciodată după ce ne-am despărțit, de fiecare dată când iubita mea mă întreba despre fosta răspundeam frumos, în rest nu o aduceam eu în discuție și nu le-am comparat niciodată. Însă ea în ultima vreme de fiecare dată când ne certăm spune că fosta era mai bună,că ea nu îmi făcea așa, nu mă enerva. Crede că eu încă mă gândesc și încă tânjesc după fosta mea iubită. Dacă ascult o melodie tristă care pur și simplu îmi place, zice că sufăr după fosta. Dacă plâng, zice că plâng după fosta și tot așa. Ideea e că ea crede că eu încă țin la fosta și o să o las pentru ea. Eu cu fosta nu am vorbit niciodată la telefon de când sunt cu actuala, pe facebook nici nu o am la prieteni, față în față nici atât. Și dacă era fosta așa de bună, rămâneam cu ea, dar iubita mea nu înțelege asta.I-am povestit și toate părțile urâte din fosta relație, de fapt doar pe alea i le-am povestit, dar ea tot trăiește cu impresia că totul a fost bine și frumos. Că fosta e mai frumoasă, mai slabă, se îmbracă mai frumos, mai drăguță, cu mai multe posibilități. Nu are deloc încrede în ea și se compară mereu cu fosta mea. Îi zic mereu că o iubesc, că e specială, că ea mă face fericit, că relația actuală e foarte diferită de cea anterioară, dar nu, tot o ține pe a ei. Pur și simplu nu știu ce să mai fac, ajutați-mă, vă rog.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Iti propun sa citesti raspunsurile la urmatoarea intrebare. http://www.tpu.ro/......mai-multe/ Printre ele si una a unuia aidoma tie :
Alexandru_Manutza_1989 a răspuns: Buna! La ceea ce ai scris iti pot raspunde din propria experienta! Sa-ti zic pe scurt: Am avut si eu o relatie cu o persoana de genul tau, geloasa, impulsiva, mereu cu gura mare, nervoasa..etc! Relatia a durat 5 ani in care am tot incercat sa ii tin pasul, sa ii fac fata.dar nu am mai rezistat si am cedat, chiar daca o iubesc..nu o mai vreau in viata mea! Acum sa iti ai raspund!

10 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

O solutie buna ar fi sa iti gasesti pe altcineva.

| corbulalbrosu a răspuns:

Vrei un sfat sincer? Desparte-te de ea cat mai ai timp, daca nu doresti ca intreaga ta viata sa se consume intr-un continuu calvar.

| Sadop explică (pentru corbulalbrosu):

Nu-i o opțiune, să știi. Mulțumesc oricum pentru sfat, încă caut o modalitate de a schimba lucrurile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Sadop):

Este greu de admis insa niciodata traiul alaturi de o persoana geloasa nu poate fi considerata normala, fericita sau armonioasa, deoarece invariabil in timp devine un chin insuportabil. Omul normal ajunge ori sa-si ia "campiile", ori risca sa ajunga la... ospiciu.

| Sadop explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, sper să se schimbe și să devină totul ok. Nu știu cum va face asta, dar sper.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Sadop):

Iti propun sa citesti raspunsurile la urmatoarea intrebare. http://www.tpu.ro/......mai-multe/ Printre ele si una a unuia aidoma tie :
Alexandru_Manutza_1989 a răspuns: Buna! La ceea ce ai scris iti pot raspunde din propria experienta! Sa-ti zic pe scurt: Am avut si eu o relatie cu o persoana de genul tau, geloasa, impulsiva, mereu cu gura mare, nervoasa..etc! Relatia a durat 5 ani in care am tot incercat sa ii tin pasul, sa ii fac fata.dar nu am mai rezistat si am cedat, chiar daca o iubesc..nu o mai vreau in viata mea! Acum sa iti ai raspund!

| UnBroken2016 a răspuns:

E cam nebuna prietena ta. Dupa 2 ani si inca e atat de nesigura pe ea? Vai de relatia voastra. Nu prea stiu de ce o placi totusi. Trebuie sa fie foarte enervant sa te bata la cap cu rahatul asta mereu.

| Sadop explică (pentru UnBroken2016):

Am anuntat-o ca daca continua asa relatia se va termina fiindca incep sa cedez psihic. Sper sa reuseasca sa se schimbe, chiar daca nu stie cum sa inceapa, am increde. Multumesc de sfat!

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu am citit tot romanu ala, dar iti zic cu siguranta ceva : subiectul "fosta" in capul ei iti tine relatia safe. Suna prostesc, crezi sau nu crezi asta e purul adevar. Daca tu ii ofereai siguranta ca ea e zana fermecata si doar pe ea o vrei si ea era CONVINSA 100% ca al ei o sa fii toata viata, simtea deja ca te are iar relatia nu mai capata nici macar un mister, nici macar spontaneitate. Esti al ei. a castigat.
Totusi, daca se compara cu fosta si zice ca e mai frumoasa fosta ta, inseamna ca vrea sa-ti arate " Lauda-mi din nou ego-u lsi spune-m icat sunt de 1000 de ori mai frumoasa ca ea ca eu sa fiu inca o data sigura ca esti al meu si sa vad cum o sa ramai si fara mine si fara ea intr-o zi" ( chair daca in capul ei stie de fapt ca fosta are picioarele mai frumoase si buzele mai groase, vrea rezultatul la testul asta... pana acum l-ai picat). Lasa-ma sa ghicesc... dupa ce ii spui ca nu ai vb cu ea si nu ai nici o legatura cu ea si e doar ea, mai insista cu fazele de genu mai des, nu?

| Sadop explică (pentru TheLoveDoctorr):

Da, vrea sa auda mereu de la mine lucruri de genul, dar eu nu fac niciodata comparatii intre ele fiindca nu mi se pare corect. I-am spus sa inteleaga ca fosta nu mai exista pentru mine, si sa inceteze cu asta ca o sa o iau razna si relatia se va termina. Ideea e ca ea realizeaza lucrul asta, ca ma va pierde daca continua asa, dar nu stie ce sa faca sa se schimbe. Vreo idee?

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru Sadop):

Da. Pauza 1 sapt