| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mai delicata pentru care poate voi fi judecata sau voi primi unele sfaturi care le stiu si de care sunt constienta.Am o relatie de 7 ani care merge din ce in ce mai greoi iar de un an de zile am inceput sa vb cu un fost iubit la care pe vremuri si si acum tin foarte mult doar ca este o fire schimbatoare nu stiu niciodata ce vrea imi spune ca ma iubeste ca tine la mine dar eu i-am spus ca nu pot sa imi las actuala relatie pana nu ma asigur ca cu el mie mai bine ca sa nu am regrete iar pe el logic asta il supara dar nici nu ma lasa nici nu ma ia vorba aia acuma ma iubeste acuma n-are chef acuma imi spune ca e gelos si nervos pe mine acuma imi spune ca ii e dor de mine si ca nu vrea sa ne certam.Eu nu ii inteleg starile daca nu vrea ceva de ce nu zice pur si simplu? iar daca tine la mine cu adevarat de ce nu se lupta sa imi demonstreze cai mai bun decat ce am? I-am spus ca pana nu stim sigur ce e intre noi si pana ce nu inchei relatia actuala sa nu zica prietenilor despre noi iar o data la niste destainuiri intre prieteni am auzit ca a zis ca vorbeste cu mine si ca asteapta un copil de la mine.

21 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

@ neutrino: de ce sa renunte la relatie? stii tu exact cum decurge relatia ei? trebuie doar sa se trezeasca la realitate ca dragostea nu e loz in plic, loterie etc. sa incerci iar si iar sa o iei mereu de la cap; mai trebuie sa fii si constient cu cine te cuplezi
@MissRed: singuru motiv pentru care ti-as da dreptate ca ea sa nu se intoarca la vechea relatie ar fi acela ca momentan ea sustine ca este deja intr-o relatie, dar de unde stii cum s-o fi schimbat omul ala din trecut?

Povestea ta e un pic ambigua, sper sa o fi inteles corect. E ceva tipic feminin sa dati cuiva sanse si voi sa va prefaceti ca nu vreti decat prietenie. O spui si tu, ca de ce nu e in stare sa spuna mai "adanc" ceea ce il framanta incat sa te dea pe spate. Abureala asta - "te vrea, vino, dar sezi doar prieten" - ne face uneori chiar sa va intoarcem spatele nevazand in voi ceva serios, care sa merite.
Trebui sa intelegi ca sentimentele astea nu sunt licitatii (cine te da pe spate cu oferta mai tentanta), episoade de film sau baterii (se termina si incepi altele). Daca nu e acel ceva care sa te faca spui "da, se merita", poate trebuie sa spui din capul locului pentru a stii omul ce sa faca ( sa taie relatia sau sa incerce sa imbunateasca ceva/ de ce nu sa imbunatatesti si tu ceva) - lucru valabil pentru toate relatiile avute pana acum.
Ce faci tu alegi, dar raspunsul asta cred ca ar fi - e atras intr-un fel de tine, dar nu simte seriozitatea necesara + ca esti deja intr-o alta relatie. pf

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Nimeni nu are dreptul sa te judece, pentru ca nimeni nu a fost in situatia ta. Cei care te judeca sunt frustrati.
Nu stii ce vrei si nici ce simti. zici ca are o relatie cu durata de 7 ani, dar care merge din ce in ce mai greu, pe de alta parte zici de fostul ca trebuie sa iti demonstreze ca e mai bun decat ce ei. De aici reiese ca nu il vrei pe niciunul cu adevarat. Daca te implinea primul, nu ar fi existat al doilea.
De ce sa ramai captiva intr-o relatie care nu mai functioneaza? vorbeste cu partenerul tau, spune-i-i tot ce nu iti convine, iar impreuna veti lua o decizie.
Nimeni nu trebuie sa iti demonstreze nimic. Daca iti doresti o persoana, o accepti asa cum este, cu bune cu rele. Ceea ce ceri tu se numeste, oarecum. ''negociere''.
In alta ordine de idei, de ce acel baiat sa lupte pentru tine cand ii spui ca nu o sa-si lasi in urma relatia? Tu ai fi luptat pentru el in conditiile actuale? Ma indoiesc.
Ce tie nu iti place, altuia nu-i face!
Toti trei sunteti foarte nesiguri si nu stiti ce va doriti.
Actioneaza acum, cat nu e prea tarziu. cine alerga dupa doi iepuri, risca sa-i piarda pe amandoi.

| Freya1 a răspuns (pentru NoSmile):

Am incercat sa ajung cu actual la un consens mereu ne certam si iar isi cere scuze si o ia de la capat nu ne mai intelegem nici cum eu inca stau langa el pentru tot ce a fost pana acum de asta nu pot sa iau decizi pripite in legatura cu celalalt.cu actualul am vrut sa fac o familie si o casa dar in astea 7 ani nu ma cerut nici din gluma de nevasta iar cu celalalt nu vreau sa ma grabesc sa patesc acelasi lucru sa mai pierd ani fara sa fac nimic.iar atata timp cat fostul nu incearca macar sa convietuiasca cu mine sa vada daca putem trai impreuna nu prea vad ce pot sa fac mai mult sa las tot si sa ma duc eu dupa el nu mi se pare normal

| BlackheartQueen a răspuns:

Nu face greșeala să te întorci în trecut. E tentant, poate. Ai ținut mult la el și aveți amintiri împreună. Dar s-a terminat cu un motiv. Ce rost are să încerci să readuci la viață sentimente când tu ai un prezent alături de cineva. Nu e corect față de iubitul tău. Dacă nu simți că poți avea un viitor cu el, ar trebui să discuți cu el despre asta. Dar nu văd de ce te-ai întoarce să retrăiești o poveste la care deja știi finalul. Știi și tu că nu ar trebui. E alegerea ta dar ai grijă să nu regreți apoi.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Tu ai lupta pentru el sa ii demonstrezi ca esti mai buna decat ce ar avea el? Nu cred. Intrebarea aceasta trebuie sa ti-o pui tie: il vrei sau nu il vrei. Dragostea nu se face cu dovezi de merit sau ce e mai bun. Dragostea e de la sine. Vrei cu el sau nu vrei. E simplu. Stiu ca nu pare. Dar cat timp nu renunti la actuala relatie, practic ai luat deja o decizie. Si evident ca nu ii place si are stari "schimbatoare" din aceasta cauza. Poate s-a saturat sa fie pus in balanta cu altcineva. Iubirea e intre voi 2. Nu voi 3. Iar daca tie personal nu iti inspira incredere, nu te arunca.(legat de destainuiri) Iubirea ar trebui sa vina atat de firesc! Daca trebuie sa te zbati pentru a iubi, inseamna ca nu-i ce trebuie. O zi frumoasa.

| RAY a răspuns:

De ce stai cu actualu daca il iubesti pe fostul? nu crezi ca e cam aiurea,poate baiatul asta actualu chiar crede ca il iubesti cum e si logic ca doar de aia esti intro relatie, si uite asa noi masculi devenim misogini cand dam peste fete ca tine care nu stiu ce vor, nu te poti indepartata de trecut asta denota lipsa de incredere in tine, esti nehotarata nu sti ce vrei, si daca ar fi sa vi iar cu fostul tot ai regreta, poate baiatul asta chiar te iubeste gandeste-te la asta, aia dupa 7 ani de relatie el tine la ea chiar daca el spune nu, poate vrea sex atat de la tine sau o razbunare nu stiu

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De data asta sunt intru-totul de acord cu tine.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer ma bucur sa citesc asta, crede-ma ca si daca era mascul i scriam la fel, mi egal ce sex are fata sau baiat e om

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Bravo, tine-o tot asa laughing

| neutrino a răspuns:

Te comporti ca si o pustoaica. Este timpul sa pui punct relatiei actuale, sa nu mai traiesti intr-o mincina. Dupa aceea, dupa ce te limpezesti putin la cap, poti face un copil cu cine vrei, daca tu crezi ca asta este o rezolvare.

| Alcyon a răspuns:

Mi se pare ca iubitul tau e cam nehotarat. Ba te vrea, ba nu te mai vrea. Nici tu nu procedezi corect, fiindca-l tii pe actualul pe post de manta de vreme rea, si din asta nu poate iesi nimic bun. In sfarsit, e o poveste complicata care nu cred ca se va sfarsi bine. Din punctul meu de vedere, ar trebui sa-i lasi pe amandoi balta si sa stai o perioada tu cu tine insati. Actualul cu care esti de sapte ani nu te face fericita. Iar celalalt nu pare cu adevarat interesat de o relatie cu tine. Asa ca next...

| Lawliet14 a răspuns (pentru Alcyon):

Eu cred ca fostul ei este foarte interesat dar se simte frustrat de actuala situatie. Poate a zis ca nu vrea acum din cauza ei care nu stie ce vrea...

| Alcyon a răspuns (pentru Lawliet14):

Cand iti place o persoana, nu mai stai pe ganduri. Eu cred ca ambii sunt nehotarati.

| Lawliet14 a răspuns:

Cum ar trebui sa lupte ala pentru tine cat timp tu esti cu fostul de 7 ani? Sa se bage la voi in relatie sau cum? Oricum mai rau decat intr-o relatie care nu merge n-are cum sa-ti fie. Tu gandeste-te mereu daca omul de langa tine e de viitor si te vezi intemeind o familie cu e. Poate ca nu merge nici cu fostul, dar cel mai probabil cu actualul nu. Sau tu stii, noi nu te sfatuim sa iei deciziile in unele nostru fiindca nu stim adevarul la perfectie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce toate curcile se asteapta ca barbatii sa lupte pentru ele? Nu sunteti vreo rasa superioara sau ceva de genul, nu trebuie sa se lupte nimeni pentru voi. Daca vreti si voi, bine, daca nu, jet, nu suntem in Razboiul Stelelor!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca vrei sa ai o relatie trebuie sa faci si tu ceva petru relatia aia nu poti sa zici hai si ea sa mearga trebuie sa arati cati pasa.Asa raman femei singure cu copii mici el zice hai ea merge fara sa vada daca lui ii pasa daca el vrea relatie serioasa daca pot convietui impreuna si cand se trezesc ca au necazuri ia-l de unde nui.Nu poti sa incepi o relatie serioasa fara sa te asiguri mai ales daca vrei sa locuiesti cu acea persoana sa faci o familie.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Logica ta ar functiona daca nu ar exista aceleasi cazuri si la barbati. Si ei sunt parasiti iar asta, potrivit propriei tale logici, ar insemna ca femeile respective ar fi trebuit sa lupte, sa demonstreze ca vor o relatie serioasa, mai intai. Dar tu iti contrazici propria logica spunand ca in fiecare caz barbatul este cel care trebuie sa lupte si sa demonstreze nu stiu ce. Asa ca poate imi intelegi nelamurirea...

Si da, pune punct relatiei actuale. Si nu, nu te intoarce la celalalt. Cine a spus "Nu cauta niciodata fericirea acolo unde ai pierdut-o" stia despre ce vorbeste.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca nu exista aceleas cazuri si la barbati si barbati si femeile trebuie sa lupte in egala masura aia se numeste iubire da nu poti sa dai nici jet unei persoane care e nesigura momentan sau care nu poate sa faca cv in momentul acela.Eu am vb in cazu femeilor scuze.Multumesc de sfat.

| missme99 a răspuns:

In primul rand, e cel mai prost lucru sa astepti de la cineva din exterior un motiv sa ramai sau te desparti cu/de actualul tau iubit. Niciodata nu ai cum sa stii sigur daca fostul tau poate fi sau nu capabil de ceva serios pana nu incerci. Mi se pare foarte urat din partea ta o data ca nu ii arati respect actualului si o data ca pui despartirea ta in carca fostului. Nu mai esti multumita de actualul, foarte bine, iesi din relatie si cu asta basta. Dar nu iesi din relatia asta doar pentru ca vrei sa fii cu fostul. Faci o mare greseala gandind si actionand asa. Ai 7 ani de relatie, ce naiba, din asta concluzionez ca ai totusi o varsta. Cred ca e cazul sa actionezi matur si sa iti asumi deciziile pe care le iei. Nu mai da vina pe altii.
Cat despre fostul tau, parerea mea e ca nu vrea nimic serios cu tine. Ii place sa se joace cu tine de-a amorezeala, il flateaza faptul ca o femeie care deja are 7 ani de relatie, ii acorda atentie si e gata sa renunte la tot la primul semn de la el dar el nu iti va da semnul asta. Te va tine asa in sah pana cand se va plictisi sau pana cand atentia lui va fi atrasa de alta.
Faptul ca vehiculeaza ca tu astepti un copil cu el in conditiile in care tu esti in alta relatie mi se pare cel putin o lipsa de respect la adresa ta. Mi se pare ca face misto de tine pe fata dar tu nu vezi asta. Asa ceva nu se face...si daca chiar erai gravida cu el, un barbat adevarat, un barbat care te iubeste si te respecta, niciodata nu te va baga in halul asta in "gura targului".
Concluzie: cea mai mare greseala pe care o poti face e sa termini o relatie ca sa intrii in alta. E si urat, e si o prostie.

| Amyns a răspuns:

Hei!
Situatia e simpla. O relatie dupa 7 ani, fireste nu mai este ca-n prima luna. E tentatia, cea care te trimite in bratele altuia, fie ca e fostul, viitorul sau un oarecare. Ne place siguranta, dar iubim aventura.
Ca ramai langa cine esti sau ca te intorci la ex-ul, vei fi oricum in locul nepotrivit, iar tu vei simti asta mai tarziu, daca nu esti constienta deja. E nociva povestea cu actualul si cu atat mai mult cealalta, insa pe principiul "ceva e mai bun decat nimic", te vei intoarce la fostul partener, unde nu vei sta mult timp.
Pace! happy