| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, mai precis o cumpana. Am o relatie de 1 an si 6 luni cu o fata dar relatia noastra este una mai ciudata sau mai speciala depinde cum vreti sa o luati. Avem o relatie la distanta. Pana in prezent ne-am vazut de 3 ori si ultima data ea a stat la mine 9 zile, acum de Paste. Dupa ce a plecat de la mine am avut o discutie cu mama si ea imi spunea ca nu prea ii place de prieena mea, in afara faptului ca e cuminte si frumoasa nu ii place nimic. Si ce nu ii place este ca nu stie sa faca mancare, nu face lucruri gospodaresti ca sa zic asa si daca face trebuie pusa de cineva si face incet. Ea are alte principii de viata suntem caractere diferite. Si de 2 luni aproape 3 acea dragoste fata de ea pe care o simteam inainte zi de zi acum nu o mai simt aproape deloc,doar atunci cand ea pleaca de la mine sau ne certam simt ceva, poate din cauza ca ma controleaza mereu pe facebook pe mess, vrea sa ii raspund imediat la mesaje chiar si atunci cand am treaba? Si am mai primit un "sfat" de la mama: ca asa cum e acum o voi avea toata viata daca continuam si ca eu merit ceva mai bun. Adica sa fiu cu altcineva. In sinea mea imi este greu ma macina acele cuvinte ma fac sa ma gandesc sa caut pe altcineva dar totodata nu pot uita nici relatia de 1 an si 6 luni fie ea cu bune si rele. Sa ascult de spusele mamei?
P.S Ea a venit pentru prima oara la mine si este o fire timida si eu cred ca de aceea are mama aceasta parere despre ea.
Vreau niste sfaturi ce sa fac si ce sa inteleg din ce am vorbit cu mama. Si nu vreau sa vad raspunsuri gen "Nu exista relatie la distanta"

Răspuns Câştigător
| Spinoasa a răspuns:

E o relatie mai mult de cat speciala pentru ca toata lumea rezista avand o relatie la distanta. Sa iti explic un caz concret si cat se poate de real. eu am o relatie de 5 ani di care 4 sunt la distanta, nu e deloc usor, dar il iubesc am crescut langa el, e un om extraordinar e suficient ca eu sa stiu asta nu imi pasa de parerile celorlalti.Ca si in cazul tau si ai mei au avut momente cand nu se incredeau in relatia asta,mama mereu imi spunea ca sa nu mai am atata incredere in el pentru ca daca ma va dezamagi voi suferi foarte mult si uite ca nu a avut dreptate deocamdata,bineinteles ca ne vedem cat putem de des asta insemnand cam la o luna-o luna jumatate. Eu iti dau un singur sfat daca o iubesti o sa ai rabdare cu ea.O femeie nu trebuie numai sa stie sa faca mancare si curatenie trebuie sa mai mult interesat de relatia voastra, de cum socializati, asta din punctul meu de vedere e de o mie de ori mai important decat orice. Daca o iubesti, lupta! Sunt sigura ca vei reusi sa o ai alaturi daca comunicati si va iubiti! Dar din cate am inteles eu din cele spuse de tine nu mai este acea iubire, eu cred ca mama ta te-a influentat destul de mult si de asta ai impresia aceasta!

| Spinoasa a răspuns (pentru Spinoasa):

Nu rezista scuza-ma!

| K4sZz a răspuns (pentru Spinoasa):

Iti multumesc pentru raspuns. Cam asa e, am fost influentat cam mult de mama. O sa incerc sa numai ascult chiar asa de mult parerile ei fata de ea si sa imi ascult propriile pareri. Si noi ne intalnim tot in acelasi interval de timp, o luna- o luna jumatate. Si cum zicea si "Sarivan_Gina" ca ne-am intalnit doar de 3 ori, nu este din vina noastra, parintii mei nu credeau in asa dragost si dabia anul trecut de 31 decembrie ne-am intalnit big grin. Si as mai avea o intrebare, sa ii spun iubitei mele ce a spus mama sau sa o las asa?

| Spinoasa a răspuns (pentru K4sZz):

Nu e vina voastra ca nu va puteti intalni, eu am prietene care se vad in fiecare zicu prietenii lor si deja s-au plictisit, asa ca sa privim si aspectele pozitive eu de 5 ani nu m-am plictisit deloc pentru ca avem mereu lucruri noi si interesant de povestit si de facut. Eu zic sa nu-i spui iubitei tale, poate interpreta gresit parerea mamei tale si sa nu va afecteze relatia.

| K4sZz a răspuns (pentru Spinoasa):

La asta ma gandeam si eu sa nu ii zic, dar o sa incerc sa ii spun mai pe ocolite ca data viitoare cand va veni la mine sa numai fie ca acum. Sa isi schimbe mama parerea asta big grin. Familiile noastre sunt total diferite, de la cer la pamant ca sa zic asa. Ai mei chiar daca sunt trecuti de 30 ani tot au placerea sa se distreze, sa se plimbe sa rada sa mai mearga la aniversari prin cluburi si sa fie in pas cu moda etc. in schimb familia ei este opusul familiei mele. Si cred ca de aceea li se pare ciudat comportamentul iubitei mele. Oricum cu timpu voi avea grija ca iubita mea sa fie pe placul mamei. big grin

| Spinoasa a răspuns (pentru K4sZz):

E diferenta asta de mediul social din cauza asta e reactioneaza mama ta asa. O sa inteleaga situatia daca vede ca tineti unul la celalalt! Bafta si ai grija de iubita ta!

| Holiday a răspuns (pentru K4sZz):

Nu trebuie ca iubita ta sa fie pe placul mamei tale, ci pe placul tau.

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Inca nu s-a nascut fata care sa-l merite pe "baiatul mamei"! O mama trebuie mereu ascultata, ea mereu va sti care este fata potrivita pentru tine, dar si pentru ea.

| Hαppiηеss a răspuns:

Ce copii sunteti!
Mama ta chiar are dreptate.
Hai sa spunem ca distanta nu ar fi o problema desii eu consider ca este, poate ve-ti reusii sa aveti o relatie serioasa si sa locuiti impreuna, cand vei venii seara acasa de la serviuciu lesinat de foame si ai sa-ti dai seama ca a ta iubita nu a fost in stare sa iti faca ceva de mancare iti spun eu ca nu vei mai gandii asa.
Dimineata cand o sa pleci din nou la serviciu si deschizi sifonierul realizezi ca nu ai cu ce te imbraca pentru ca a ta iubita nu a fost in stare sa spele si sa calce un amarat de tricou pentru ca nu a avut cine sa o impinga de la spate!
Acum lucrurile astea ti se par niste prostii dar in viitor ai sa-ti dai seama cat de importante sunt.
Nu zice nimeni ca femeia trebuie sa fie menajera, dar astfel de lucruri sunt de datoria ei, iar ca o casnicie sa dureze si sa poti realiza ceva trebuie sa mai faci si compromisuri.
Copilasi, dragostea nu tine de foame sau de frig si in nici un caz nu e cum vezi prin filme!

| LauraSauLura a răspuns:

1. O relație nu trebuie tarata gen : "femeia face de mâncare, curat în casa, și spala rufe. "Nici gând, dacă o iubești, e mult mai important sa te înțelegi cu ea și sa învățați împreună.
2. dacă simți ceva ciudat când te cerți cu ea, inseamna ca subconștientul tău nu suporta gândul ca ea nu mai este a ta.
3. Sfat meu este sa nu asculți de mama ta (poate mamele sunt cele mai bune, dar în chestii de astea, nu poate alege ea, tu trebuie sa alegi)

| K4sZz a răspuns (pentru LauraSauLura):

Asta tot zic si eu sa nu ascult de ea. Si in momentele cand ma cert cu ea imi este greu si apare acea senzatie de iubire. Si nu traiesc pe principiu ca femeia este sluga barbatului, suntem egali in toate si trebuie sa ne ajutam reciproc. Oricum prostiile astea se invata pe parcurs. Mama zice ca nu face nimic din acele lucruri pentru ca ea este obisnuita cu mine sa o ajut mereu fiindca sunt singur 12 ore din 24 si trebuie sa ma descurc intr-un fel.

| Sarivan_Gina_1987 a răspuns:

Mdaa...eu sunt casatorita si cu un copil sa ai o relatie de 1 an si 6 luni si sa te vezi cu ea doar de 3 ori nu este chiar ok. nu stiu cat de mult este atractia reciproca sau iubire. sfatul meu este sa nu te desparti momentan de ea, incearca sa te intalnesti si cu altcineva sa incepi o relatie sa vezi diferenta si daca merita sau nu.