| MissNO a întrebat:

Am o problema sa spun asa mai mult de socializare decat de dragoste. Nici nu stiu daca am ales categoria corecta. Dar in fine, daca nu e ok, mutati-o voi.
Eu sunt o fata singuratica, retrasa, tacuta si mereu trista, fara incredere in sine. Si m-am saturat de asta, nu sunt fericita cu ceea ce sunt. Si pe langa toate problemele ce le am, multe tinand de partea sociala, este si cea cu baietii. Nu am avut un prieten niciodata, o relatie serioasa.
Eu plac foaaaarte mult un tip cu care nu voi putea fi niciodata si constientizez asta. Cu toate astea, traiesc o iluzie, il vreau asa de mult!
Asa ca am zis sa inlocuiesc cu altcineva. Am pus ochii pe un tip din clasa mea. Totul a mers ok, dar nu stiu eu sa ma apropii de el, sa ma considere una de-a lui. E genul ala de tip glumet, secretos, inteligent, creativ, cu personalitate. Am vorbit cu un prieten care il cunoaste de mult timp si a zis sa renunt oricum ca nu voi putea fi cu el vreodata. Si nu ma mira asta.
Sunt si genul batjocorita de toti, care nu se poate impune, e si vina mea partial, dar asta e alta problema.
Eh, si atunci ce sa fac? Cum sa devin altcineva? Ce subiecte sa ating cu el? Sunt atat de sobra ca nici sa glumesc nu stiu. Cand am mai incercat, nu am impresionat pe nimeni, simt ca nu am inteligenta necesara (cat despre carcotasi, nu zic asta sa primesc complimente). Cum sa ma schimb sa nu mai fiu eu considerata aia foarte fraiera si sa vina si baietii la mine? Sau macar sa il impresionez pe el?

Răspuns Câştigător
| Athenna a răspuns:

Hello! Deci 1 pas l-ai facut, ai constientizat ca trebuie sa te schimbi! In primul rind niciodata sa nu mai spui despre tine insuti ca esti sobra, sau retrasa si ca fac ceilalti glume pe seama ta. Eu cred ca tu ai suflet bun.
Trebuie sa devii egoista, sa te iubesti atit de mult incit sa fi-i egoista. Ai grija de tine: sport +alimentatie sanatoasa+ machiaj, ingrijire personala+hobby, activitati care sa te faca sa te simti bine! Nu e musai sa ai prieten doar pentru ca cineva are, atunci cind vei simti ca are nevoie cineva de tine, ca ii place cu adevarat de tine, te respecta, numai atunci il accepti happy Contacteaza-ma in privat, lasa-mi ID-ul tau, as vrea sa vorbesc cu tine. Ai incredere in tine!

| MissNO explică (pentru Athenna):

Multumesc, dar primesti raspunsuri doar de la seniori. Si eu sunt junioara. Fa-ti setarile. Vad ca esti nascuta in 1989, deci mult mai mare decat mine, nu ar fi rau sa primesc sfaturi de la cineva cu experienta big grin.

18 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu esti prea retrasa, nici prea tacuta. Aici ai scris o intreaga poveste. Problema nu este la tine, ci la colectivul in care esti. Cauta sa te imprietenesti cu oameni, nu cu bestii controlate de instincte si hormoni. Adevarul crud este ca scola este o ferma cu oratanii, din care putini ies oameni invatati si majoritatea ies oratanii oarecum mai "slefuite".
Ce pasiuni ai tu? Cauta sa intri intr-un club cu oameni cu aceleasi pasiuni, sau sa iti infintezi propriul tau club. Dezvoltati alte pasiuni, hobby-uri. Invata o limba straina si cauta sa cunosti persoane din alta parte. Nici nu o sa le mai simti lipsa la orataniile din clasa ta.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru Zenithf):

Ceau. Iti spun lucruri aparent banale, dar care functioneaza : Concentreaza-te pe evolutia ta ca persoana. Citeste, informeaza-te, fii curioasa despre ce se intampla in lume, cauta-ti talente si aptitudini ca sa te faci pe tine femeie adevarata.
Lasa sexele deocamdata, pentru ca nu esti pregatita de o relatie.

| Stelutza1990 a răspuns (pentru Stelutza1990):

Ceau.
Iti cer scuze. am gresit niste butoane.

| MissNO explică (pentru Stelutza1990):

Da, dar nu inteleg de ce i-ai aratat acel link?

| Stelutza1990 a răspuns (pentru MissNO):

Ceau. I-am aratat la Zenithf linkul cu o intrebare anterioara a ta, pentru ca el/ea ti-a raspuns ca tu nu ai probleme, ci ceilalti. Doream sa-i atrag atentia ca tu chiar ai probleme si sa ia in considerare si intrebarile tale mai vechi inainte de a-ti raspunde.
Te-am tzucat, si vezi ce faci cu tine, ca ai treaba.

| MissNO explică (pentru Stelutza1990):

Ai dreptate, oricum ii raspund imediat si lui Zenithf.
Oricum, acel tip de problema a mea nu are legatura cu socializarea.

| MissNO explică (pentru Zenithf):

Ba da, crede-ma ca stiu ce zic. Si nu, e un colectiv ok si primitor fata de altele in care am fost in astea 4 scoli la care am invatat de-a lungul timpului. Sunt retrasa, dar nu stiu din ce cauza exact.
Mi-e greu sa spun ca am o pasiune, in special actoria. E grea, dar inveti sa te coordonezi, sa memorezi, sa te concentrezi si acolo sunt totusi retrasa. E acea teama de a indrazni. Problema e la mine.

| neutrino a răspuns:

Nu exista nicio solutie cu, care sa te ungi si sa atragi baietii ca si pe muste. Ai putintica rabdare ca va veni si randul tau!

| Demonull a răspuns:

Pai tine de personalitate tot ce iti doresti.du-te in oglinda si spune-ti„sunt cea mai buna sunt cea mai frumoasa cea mai desteapta„ si renunta a pune botul la ce zic altii.desi cred ca ai si o varsta frageda.15-16 ani? e perioada aia de tulburare a personalitatii.cand nu stii cine esti cu adevarat.va trece happy

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. Iti spun lucruri aparent banale, dar care functioneaza : Concentreaza-te pe evolutia ta ca persoana. Citeste, informeaza-te, fii curioasa despre ce se intampla in lume, cauta-ti talente si aptitudini ca sa te faci pe tine femeie adevarata.
Lasa sexele deocamdata, pentru ca nu esti pregatita de o relatie.

| LorenaAnca a răspuns:

Buna! Daca tot spui ca esti sobra (ceea ce nu cred), ce zici de niste culoare? Prin asta ma refer la sport ca sa te mentii in forma, sa mananci sanatos tot ca sa arati bine si sa fi sanatoasa. Apoi sa incerci intr-o zi sa te faci mai frumoasa cand te duci la scoala. Poate niste haine mai colorate, funky care sa te scoata din anonimat si putin machiaj. Sunt singura ca vei atrage cateva priviri asupra ta. Bafta!

| Veleno1 a răspuns:

Cati ani ai?

| MissNO explică (pentru Veleno1):

16. Tu cat imi dadeai?

| Alex8595 a răspuns:

Buna, si eu sunt la fel ca tine singuratic, retras, tacut si trist... sper sa iti gasesti jumatatea ♥ daca vrei sa vorbim te astept cu un mesaj privat sau imi lasi id tau
Peace. :*

| covrigeisarati a răspuns:

Tupeu. cam asta iti trebuie. fa lucrurile ca si cum nu ar mai conta ce urmeaza, spune ce gandesti. fii sigura pe tine, chiar daca spui cea mai mare prostie. daca esti sigura pe tine, lumea te va vedea altfel. cum ziceam, tupeu. motto-ul meu este: doar fa-o. fara regrete. ce conteaza ce spun ceilalti? fii tu insati. din cate vad, esti o tipa foarte inteligenta, asa ca foloseste-te de asta si obtine ce vrei. iar cu umorul? nu stiu ce sa zic. adica ori il ai, ori nu. citeste. astfel iti extinzi vocabularul. sau daca nu, atunci invata si tu niste bancuri. Succes si sper ca te-am ajutat.

| isee a răspuns:

Nu esti chiar atat de sobra pe cat spui tu,asta doar pentru ca ti-au spus niste idioti ca esti retrasa si eu nu au o parere prea buna despre tine,nu inseamna ca tu esti ciudata,nu mai pune la suflet toate porcariile. Atata timp cat ai puterea sa spui chestiile astea inseamna ca vrei sa schimbi ceva la tine. Incearca sa fii mai comunicativa, sa nu te mai lasi calcata in picioare. Gandeste-te ca te face sa te simti rau. Cat despre ceea ce il priveste pe acel baiat, pe care il placi, nu cred ca este prea potrivit pentru tine, dar de unde sa stiu eu? Daca iti doresti sa fii cu el, poate vei fi poate nu... totul depinde de cum iti joci tu cartile si de cat de deschis este el. Succes! :*