| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie de doi ani si jumatate cu un baiat mai mic decat mine cu 4 ani ( eu am 18 ani ). Si tot imi pun intrebarea " Daca el ma iubeste?". Tin sa mentionez ca noi nu suntem din aceelas oras, dar orasele noastre sunt apropiate, este o distanta de maxim 90 km. Ne intalnim foarte rar, dar vorbim mult in spatiul virtual. Recent ne-am intalnit, si..nu stiu cum sa spun, dar nu a parut la fel de interesat de intalnire ca si mine, si cateva dintre prietenele mele mi-au marturisit lucrul asta. El e o fire mai aparte, este foarte orgolios si impulsiv. La intalnire nu am comunicat foarte mult, (poate pentru faptul ca nu am fost doar noi doi ) am fost si cu niste prieteni comuni. A fost mai mult o intalnire de "gasca". Insa, problema este alta, el tot imi reproseaza ca nu am ajuns la un anumit nivel cu el, si anume la sex. imi pune de multe ori problema asta. Si tind sa cred ca a venit sa ne vedem doar pentru lucrul asta. Eu consider ca relatia noasta nu este ok pentru a trece la etapa urmatoare, noi nu am petrecut foarte mult timp impreuna si nu mi se pare ok. La 3 zile dupa intalnire ne-am certat, si nu sunt sigura daca ar putea fi din cauza asta. Mai mentionez ca, el nu are un comportament cu totul adecvat, ma jighneste si gaseste tot felul de motive pentru a se certa cu mine, este total indiferent si nu ii pasa ceea ce eu simt pentru el. Si mai este o problema, atunci cand vrea sa ne impacam se schimba total, imi vorbeste frumos, imi spune lucruri frumoase, ma cauta mereu. Iar dupa ce ne impacam revine la normal, indiferent si rece. Ce as putea face in situatia asta? Eu tin enorm de mult la el, si ii suport prea multe, dar situatia asta ma consuma, si nu stiu ce ar trebui sa fac.
Astept raspunsurile voastre si parerile in legatura cu problema mea.
Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Nu trebuie sa te mai implici in relatia asta. Baiatul are 14 ani si tu 18, nu neaparat de varsta, dar ca sa zic asa baiatul asteapata sa ti-o dea putin si gata.Se lauda ca a facut-o cu una de 18 ani dupa.Nu cred ca vrea nimic altceva din moment ce iti reproseaza asta de mai mult timp.Nu e de tine.Cauta pe cineva de varsta ta, si totul sa revina la normal!

20 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

E mişto să o faci cu unul mai mic. Gura îi pute încă a lapte, şi nu întâmpini neplăcerile pe care le-ai putea avea cu unul mai mare: zbârcituri, mâini aspre, păr prea mult, etc. (Vorbesc serios)

| ywar a răspuns:

Si la 14 ani ce sa stie? In marea voastra majoritate nici la 24-25 de ani nu stiti ce vreti. La 14 - 18 ani de abia invatati sa aveti grija de voi... uneori nici asta.

| pufulescu a răspuns (pentru ywar):

Oooo, a vorbit nenea de 50 de ani :-| Pe aici te dai principial, de fapt acasa stai inchis si salivezi privind prin perdea ce fac altii pe strada, cu mana in pantaloni! Pfuai, scarbosi mai sunteti, nu va e rusine sa fiti ' femei vesele cu 3 chipuri '?

| ywar a răspuns (pentru pufulescu):

Mai, nu-s nenea de 50 de ani, dar nici pustiul cu ciunga in par pe care tu il banuiesti. Pentru cultura ta generala sunt trecut bine de 30 de ani. Daca ai fi stat sa procesezi mesajul pe care am vrut sa-l transmit, ti-ai fi dat seama ca in contextul actual e cat se poate de adevarat si trist. Uita-te la pustii de-si spun adulti astazi si urmareste-le replicile. Nu-i asa ca sunt extrem de seci? Nu-i asa ca asta iti da putin fiori pentru viitorul apropiat? Astia cresc, si se-nraiesc, le cresc dinti si musca din parinti, din bunici. Am fost mai explicit acum?

| pufulescu a răspuns (pentru ywar):

Tu vorbesti serios? Ti se pare normal ca adolescentii de acum sa traiasca dupa principiile comuniste sub care ai fost tu crescut in anii 80 sau 90? Te intreb fiindca tu comentezi cu ura evidenta la toate intrebarile de aici, fie despre sex fie despre viata. Ti se pare normal azi, subliniez azi, ca un baiat sa aiba prima prietena la 18 20 de ani? Ti se pare normal sa creasca si adolescentii de azi fara bani de buzunar? Ti se pare normal sa stea toata ziua cu nasul in carti, acumuland informatii imposibil de folosit in practica si obtinand o diploma inutila pe piata muncii si devenind niste handicapati pe plan social in timpul asta? In cazul asta nu ma mai enervezi, ma ingrozesti de-a dreptul. Speram ca un om de 30 de ani sa gandeasca mai clar si mai liberal decat unul de 50.

| ywar a răspuns (pentru pufulescu):

In epoca in care am crescut eu valorile erau valori. Daca invatai insemna ceva. Daca erai performant insemna ceva. In contextul actual daca esti bun ai un handicap, iesi din rand. Nu stiu ce meserie ai tu, nu stiu cat ai invatat dar eu am ajuns unde sunt acum prin stradanie, prin munca. Diploma? Ar trebui sa insemne ceva... doar daca ceea ce inveti ar fi mai mult demònstrat practic. Prea multi teoreticieni, prea putini meseriasi - asta nu inseamna neaparat muncitori cu dalta.

| pufulescu a răspuns (pentru ywar):

Foarte clar te exprimi si descrii exact situatia de azi! Sunt perfect de acord, dar si tu trebuie sa pricepi ca epoca aceea a trecut, s-a dus, gata, adio! Ar fi inutil, frustrant si contraproductiv de-a dreptul pentru adolescentii de azi sa se comporte ca tine in vremurile acelea, asta e REALITATEA!

| zed0mrt a răspuns (pentru pufulescu):

Si totusi, nu vorbeam despre lumea cotidiana aici. Dar totusi si asta este o mare problema. Mai ales 'Examenul de Bacalaureat" despre care toata lumea crede ca ar fi o poarta catre rai ( bine inteles, daca il iei ). Am ajuns dezgustata de toate parerile astea de rahat despre scoala si societate, m-am saturat ca toata lumea sa spuna ca sunt un nimeni daca nu stiu integralele si derivatele la perfectie. Eu nu inteleg o singura chestie, atata timp cat nu imi place matematica, si chiar nu vreau sa am un viitor bazat pe aceasta stiinta. Cu ce ma ajuta pe mine in viata, derivatele, integralele, analiza si alte porcarii. bune de nimic?

| pufulescu a răspuns (pentru zed0mrt):

Ai dreptate, dar nu ai ce face! Asa e scoala in Romania, o porcarie care nu e orientata catre elev, ci catre alte chestii. De bacalaureat nu mai vorbim, este egal cu zero pe piata muncii, cine il ia are colosalele sanse de a pune produse in raft la supermarket sau a spala masini.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai o relatie cu un tip de doi ani si jumatate, timp in care ai vorbit si te-ai intalnit cu el dar, cu toate astea, ne intrebi pe noi, care nu va cunoastem pe niciunul, daca tine la tine sau nu?

Oricum, ti-ai raspuns singura la intrebare. Si la ce fel de iubire te poti astepta de la un pusti de 14 ani, pana la urma?

| Daniellllll1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare ca ma bag, dar... nu ne baga pe toti in aceeiasi oala stiu ca te-ai referit ca n-are ce sa-i ofere ala, cum sa fii cu unu' care-i mai mic cu 4 ani decat tine., dar sunt si baieti la 14 ani care nu se gandesc doar la... si care au suferit probabil din chestiile astea, doar mi-am spus si eu parerea.

| zed0mrt a răspuns (pentru Daniellllll1):

Este mai ciudat, si nu poate intelege toata lumea ce fel de relatie avem noi. Si pentru cel cu 'buletinu', da. sa stii ca are, a implinit recent 15 ani big grin. Si nu buletinul este problema.
Cat despre el, nu arata deloc de 15 ani. adica pare mai matur ca si infatisare, iar la comportament ..nu pot intelege. Ma asteptam la niste raspunsuri legate de comportamentul baietilor de 15 ani ..nu despre problema varstei.

| Daniellllll1 a răspuns (pentru zed0mrt):

Eu am 14 ani, si ma cred matur, adica in comparatie cu altii de varsta mea, pentru ca am trecut prin mai multe "probleme" care m-au facut sa ma maturizez, cat despre comportament sunt la varsta mea baieti care sunt foarte "cuminti" dar si care sunt..., doar am fost uimit cum de te-ai uitat la unu cu aproximativ 3-4 ani mai mic ca tine, pare rau daca te-am suparat cu ceva.
Apropo daca el simte ceva pentru tine sau nu, n-am de unde sa stiu dar in 99% majoritatea ar sta cu o fata mai mare(cu atatia ani) doar pentru se*.

| anonim_4396 explică (pentru Daniellllll1):

Orice pusti se crede matur, e normal sa te crezi asa din moment ce nu ai cu ce compara. Un om trecut de o anumita varsta are o cu totul alta viziune de ansamblu fata de a ta, el te poate intelege pe tine, tie iti va fi imposibil sa il intelegi pe el. Totul tine de perceptie, peste 10 ani vei fi uimit de lipsa ta de maturitate de acum, cu totii am trecut prin asta, vei trece si tu la randul tau.

Eu am trecut demult de 14 ani si, in pofida faptului ca eram genial de pe atunci, tot un pustan teribilist si care credea ca are lumea la picioare eram. Tu stii ca esti matur, cei mai in varsta stiu mult mai bine decat tine cum esti de fapt, asta e ideea.

| Daniellllll1 a răspuns:

Cauta-ti un baiat de varsta ta, wtf, cum sa fii cu un baiat cu 4 ani mai mic(ma refer ca tu ai 18 si el 14, daca aveai 24 si el 20 nu spueam nimic), tu crezi ca ala te iubeste? rolling on the floorsau vrea doar..., si eu am 14 ani, dar wtf sincer acum... cauta-ti unu' de varsta ta.

| e1xtz a răspuns:

Stiu ca este un raspuns in afara intrebarii tale dar nu ma pot abtine!
Deci tu esti majora si esti intr-o 'relatie' cu un copil de 14 ani?
Plus ca esti in aceasta relatie de 2 ani jumatate cand tu aveai aproape 16 si el 11 ani jumate`, si efectiv nu avea nici par la puta! wow

Ce sa spun, in situatia in care ai face sex cu el, ar fi un caz intersant de pedofilie in care partea acuzata este o fata.
Maxim pe TPU azi!

| Daniellllll1 a răspuns (pentru e1xtz):

Cand avea ea 16, baiatul avea 12 nu 11...

| Denly a răspuns:

No, daca tu chiar il placi, atunci cand te vezi cu el sa fii numai tu, fara gasca.

| byancaa13 a răspuns:

Nu te merita!