| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Am si eu nevoie urgent de un sfat din partea voastra. Am o mica problema cu un prieten foarte bun. Faza este ca de curand am avut o problema foarte grava in familie, o imnormantare mai exact si in urma acestui eveniment am fost devastata, fapt pentru care in timp ce eram la o prietena, mi-am lasat telefonul si cheile masinii la ea acasa si am plecat pur si simplu fara sa spun nimic nimanui. Aveam nevoie de putina liniste, singuratate, voiam sa-mi pun ordine in viata si ma adun dupa toate evenimentele petrecute. Dar desigur, ca nu am avut parte de ceea ce imi doream,pentru ca adoua zi prietena asta a mea, vazand ca eu nu apar si nu dau nici un semn, mi-a luat telefonul mobil si a inceput sa dea mesaje la toti cunoscutii si sa-i intrebe despre mine,daca stia cineva ceva. Printre cei intrebati, a fost si un alt bun prieten al meu si din vorba in vorba, el a devenit curios sa vorbeasca cu ea la telefon,fapt pentru care a sunat-o pe numarul meu desigur caci pe el corespondau,dar ea nu i-a raspuns la apel. Cand m-am reintors eu si mi-am reluat in sfarsit telefonul, baiatul mi-a reprosat ca eram buna de actrica, jucand un rol extraordinar, cu alte cuvinte acuzandu-ma pe mine de faptul ca ea nu i-a raspuns la telefon, cand a sunat-o. El crede ca eu am facut toate astea, fiind ferm convins. Partea proasta e ca el i-a mai spus unui alt prieten bun a lui despre aceasta intamplare. Eu si respectivul nu ne cunoastem personal,dar in urma cu cateva zile l-am adaugat eu in lista mea de Facebook. Acesta auzid cele intamplate,m-a sters imediat din lista, fara sa se gandeasca macar.
Acum nu stiu ce sa fac si mai ales cum sa indrept situatia aceasta penibila in care am fost bagata fara voia mea,eu fiind la mijloc, intre prieteni si tot eu luandu-mi cele mai multe acuze si suportand consecintele. Ce as putea sa spun ca sa fiu crezuta, pentru ca nimeni nu vrea sa asculte nimic?
Si ca o ironie a sortii, amicul asta al meu care a fost contactat de pe numarul meu, a doua zi dupa ce eu terminasem cu inmormantarea, a avut si el un deces in familie.
Dati-mi un sfat va rog, pentru ca simt ca o iau razna!
Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| ioanaioana a răspuns:

Foarte ciudat totul, te acuza pe degeaba si crede-ma ca nu ai facut ceva grav. A fost pur si simplu o mica neintelegere. Incearca sa-i explici baiatului dar sincer chiar nu ai facut ceva atat de grav. Si cat despre inmormantarea de a doua zi asta e si mai ciudat :I

| PangeeaRogvaiv explică (pentru ioanaioana):

Multumesc pentru sfact draga mea, dar se pare ca prietenul meu cel mai bun, nu mai vrea sa mai vorbeasca cu mine din cauza acestei mici copilarii pana la urma. Nu mai conteaza nici prietenia noastra de 7 ani aproape, nici faptul ca eu eram cea mai buna prietena a lui si finta cea mai apropiata care l-am inteles din orice punct de vedere, i-am luat apararea si i-am fost alaturi in orice moment al vietii. Nu mai conteaza nimic din toate astea pentru simplul fapt ca acea fata cu care a corespondat prin mesaje de pe telefonul meu, in primul rand nu i-a raspuns la telefon cand el a sunat-o si mai mult se pare ca nici ea nu l-a sunat pe el, cum a zis initial. Deci, cu alte cuvinte mi-am pierdut prietenul din cauza stupizenii, nu mai pot face nimic, e mult prea tarziu pentru orice, pentru ca el zice ca l-am dezamagit.

| ioanaioana a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Eu cred ca exagereaza foarte tare. Acum nu mai ai ce face, trebuie doar sa il lasi in pace. Mai exista posibilitatea ca el sa fie foarte suparat din cauza acelui deces din familia lui. Nu mai vorbi cu el, daca el va vrea sa fiti din nou prieteni te va contacta, daca nu sa fie sanatos

| TequilaLoL a răspuns:

Buna sad. Ar trebui sa le explici, ce s`a intamplat. Prietena ta cu siguranta nu a vrut sa greseasca sad, doar aveea grija, s-o fii speriat si ea sad.

Ar trebuie saa iti iei amica si sa va intalniti cu baiatul asta si sa ii explice toata situatia.
Acum toata vina este asupra ta, si sincer este nedrept!

Amica ar fi trebuit sa ii spuna la inceput ca nu stie nimic de tine si din asta` l-a sunat, nu sa il induca in eroare, si tot tu sa pari intr-o lumina proasta.

Poate se va rezolva, explicandu`i.
sad

Succes!
Pa!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru TequilaLoL):

Amica mea i-a dat un sms in care i-a spus ca nu stie nimic de mine si ca am disparut pur si simplu fara sa zic nimic. L-a intrebat in acel sms daca intamplator el stie ceva de mine? greseala ei a fost ca nu l-a sunat ca sa-i spuna astea, apoi discutia dintre ei a continuat, iar el, curios a sunat-o pe ea, ea neraspunzandu-i la apel.De aici si toata vina ce pica asupra mea, crezand ca eu sunt principalul vinovatmai ales ca discutiile au fost pe numarul meu de telefon.