| nico_3420 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat.
Vara trecuta cad am venit in tara, m-am indragostit de un baiat.Totul a fost foarte frumos pana in septembrie cand a trebuit sa ma reintorc la facultate. Dupa cateva saptamani, am simtit indiferenta pentru el, desi el imi spunea tot timpul ca ma iubeste si ii este dor de mine si va face tot posibilul sa vina dupa mine. Zis si facut. A venit la mine, dar eu nu mai eram aceeasi.sentimentele mele pentru el se schimbasera.Mam comportat urat cu el, pana cand el s-a saturat si a decis sa plece o perioada la un prieten in Spania.Atunci mi-am dat seama de ce am facut si mia parut rau, l-am implorat sa ramana, dar degeaba.
Dupa o luna cand el a ajuns acolo, am fost la el in vizita.neam inteles foarte bine, din nou totul era frumos. Dupa aceea, am revenit la facultate pana la inceputul lui aprilie, el intorcanduse in romania intre timp.Am fost despartiti 2 luni jumate, timp in care doar vorbeam.totul se schimbase nu mai era nimic la fel intre noi. el era plecat non stop si abia daca apucam sa vorbim. Daca il intrebam unde a fost, se enerva si spunea ca sunt geloasa.
La inceputul lui aprilie am mers in Romania. Din nou.doar certuri ca sunt geloasa.Tot timpul imi ceream iertare si il rugam pentru inca o sansa sa facem sa fie bine. Ianainte cu o saptamana sa ma intorc la facultate, a spus ca s-a terminat.Lam implorat sa nu faca asta.si mi-a raspuns : dar ce vrei? sa ma prefac? am incercat sa nu iau asta prea in serios si desi relatia a continuat.acum sunt din nou plecata, mai am o saptamana pana sa merg acasa, totul a fost bine din nou, iar acum mi-a spus ca vrea o pauza si cand ma voi intoarce acasa, vom vedea daca mai continuam sau nu.
Nu pot sa stau fara el, il iubesc enorm. Iam facut pe plac in tot ce a vrut el, am incercat sa ii cumpar ce isi dorea, chiar daca faceam economie pentru el si nu imi luam eu.Cum sa il recuceresc din nou? Mia spus sa nu mai vorbesc cu el pana vin acasa(adica sambata viitoare), doar daca am ceva important de spus.Intre timp, el tot timpul e plecat in alte orase si ma innebuneste gandul sa nu isi gaseasca pe altcineva.Imi vine sa mor, nu am cu cine sa vorbesc, nu il am pe el, as face orice pentru el.Va rog sa ma ajutati cu un sfat!

5 răspunsuri:
| Făgăraş a răspuns:

Draga nico ai situatie destul de complexa! Inainte de a incerca sa iti dau un sfat( desi nu stiu cat sunt in masura)ar fi de mare folos pentru intreaga ta viata sa ti-l scoti din minte! nu e bine ca tu sa fi moarta dupa el si el... stiu ca ti se pare acum imposibil dar trebuie! uite ca sa te ajut putem vb si pe mes; sau incearca sa intri in vorba cu un alt baiat! orice! tare imi e teama ca tu esti disperata dupa el,si din acesta frica de a-l pierde esti putin mai posesiva!( nu te acuz, ca imi dau seama cum e sentimentul). Nu stiu el cat mai tine la tine din ce moment ce ti-a cerut sa va despartiti! tu, in acest moment ai fi dispusa la orice sacrificiu ca sa il ai pe cand el. nu stiu! nu e bine asa nico, crede-ma ce spun ca am fost martor la o asemenea intamplare! vorbeste cu el sincer despre acest lucru si incearca sa vezi daca te mai iubeste sau daca sentinmentele lui au disparut! si in caz negativ sa incepi actiunea foarte grea, dar nu IMPOSIBILA ( sa intelegi asta)sa il uiti! daca crezi ca te pot ajuta cu ce-a mai mare placere! UN filozof spunea:"Timpul este cel mai bun intelept deoarece le rezolva pe toate"! Si sa stii ca ce este al tau este pus deoparte! succes si pupicii! fii tare

| ruPfashu a răspuns:

Nico, tot ce pot sa zic e sa incerci sa fi tare. E frumos sa iubesti o persoana, dar e si mai frumos sa fi iubit/a. Atitudinea asta a lui ma cam pune pe ganduri. nu stiu ce sa zic. Daca te iubeste/simte ceva pentru tine, atunci o sa te caute cu siguranta... asa ca ia frumos si nu-l mai suna. asteapta sa te caute el. Fi putin indiferenta, ca asta doare ce mai tare, indiferent de cat de greu iti este.

| stef87 a răspuns:

Stiu cum e sa simti ceva fata de o persoana, iar aceea sa te respinga mai mult. Oricat ai incerca sa renunti si sa te impaci cu ideea ca nu se mai poate, sufletul nu te lasa si continui sa lupti orbeste. Problema in cazul tau e ca el a simtit initial ceva, au fost si perioade cand v-ati simtit ok.
Explicatii ar fi: -ca atunci cand l-ai respins i-ai creat o alta imagine a ta care l-a atins mai mult decat cea conform careia va intelegeati, iar acum acea indoiala trezita isi "arata roadele" cand nu sunteti aproape
- ca el s-a grabit in declaratii si nu a simtit fata de tine decat atractie fizica; acum normal ca te intelegi cat-decat cu respectiva, esti vrajit, dar cu timpul incepi sa vezi realitatea ("ce fraier am fost..."). Cine stie, poate a realizat ca nu va potriviti, poate acum e atras de alta, poate ca pur si simplu nu e sigur pe tine atat timp cat ai avut 2 fete; pe care din ele sa o creada el acum?
Poate ar trebui sa aveti discutie cat se poate de serioasa sa stiti pe drum/drumuri mergeti. Pe de alta parte, intr-o relatie nu e nevoie de teatru, prefacatorie, ci sinceritate!

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
Cand va intalniti iar,roga-l frumos sa stati amandoi si numai amandoi intr-un loc linistit si retras si sa il intrebi daca vrea cu adevarat sa mai continue aceasta viata langa tine si daca te mai Iubeste cu adevarat,ii pui aceste intrebari privindu-l in ochi si fi foarte atenta la privirea lui la ochii lui la ce Simti cand iti va raspunde. Daca va evita sa raspunda daca va evita sa te priveasca in ochi si daca vei simtii o raceala din partea lui atunci cand iti va raspunde este foarte clar ca in relatia voastra dor un suflet iubeste cu adevarat alt suflet, si sincer o relatie de Iubire este cu adevarat Armonioasa si plina de Viata cand ambele suflete se iubesc nu doar una singura.O sa inchei spunand ca trebuie sa ai mare grija cand iti deschizi sufletul si cui te daruiesti total pentru. o relatie bazata pe o Iubire Adevarata, caci daca numai tu vei trage caruta si nu amandoi este clar ca vei suferii mult si el nu te merita.~*~Ai grija de sufletul tau si iti doresc Multa Fericire Constientizare Lumina si Iubire~*~

| miruna123 a răspuns:

Draga nico eu as zice sa purtetati o discutie clara despre ceea ce va deranjeaza unul la altulbig grin