| UnCorazonLocoooo a întrebat:

Am si eu o intrebare big grin
Ce vedeti voi prin iubire platonica si prin iubire adevarata?
Va multumesc! big grin

3 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Iubire platonica? ma duce cu gandul la spusele unei profesoare despre platon, se pare ca platon era gay si intretinea relatii sexuale cu elevii sai. Nu te supara pe raspunsul, chiar asa era pe vremuri, filosofii faceau sex cu elevii si nu glumesc. Am ramas cu gura cascata cand ne-a zis profa. Iubirea adevarata o gasesti in PAT nu in romantisme si gesturi gen romeo si julieta. Asta e realitatea~

| nonsense a răspuns:

Iubirea platonica se refera la dragostea abstracta, dragostea pura, dragostea in toata splendoarea cuvantului (nu dragostea trupeasca). Iubirea platonica si iubirea adevarata sunt doua sinonime. Exista un tip de iubire platonica ( cea adevarata, cea sincera, cea ce porneste din suflet) si iubirea trupeasca (atractia fizica).

Asa vad eu lucrurile.

| Hypathia a răspuns:

Si iubirea platonica poate fi adevarata doar ca nu implica si unirea trupeasca, doar pe cea sufleteasca.