| Dan a întrebat:

Ce intelegeti voi prin iubire adevarata? Aceasta intrebare este pentru cine cunoaste! Multumesc.

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Iubirea adevarata este aceea iubire care iti face intreaga fiinta sa vibreze doar la auzul vocii celui drag.
Este iubirea care te face fericit, care iti da sentimentul ca poti "atinge" cerul cu mainile tale, este iubirea care te indeamna sa fii bun si sa respecti persoana iubita, este iubirea care cere finete, tandrete si gingasie atunci cand sufletul este "lezat de sageata" lui Cupidon.
Iubirea este in primul rand spirituala si apoi materializata prin dragostea fizica, una fara alta e doar o descarcare de "hormoni", care nu poate fi numita dragoste.
Iubirea adevarata este cea care ofera fara sa ceara, fara sa conditioneze, este cea care te face sa simti ca ai intalinit sufletul pereche.
Nu are ce sa caute in iubirea adevarata, violenta fizica si verbala, lipsa de incredere, inselaciunea, miniciuna, ea reprezinta cea mai frumoasa parte din viata omului si ea trebuie ferita de umilinta.
Poate ca este un concept idealist dar cu siguranta ea exista si trebuie s-o astepti si s-o intampini cu o inima curata.
Este de dorit ca fiecare dintre noi sa poata s-o intalneasca, iar cand o intalneste, s-o recunoasca si sa-i dea sansa sa "infloreasca" in inima sa.
Sa fiti iubiti si sa iubiti caci fara iubire viata este searbada si epuizanta.

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Cand dai totul si nu simti ca-i sacrificiu, ci fericire, cand primesti totul si nu stii cum sa-i multumesti, cand te sprijina la greu, cand se bucura de realizarile tale, cand ii tii pumnii ca sa castige ce si-a dorit...cand ticaitul inimii tale este sincron cu a lui! Si cat as spune nu stiu daca iubirea se defineste, se simte si e suficient!

| madagascar a răspuns:

Respect, devotament, dorinta, pasiune, viata, sacrificiu, unitate,
gingasie, finete, frumusete, chimie, plenitudine.

| Nimicdespus_7705 a răspuns:

Iubirea adevarata inseamna sacrificiu si daruire totala a ambilor parteneri.Si cand vorbesc de sacrificiu, ma refer la faptul ca in primul rand conteaza persoana pe care o iubesti, nu relatia cu ea.Stii ca iubesti cu adevarat atunci cand esti capabil sa sacrifici relatia cu ea, doar pentru a-i fi ei bine.happy(daca din pacate, este cazul).

| Mihai_7432 a răspuns:

Iubirea in primul rand trebuie sa vina din suflet nu sa ii spui unei fete "Te Iubesc " dupa cateva saptamani pentru ca nu ai cum sa iubesti asa imediat cand intri intr o relatie. intr o relatie trebuie sa te daruiesti complet.si sa ai ochi doar pentru ea,. sa fii sincer cu ea sa nu o minti si sa ii spui exact ce simti nu aberatii.

| OxiiiLineage a răspuns:

Love is forever. Iubirea e ceva prea pretios sad. Inca sper sa nu se termine niciodata :-

| ioana996 a răspuns:

Woow.in sfarsit o intrebare buna. Haide sa stam sa ne gandim ce insemna asta? Multi au un singur gand in cap "aa gata iubire adevarata sex la maxim" si eu le-as spune in felul urmator :"sunteti doar niste tacaniti!". Bun deci din punctul meu de vedere dragostea adevarata nu se compara cu nici o altfel de dragoste de mama de copii de aproapele tau.Nu aceasta dragoste se administreaza unei singure persoane. Jumatatii tale.Intotdeauna cand gasesti o fata spui gata m-am indragostit dar chiar crezi ca este asa? spui :te iubesc atat de mult! Practic nici nu sti ce este aceea iubire doar te folosesti de ea... Iubirea singurul lucru care ne poate uni pentru totdeauna alaturi de persoana pe care o consideram jumatatea noastra. Iubirea conditionata sa fim seriosi oameni buni ar trebui sa ne fie rusine daca exista asa ceva. Cum poti iubi pe cineva obligat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ţi spun ce este iubirea adevarata. E credinta oarba, umilinta fara preget, supunere desavarsita, încredere şi daruire impotriva ta însuti, impotriva lumii întregi. Iubirea inseamnă sa iti dai inima si sufletul întreg celui care ti le va zdrobi.