| Davidoaia a întrebat:

Am si eu o intrebare happy : Poate exista prietenie intre un baiat si o fata? thinking happy.

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Dacă te limitezi sub 25–30 de ani, vârstă până la care primează instinctele, e normal să consideri că e dificil să fie o prietenie (adică nimic mai mult decât o prietenie) între două persoane de sex opus.

Odată ce avansezi în vârstă și te interesează alte lucruri la prietenii tăi, sau pe măsură ce ai colegi de muncă, vecini și alte relații ce apar odată cu vârsta, ai să îți schimbi (aproape complet) părerea. Cel mai bun prieten al tău va fi partenerul tău (care, în cele mai multe cazuri, este de sex opus), iar următorii prieteni pe listă pot fi fără probleme de același sex ca al partenerului tău, oricare ar fi acela :-)

Din clasa a 4-a am stat în bancă (întâmplător, în fiecare an), mai degrabă cu fete (eu fiind băiat pe-atunci, dacă nu era deja limpede) și n-a fost nicio atracție fizică, ba dimpotrivă: chiar am fost buni prieteni, și am putut să discut cu colegele mele de bancă de fiecare dată despre fetele de care mă îndrăgosteam și relațiile mele cu ele, și respectiv despre băieții de care se îndrăgosteau colegele mele de bancă și relațiile lor. Abia în liceu m-am îndrăgostit de colega de bancă și a fost, într-adevăr, cea mai lungă relație (după ce actuală) :-)

Astăzi, cel mai bun prieten al meu (după soția mea) este chiar sora ei și, în același timp, am două prietene foarte bune (deși nu sunt heterosexuale și poate asta lasă loc de comentarii) :-)
Apoi, soția mea are un foarte bun prieten (care îmi este și mie coleg de muncă și un la fel de bun prieten). E drept, relațiile noastre se suprapun în permanență, dar pot spune ușor cine îmi este cel mai bun prieten.

Sunt convins că relațiile mele de amiciție sunt excepții, dar pot să te asigur că odată cu vârsta, pe măsură ce experiențele de viață și curiozitatea îți dezvoltă intelectul și personalitatea, vei avea relații de prietenie mult mai solide cu persoane de sex opus (care, obligatoriu, se completează reciproc) decât cu persoane de același sex.

Ba chiar ți-aș recomanda să cauți astfel de relații, pentru că oamenii care sunt capabili să pună pe primul loc respectul, înțelegerea și schimbul de opinii într-o relație, indiferent de atracția fizică, sunt oamenii alături de care merită să fii și oameni care te apreciază cu adevărat pe tine și relația pe care o aveți.

11 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

E posibil, dar sunt cam rare cazurile mai ales in randul celor tineri. Tot timpul trebuie sa existe o atractie fizica cel putin din partea unuia din ei si atunci prietenia nu dureaza mult, pentru ca sunt alte asteptari. Exista insa si un "da" din partea mea cam nesigur happy

| Davidoaia explică (pentru IsabelaIssa):

In sfarsit cineva realist #:-s

Bravo! exact asta gandescc si eu, si incerc sa explic altora rolling eyes, Daca doua pers de sex opus sunt f. buni prieteni in cele din urma o sa apara si atractia, si chiar si asa, daca se inteleg bine e indicat sa fie impreuna pentru ca asta e rostul in lumea asta, baietii sa fie cu fetele si invers, si toate fetele cauta baieti cu care sa se inteleaga bine, deci 2 f. buni prieteni pot fi perfecti pentru asta:Xbig grin

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Davidoaia):

Un exemplu trait de mine este cu un baiat cu care a existat o atractie fizica si din partea lui si a mea, dar am preferat sa nu stam impreuna, nici nu mai stiu motivele, dar de atunci am ramas buni prieteni, din aceeasi zodie fiind. Acum el are iubita de ceva ani, eu la fel, si am preferat sa ramanem amici happy Ideea e ca totul a pornit de la atractie fizica. E cam greu sa iti faci prietena o persoana ce nu te atrage fizic, dar mai sunt si exceptii. Daca se intampla invers de cum am patit eu, mai greu sa reziste relatia de prietenie si sa nu se transforme in altceva happy

| Davidoaia explică (pentru IsabelaIssa):

"In randul celor tineri "? dar tu cati ani ai?laughing))

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Davidoaia):

Vorbeam la modul general happy

| AdelaElena20 a răspuns:

Normal ca exista si eu am cel mai bun prieten care este baiat.

| Korrawi a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu, nu in sensul adevarat al cuvantului. De obicei exista si atractie, ea atrasa de el sau el atras de ea sau atractie reciproca. @AdelaElena20, am o intrebare pentru tine. Ce s-ar intampla daca tu ai fi singura, prietenul asta al tau ar fi singur, si intr-o zi/seara te-ai dezbraca in fata lui si i-ai spune ca vrei sa faci sex? Iti garantez ca nu o sa refuze pentru ca sunteti "cei mai buni prieteni", exceptie in cazul in care e in tabara cealalta (gay).
Exista atractie intotdeauna, intr-o masura mai mica sau mai mare, macar la nivel subconstient. Recomand sa citesti aici o teorie interesanta :).
http://www.laddertheory.com/

| albastrualb77 a răspuns:

Da de ce nu?

| deutza_3778 a răspuns:

Cu siguranat.Si eu sunt cea mai buna prietena cu colegul meu de banca si cativa colegi cred ca suntem impreuna dar asta e parerea lor.Sincera sa fiu e de bine poate din aceatsa prietenie se iveste o simpatie dar nu stiu.Dar e destul de bine daca te intelegi cu un baiata asta inseamna ca de tine nu se feresc baietii ca de alte fete de exemplu.Bafta!

| Baby_2365 a răspuns:

Da poate sa existe prietenie intre fata si baiat si chiar poate un baiat sa fie un prieten mai bun decat o fata. happy

| oanarodica a răspuns:

Da,din punctul meu d vdr.