| Dialexa a întrebat:

Am si eu o nelamurire:acum 2 luni m-am culcat cu prietenul meu si in timpul actului s-a rupt prezervativul,nu era nimic in el,nu si-a dat drumul, am facut 3 teste si au iesit toate negative|(testele erau de la alinta ).mi-a venit ciclul de 2 ori...pot fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.- pentru ca o fata sa ramana gravida trebuie sa fie intrunite 2 conditii in mod obligatoriu, CU PRECIZAREA ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, sau deja sa se fi produs ovulatia si sa existe un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Sperma trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI, deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata fi insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului. 2. - Ultimele 2 menstruatii reprezinta GARANTIA lipsei sarcinii deoarece se stie ca MENSTRUATIA se porneste NUMAI SI NUMAI in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta NU S-A FORMAT O SARCINA. Trebuie sa stii ca menstruatia reprezinta in fapt INCEPUTUL UNUI NOU CICLU MENSTRUAL. In consecinta prin menstruatie se elimina vechiul ovul "mort"/degenerat" care nu a fost FECUNDAT, impreuna cu endometrul, formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul prin procesul de NIDATIE pentru a se instala/forma o noua forma de viata.In cazul in care ultimele 2 menstruatii a fost la fel/comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc., inseamna ca nu se puteau confunda cu o simpla sangerare si reprezinta garantia prin care se considerata ca nu poate fi o menstruatie falsa, peste o sarcina ipotetica.Se poate aprecia fara a gresi ca nu EXISTA nici o minima posibilitate de sarcina. Multa sanatate.

| Dialexa explică (pentru corbulalbrosu):

Pe mine m-a speriat faptul ca atunci eram si in perioada fertila.dar ma repet, noi am folosit prezervativ, iar in momentul in care am vazut ca s-a rupt ne-am oprit

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul menstrual de doua ori de la ultimul act sexual, iar testele de sarcina facute de tine fiind negative, inseamna ca nu esti gravida.

| lolipas a răspuns:

Nu atata timp cat iti vine inca menstruatia si daca nu ai dureri abdominale, varsaturi inseamna ca nu esti!