| XDestroyX a întrebat:

Am si eu o problema pe care nu am mai intalnit-o pana acum. Ma inteleg foarte bine cu o fata, suntem cei mai buni prieteni si dupa un timp am inceput sa ma indragostesc de ea, adica pur si simplu o iubesc mai mult decat pe mine. Ma intelege tot timpu', ma ajuta cu orice, ei pot sa ii spun orice si la fel sunt si eu cu ea. Problema e ca ea e impreuna cu un prieten de`al meu si chiar nu stiu ce sa fac in privinta asta, daca o sa povestesc cu acel baiat despre ea, vreau sa aflu daca chiar o iubeste dar el sigur isi va da seama ce incerc sa fac, adica sigur o sa creada ca o iubesc si nu o sa iasa foarte bine. Dupa parerea mea ea nu e chiar asa fericita, nu stiu cum sa explic. E ceva de neexplicat ce simt pentru ea sad. Va rog sa ma ajutati happy

8 răspunsuri:
| BeAmazing a răspuns:

Pai..eu in locul tau, as face asa: As chema-o pe prietena ta in oras (la un suc, etc) si as aduce in discutie despre relatia ei, as intreba-o daca ii place de acel baiat si daca este fericita cu acel baiat, iar dupa aceea as face pe rusinosul si i-as spune ca si mie imi place de ea si ca nu vrei sa o pierzi dupa ce afla asta (la mine personal, dupa ce prietenul meu cel mai bun imi spune ca ma place, incep sa fiu mai distanta cu el, ai grija sa nu patesti la fel) si ca nu vrei ca ea sa fie trista din cauza unui prieten de al tau. Intreab-o daca ea te place/iubeste, dar sa fii serios nu sa razi. Propune-i sa se gandeasca bine daca chiar este fericita cu acel baiat sau ar fi mai fericita cu tine. Dupa acea schimba subiectul, daca vezi ca ea nu-ti da raspunsuri incearca sa schimbi subiectul. Nu mai aduce in discutie nimic despre intalnirea voastra, daca ea vrea sa fie cu tine, va aduce ea in discutie despre ce ati vorbit voi cand ati iesit. Sper ca te-am ajutat. O zii frumoasa!

| Satango a răspuns:

Incearca sa te apropii de ea. In acest fel ea o sa se indragosteasca de tine; lasandu-l pe prietenul tau. Daca ii acorzi atentie si o faci fericita si ii dai niste cadouri chiar si mai marunte. Sunt sigura ca relatia cu el nu o sa tina daca si tu spui ca ea nu e prea fericita cu el. Ii poti spune chiar ca o iubesti... dar aici ai doua raspunsuri ori se v-a indeparta de tine, ori iti va fi mai aproape. ``Incercare moarte n-are nevoie``. Bye! happy

| ℓσνє a răspuns:

Spre deosebire de raspunsurile celalalte, eu zic sa nu te gandesti ca ea are prieten laughing. In dragoste si in razboi, totul e permis. Apropie-te de ea, da-i semne ca o placi mai mult ca pe o simpla amica, fa-i complimente dar nu ca-i,, sexy ". Intelegi tu ce vreau sa zic happy Baftaaa happy

| TwiXXXie a răspuns:

Si eu am fost in situatia asta, se numeste FRIENDZONE... google it, fix ca tine am avut si eu.Mi-am luat inima in dinti in timp ce fata si baiatul erau despartiti iar ea m-a refuzat spunand ca ea inca il mai iubeste pe acel baiat chiar daca ala se poarta cu ea ca si cu o zdreanta, eu sunt diferit dar na, pana la urma m-am lasat pagubas, si acum am trecut peste faza aia nu imi mai place de ea si nici nu o mai iubesc, sfatul meu este sa ii spui ce simti.Cand hotarasti tu ca e momentul potrivit!

| AmberAlison a răspuns:

Daca, ea te place dovedes-te ia-o la tine acasa sau undeva pentru a povesti si ajungi la subiectul ca cat la suta sunt dragut si de astea pana cand iti vaei da seama ca te place sau nu sper ca te-am ajutat

| chocotoff a răspuns:

Da, nu poti vb cu prietenul ei despre ea, pentru ca la fel cum ai zis si tu s-ar putea sa banuiasca ceva dar ai putea sa vorbesti cu ea, fiindca daca tot sunteti foarte buni prieteni si va spuneti aproape orice probabil o sa-ti spuna si daca este fericita sau nu cu el, daca ii arata ca o iubeste sau nu, etc ..sau ai putea accepta ca ea are prieten si ca intre voi nu poate fi nimic altceva decat o frumoasa prietenie, asta in cazul in care ea il iubeste foarte mult pe acel baiat; dar te-ai gandit vreodata ca si ea te iubeste? poate o sa te intrebi : Atunci de ce nu mi-a spus? pai 1 la mana daca acel baiat tine la ea si pe viitor sa zicem ca din cauza ta ei se despart si voi o sa fiti impreuna iti dai seama ca e posibil ca el sa nu-ti mai fie prieten, ci din contra. Poate ca nu ti-a zis fiindca nu vroia sa va strice prietenia sau poate ii era teama de ce-ai fi zis tu daca ti-ar fi spus ca te iubeste. Vorbeste cu ea si spune-i ce simti, daca te refuza (gen : eu tin la tine ca la un prieten )spune-i ca esti constient de chestia asta, dar nu te raci fata de ea fiindca e posibil sa te puna doar la incercare, sa vada cat esti capabil sa lupti. Sper ca ti-am fost de ajutor, pwpici:*

| nobody1234 a răspuns:

încearcă sa priveşti relaţia dintre tine şi prietena ta cea mai bună ca fiind o relaţie dintre o soră şi un frate, pana când ea nu se desparte de acel baiat nu incerca sa te bagi între ei, ea işi va da seama ca o iubeşti iar totul va veni de la sine, e timp pentru orice, trebuie sa aştepţi doar happy. daca mai ai nelămuriri mă poţi întreba happy

| Catalina3424 a răspuns:

Incearca sa te apropi de ea. happy incearca sa i spui ca o placi poate va intelege happy