| monicutza_5552 a întrebat:

Am un perus de 7 luni(specific ca este femela) cand l-am adus acasa avea 3 luni i-am data drumul prin casa si zbura normal chiar daca zbura cam la 1.50 metri de sol si obosea dupa vreo 2 ture de camera. insa acum nu poate sa mai zboare mai deloc, nici macar numai aterizeaza pe colive, cade din zbor sau nu poate sa zboare in sus ca sa ajunga acolo helpppp! s-a lovit de atatea ori de zid, mobila cand incerca sa zboare. nu inteleg de ce nu poate zbura.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai medicul veterinar îți poate spune de ce nu mai zboară.
Pa, pa.

| answer a răspuns:

Am avut si eu asa ceva si stiu ca trebuie sa-l vitaminizezi odata pe luna! Mergi la un pet shop si ceri vitamine pentru perusi! Nu ii dai tot odata, ci pe parcursul a unei saptamani! Vei vedea ca-i va face penajul mai frumos si el nu va mai fii atat de letargic! Cat despre faptul ca s-a izbit de zid, se poate sa aiba vreo fractura la aripa, dar nu poti fii sigura decat daca-l duci la veterinar la control! Nu-l mai lasa sa zboare cand e doar becul aprins in casa, ci doar pe timpul zilei, cand camera primeste lumina laterala! Si inca ceva: nu conteaza ca tu stai pana noaptea la 12, deja cand se intuneca afara, ii acoperi colivia in asa fel incat sa fie intuneric la el! E pasare si sti ca pasarile merg devreme la somn! Pa pa!

| LoveNiki a răspuns:

Poate are ceva la aripiwinking Dul urgent la veterinar...