| llllllllllll a întrebat:

Anul trecut, printr-un RMN facut la coloana din anumite motive, mi-a depistat si o masa chistica ovariana stanga, cu diametru maxim de 4, 6 cm. Nu am fost la ginecolog, si tot am spus ca ma duc, si tot nu m-am dus. Dar, mai mult ca sigur, o sa ma duc vara asta. Intr-un fel vreau sa ma duc, pentru ca am un ciclu neregulat, si se poate sa fie din cauza asta, iar in alt fel, nu vreau sa ma duc, pentru ca intre timp mi-am inceput viata sexuala si nu vreau ca parintii sa afle ca nu mai sunt virgina.Stiu ca fara acordu meu, doctoru / doctora nu are voie sa spuna daca mai sunt sau nu, dar daca il / o intreaba mama daca mai sunt virgina, si ii spune ca nu, ma gandesc ca doctoru trebuie sai spuna adevarul nu? crying Dar nu vreau sa afle. Ce ma fac?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti minora, medicul e obligat sa-ti informeze parintii asupra starii tale de sanatate. Asta nu include prezenta virginitatii sau nu, dar dat fiind ca exista multe diferente intre tratamentul si bolile virginelor si femeilor e foarte important sa discuti pana atunci cu mama ta problema. Daca ai considerat ca esti suficient de matura sa faci sex, atunci fara indoiala esti suficient de matura sa discuti cu mama ta. Daca esti majora (cum ar fi normal), atunci pur si simplu du-te singura la medic.

2 răspunsuri:
| mihaela007 a răspuns:

Se resoarbe cu un tratament adecvat, iar virginitatea... cati ani ai?

| Andreeaioana12 a răspuns:

Dar la rmn nu se vede daca mai ești virgină, nu?