| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am facut dragoste cu prietenul meu iar prezervativul s-a rupt in timp ce faceam, fara sa ne dam seama iar el si-a dat drumul afara când a simtit ca ii vine si imi e este frica sa nu raman insarcinata. Imi puteti spune va rog daca am cum sa ramana? Va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata/femeie dar la fel si fiecare baiat/barbat care sunt pe punctul de a-si incepe sau deja chiar si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. Din acest motiv trebuie sa fii deja informat/a ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, care sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand orice fata/femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in cele 4-5 zile situate dinaintea zilei de ovulatie, + ziua de ovulatie cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei. Doar in acest caz poate fi fecundat OVULUL de catre un spermatozoid provenit din SPERMA si NU din lichidul preejaculator. 2. ) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece numai in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul. In situatia descrisa de tine, posibilitatea de a junge sperma in vaginul tau este improbabila si din acest motiv si formarea unei sarcini devine putin probabila iar teoretic cat si practic aproape IMPOSIBILA daca incidentul s-a intamplat intr-o zi din afara perioadei fertile a actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!

| Fam590 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de tot!

10 răspunsuri:
| sweetangels a răspuns:

Ca sa fi sigura, ia pastila de a doua zi. Decat sa ai suprize neplacute! Nu se stie niciodata.

| kandaraki a răspuns (pentru sweetangels):

Nu lua nici o pastila, nu sunt bomboane de a le lua la fiecare act de panica, nu asculta toate proastele care iau pastile dupa ce si-o trag cu orice fraier!

| sweetangels a răspuns (pentru kandaraki):

Proasta e ma.ta. ce e mai ok, sa ia o pastila o data in viata sau sa nasca un copil nedorit, la o varsta frageda? poate nici n-are ce sa-i ofere boule, nu are situatia materiala necesara cresterii lui.

| kandaraki a răspuns (pentru sweetangels):

Atunci sa nu si-o traga cu totii.
tu la fel esti, mananci bomboane si ti-o arzi cu totii si inca mai dai sfaturi pe site, fraiero!

| sweetangels a răspuns (pentru kandaraki):

Sa mori tu daca nu e adevarat ce spui? fraiere...

| kandaraki a răspuns (pentru sweetangels):

Domnisoaro, decat sa injuri si sa dai sfaturi proaste din viata ta scurta si limitata, mai bine ai merge la scoala si ai invata!

| sweetangels a răspuns (pentru kandaraki):

Cand o sa ai 3 facultati si 2 certificate de specialitate ca mine mai vorbim, taranule ingamfat! mars la sapa

| kandaraki a răspuns (pentru sweetangels):

Sa te stergi la fund cu 3 facultati si 2 certificate, ai stat toata viata cu nasu in carte si ai tocit fara a avea relatii si probabil primul care ti-a traso ti-a ramas pe viata, uuuu!

| sweetangels a răspuns (pentru kandaraki):

Cate relatii ai avut imbecilule? gata nu-ti mai raspund ca esti o pierdere de timp, risipa de oxigen...block, infectie urinara ce esti!