| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Ati continua o relatie care stiti ca la un moment dat s-ar sfarsi?

De exemplu ar pleca persoana iubita in alta tara sau la o distanta mare de voi. Excludeti posibilitatea ca relatia sa mai meraga mult timp dupa distantare.

Răspuns Câştigător
| NickiMinaj a răspuns:

Apogeul sau finalul apoteotic al oricarei relatii nu e casatoria... Orice relatie interumana atarna de un fir de ata, de fapt. Traieste si tu in prezent si lasa teama, te face neatractiva si iti scade increderea de sine.

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am continuat odata. A fost o situatie in care am ales sa continui. Am mers pe ideea in care fata ma cauta pe mine si nu aveam de ce sa ma tem cu ideea de : pic de fraier. Ma rog, au fost unii care au mers pe ideea asta. Eu am trait relatia respectiva la propriu asa ca stiu mai bine. Am ales sa continui deoarece fata respectiva imi dadea incredere si avea initiativa. Stia sa scoata din mine lucruri bune. Nu era nevoie de orgolii prea multe si minciuni. Pur si simplu ieseam impreuna. Fiecare se purta natural fara a masca vreo ceva. Asta mi-a placut mult. Nu era genul de fata care sa accepte orice. Totusi alaturi de mine parea sa doreasca sa capat incredere si sa fiu mai indraznet. Am stiut de la inceput ca nu va merge pentru ca eram mult prea diferiti. Stiam ca ea vrea altceva de la mine. Stiam ca eu vreau altceva de la ea. Dar avea suficiente calitati incat sa o vreau alaturi pentru putinul care va fi. Nu regret relatia, nu regret ca am continuat.

In alta ordine de idei, referitor la distanta, e destul de greu. Dar trebuie sa ne gandim ca distanta nu presupune obligatoriu un sfarsit. Cand iubirea e mare si doua persoane deja se cunosc si ele stiu ce vor de la viata nu se pune problema asa. Se pune problema construirii unui viitor comun. Si atunci e cu totul altceva.

Daca e vorba de sentimente profunde as continua relatia cat ar merge. Pentru ca nu sunt genul care sa umple un gol cu orice. Daca se termina o relatie, din respectul pe care il am fata de ea nu umplu acel gol cu orice. Niciodata nu accept ceva mai putin decat am avut. Doar daca acel mai putin este nimic. Ori am o fata deosebita alaturi, ori am nimic. Asa i-am spus si unei fete odata : Fii sigura ca nu voi fi cu o fata imediat ce ne despartim. Voi face asta doar cand voi gasi o fata deosebita, asa cum esti si tu.

Daca e vorba de o relatie superficiala, bineinteles ca renunt. Nu am de ce sa ma agat de ceva fara sens. Pierd timp. La mine timpul nu costa bani. Dar ma costa viata daca nu il gestionez cum trebuie.

| Zenithf a răspuns:

Intr-o asemenea situatie as zice sa ne despartim prieteni, astfel incat, in cazul in care ajungem iarasi in contact, sa mai poata fi ceva intre noi, poate chiar sa reluam relatia sau sa incepem totul de la zero. Daca am continua relatia cat suntem la distanta ar interveni raceala intre noi, in cazul cel mai fericit in care nici unul nu l-ar insela pe celalalt tot se poate sa descopere ca nu mai sunt la fel ca inainte si sa se desparta, si tot timpul cat au fost la distanta ramane pierdut.
Caz particular, cand cei doi sunt din orase diferite dar la o distanta mica, astfel incat sa se poata revedea la un interval de saptamani/luni, si doresc amandoi sa se pastreze pana se casatoresc, in acest caz au toate sansele sa ramana impreuna pe viata. thinking

| Razvan a răspuns:

Incercarea moarte n-are. Dar i-as spune sa fie sincer cu mine, ca atunci cand isi gaseste pe alta, sa ma anunte si pe mine, ca sa nu port in necunostinta de cauza coarnelewaiting

| Ирина19 a răspuns:

As incerca...depinde deja si ce fel de relatie e intre voi, daca va iubiti cu adevarat o sa mearga si la distanta, dar daca nu-la inceput o sa fie ok, peste un timp o sa pierdeti interesul unul fata de altul

| Cătălina a răspuns:

Nu cred, incepand din momentul in care aflu ca va pleca as incerca sa mentin o distanta intre noi. Nu de alta, dar as vrea sa fiu pregatita emotional dinainte ca el sa plece. In acel moment va fi poate mai usor pentru amandoi. Parerea mea.

| 4ever_5725 a răspuns:

Distanta nu are problema daca va iubiti si tineti legatur asta depinde doar de voi daca va iubiti sau nu

| Ioanaa_5834 a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat relatia poate continua, dar nu ca una din persoane ar pleca si dupa tiai pune in gand" nu o sa o/il mai vad niciodata, trebuie sa imi fac alt prieten/a","gata totul s-a sfarsit". Daca persoanele acelea sunt intr-o relatie pot fi la fel chiar daca sunt la distanta. numai daca baiatul si fata nu umbla dupa altcineva si va lasa balta. Puteti comunica pe messenger si prin telefon.Succes sper ca relatia voastra sa nu se incheiesmug

| dorina195 a răspuns:

Stii acest proverb? OChii care nu se vad, se uita. Ti-as spune sa nu iti faci mari sperante ca o sa tina, voi tineti legatura dar ca sa nu fie dureros la despartire mai bine as spune ca mai bine mai devreme decit mai tarziu, si cine stie ce va face persoana aceea in acea tara, el nu te vede, tu nu il vezi, ce va fi? Asta nu e relatie, asa ca cred ca ar trebui sa va despartiti daca se stie sigur ca pleaca dar daca nu este definitiva alegera atunci poate sa o mai prelungiti dar o data ce se afla ca e definitiv cred ca ar trebui sa incetati si sa fiti doar prieteni

| Bellynda a răspuns:

Depinde cat de mult il iubesti, de cat timp sunteti impreuna si daca iti doresti sa mai fii cu el happy de exemplu frate miu a fost plecat in spania la lucru, a stat 4ani si inca mai ii cu iubita lui, se vedeau doar cand ea avea vacantele si el concediullaughingii greu dar daca vrei sa fii cu acea persoana intr-adevar, mergi mai departe.acum el ii acasa de un an si prietena lui ii insarcinata in 4lunihappy deci sa meritat efortullaughing...concluzia mea depinde cat de mult va iubiti si daca va doriti un viitor impreuna,,,daca i doar o iubire continui relatia si daca i plecat,parerea mea si vezi cat rezistati, dar nu va dura prea mult, iti spun din propria experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa nu incepi/continui o relatie doar de teama ca se va termina. In acest mod, mori fara sa te casatorestilaughing.
Daca relatia ar fi una solida si perioada de separare nu ar fi una foarte mare(1-2 ani), nu cred ca ar fi vrea problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista sentimente catusi de putin de am2 parti da. Si daca exista comunicare si am2 lasa de la ei stiu si eu cum e:[

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam sunt in aceeasi situatie sad. Si nu stiu nici eu ce sa fac, adica nu stiu... avem dea un an si ceva impreuna dar. pina a pleca mai sunt 2 si chiar nu stiu daca mai are rost de continuat crying nu cred ca distanta sa ne mai tina impreuna. Din pacate... chiar si daca dragostea e foarte mare, peste un timp incepi sa uiti e ca si cum te-ai desparti de o persoana la care tii enorm. Se uita cu timpul, cred ca si distanta face acelasi lucru sad