| Roxiee a întrebat:

Bua TPU. am 16 ani si sunt intr-o relatie de aproape 8 luni. prietenul meu e cu un an mai mare si mi-a zis ca si-ar dori sa o facem dar ca o sa astepte oricat pana cand o sa fiu eu pregatita. si eu vreau sa o facem dar mi-e putin frica de durere pentru ca sunt virgina. Cat de tare doare prima data si cum e?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta minima permisa din punct de vedere medical pentru ca o femeie sa-si inceapa viata sexuala este 17 ani si jumatate. Asa ca mai ai o vreme pana sa fii pregatita (fizic)

| mona a răspuns:

Daca esti excitata si partenerul e mai atent/tandru nu o sa te doara, nu-i chiar asa dureros precum se zice

| Diannnaa18 a răspuns:

Pana acum 11 luni am avut si eu o relatie de un an jumate, fostul prieten era pot sa spun obsedat de a`mi incepe viata inima cu el, dar spre ghinuinul lui si bururia mea nu am facut`o. L-am tot amanat cam un an, pana cand ne-am despartit.
Intr-adevar nu eram pregatita, nici acum la 18 ani nu sunt... sau poate nu am gasit pers potrivita.
Cel mai bine gandeste`te daca meritat sa faci acel gest pentru el, te face a lui iar daca nu te iubeste in cel mai scurt timp te lasa si tu ce faci? o sa-ti para rau.

| Roxiee explică (pentru Diannnaa18):

Stiu ca ma iubeste foarte mult pentru ca de cand suntem impreuna nu ne-am certat deloc iar relatiile lui precedente au fost foarte scurte

| Bebbe133 a răspuns:

Pai eu zic ca doare destul de rau.
Iar prima oara nu e asa frumos.
Dar zic sa nu te grabesti,cam toti baietii dupa ce te au in patul lor incep sa devina interesati doar de chestia asta nu de tine ca si iubita lui,si poate. ai avea de regretat mai tarziu. Nu stiu eu zic sa nu te grabesti fiindca ai toata viata in fata si tot timpul din lume pentru a te satura sa faci asta,cine stie. poate nu ramai cu el. si atunci ce ai sa faci? tu ai sa suferi, el nu. sad Si oricum daca o faceti, faceti-o mereu cu prezervativ, chiar daca el o sa zica sa o faceti si sa o scoata cand ii vine sa isi dea drumu sa nu fi de acord, pentru ca el inainte sa isi dea drumu elimina fara sa isi dea seama un lichid asemanator cu sperma ce contine suficienti spermatozoizi incat sa ramai insarcinata si nu cred ca vrei asta. Sper sa tii cont, si ca ti-am fost de ajutor. Funda?:*

| Roxiee explică (pentru Bebbe133):

Multumesc mult pentru raspuns dar el e foarte protector si nu e genul de persoana care sa ma foloseasca si apoi sa se desparta de mine...

| nesuferit a răspuns (pentru Roxiee):

Fetele zic ca Fut bine. daca vrei iti fac eu initierea, ca sa nu ai neplaceri cu iubitul. crede-ma e greu cu incepatorii.

| Bebbe133 a răspuns:

Mda. o sa iti dai seama mai tarziu cat esti de naiva oh go on. Iubirea de la 16 ani. niciodata nu e de durata. Ai sa vezi. Poate si el crede acum ca te iubeste. Dar o sa se sature. La fel s i eu am patit-o cu pr meu credeam c ma iubeste. era prima lui relatie lunga. chestii. Ai sa vezi.winking