| Dragumike a întrebat:

Buja TPU! Povestea mea e cam lunga si sper ca o veti citi. Sa incepem cu inceputul. Am 13 si dorm cu mama si cu tatal meu in aceeasi camera. Apartamentul este cu 2 camere dar in dormitor sta bunicul meu si noi 3 in sufragerie. Azi dimineata aveau a mei o discutie ca sa faca sex si mama i-a zis ca e pe stop. In fine, i-am spus mai pe seara despre aceasta conversatie si mi-a spus ca sexul e o chestie normala si ca nu are ce face, ca trebuie sa o faca si ca data viitoare sa nu tac cand aud astfel de conversatii, sa ma trezesc sa fac ceva. Nu stiu, o data i am mai prins cand o faceau si na... Erau langa mine
Ce sa fac? Nu am camera mea, sper ca categoria e potrivita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Data viitoare să nu tac când aud astfel de conversații, să mă trezesc să fac ceva"-nu înțeleg ce-ai vrut să zici cu asta.Adică să pleci de acolo când auzi că vor să facă sex sau cum? Şi altceva,tu stai cu ei în cameră şi când fac sex? Mai bine te duci şi tu pe la bunicul tău prin cameră, vă mai uitați şi voi la un meci, poate îți mai povesteşte ceva din tinerețile lui sau dacă tot e iarnă şi frumos afară, ieşi şi tu cu prietenii la o bulgăreală, un frecuş ceva. laughing

| Dragumike explică (pentru anonim_4396):

Nu avem o relatie buna cu el, e cumva tatal vitreg al tatalui meu, este inexistent pentru noi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragumike):

Atunci rămâne varianta cu bulgăreala.Nu e normal să stai cu ai tăi în cameră când fac sex laughing

| Dragumike explică (pentru anonim_4396):

La 6 dimineata sau la 2 noaptea nu cred ca ai iesi afara sa te joci cu zapada

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragumike):

Da,am uitat să mă gândesc şi la varianta că le vine pofta la ore din astea, nepotrivite pentru tine. Vorbeşte cu ei.Impune-te.Spune-le că sexul este normal,dar nu de față cu copilul lor.Ce naiba.Ei nu se gândesc că nu e bine să şi-o tragă de față cu tine? Când eram de vârsta ta sau chiar puțin mai mică şi îi auzeam,ori mă duceam la uşa lor şi țipam să nu mai facă gălăgie(după mai multe episoade cu urlete din partea mea, s-au decis şi ei în sfârşit să dea televizorul mai tare), ori îmi puneam căştile şi mă jucam la calculator, depinde în ce toane eram.E bine să ai nişte părinți mai deschişi, dar......nici chiar aşa.Şi altceva.Mă rog, nu e treaba mea, dar de ce nu ai camera ta? La vârsta asta ar cam trebui.Şi chestia asta ar trebui rezolvată.Iar bunicul ăla al tău vitreg care ai spus că este inexistent pentru voi la ce stă acolo? O să stai cu ai tăi în cameră şi când o să fi deja la liceu.Bagă-le mințile în cap la ai tăi, dar ia-le pe rând. Întâi să nu şi-o mai tragă de față cu tine, apoi faza cu "bunicul" şi camera care ar trebui să fie a ta.Şi îți repet : impune-te.

| Dragumike explică (pentru anonim_4396):

Am mai vorbit cu mama mea ca ar fi bine sa am camera mea si sa ne mutam, sa facem ceva, dar mi-a raspuns ca si ea cand era mica dormea cu fratii si parintii, a zis ca voi avea camera mea cand voi creste mai mare. Adica cand voi pleca de acasa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragumike):

Naşpa.....cu aşa părinți

| Dragumike explică (pentru anonim_4396):

Adevarat...Uneori ma gandesc ca mai bine nu existam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragumike):

Nu,nu gândi aşa.Nu am vrut să te demoralizez.Asta e, dacă aşa sunt ei nu prea ai ce să faci.Sunt alții în situații mult mai naşpa decât a ta. Dacă nu mai suporți, după ce termini liceul sau faci 18 ani o să te poți muta şi o să poți să îți construieşti viața aşa cum vrei tu.Nu zic că va fi uşor,vei avea poate perioade când îți va fi greu, dar vor trece şi alea. Poate după ce termini liceul vei merge la o facultate şi atunci poți sta la cămin şi astfel vei scăpa de ei, depinde ce alegi să faci mai departe, dar până atunci o să cam trebuiască să-i suporți. Poate cine ştie, poate le vine mintea la cap.Totuşi eu cred că tu nu te impui destul.Trebuie să pari cât mai hotărât.Trebuie să le spui tare şi răspicat ce te apasă.Nu să îi iei cu din-alea"Mami,tati,ştiți, pe mine mă cam deranjează că faceți asta cu mine în cameră", trebuie să fi mai hotărât.Le spui şi tu"M-am săturat să trebuiască să stau lângă voi în momentele alea, nu e normal ce faceți", găseşte-ți şi tu nişte replici prin care să încerci să fi cât mai convingător.Alte rude nu mai ai? Alți bunici, unchi etc. cu care te înțelegi tu mai bine ca să te poți muta la ei?

| Dragumike explică (pentru anonim_4396):

E o poveste cam lunga... Tatal meu mai are inca 5 frati si pentru ca noi stam in casa mamei lui si a tatalui vitreg nu au mai pastrat legatura cu noi...Mai am niste rude din partea mamei si stau cam la 100 de km de noi, intr-un sat care scoala e foarte departe. Le-am propus sa ne mutam dar nu! Este exclus asta, situatia financiara este una ok dar nu stiu de ce nu vor sa ne mutam

| Dragumike explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru aceste sfaturi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragumike):

Cine ştie ce o fi în mintea lor. Oricum nu prea ai ce să le faci.Numai să nu devii şi tu ca ei. Ştiu că poate nu îți place să auzi asta,pentru că totuşi sunt părinții tăi până la urmă,dar atâta îi duce pe ei capul,sunt prost educați,limitați,pe scurt : atâta pot şi ei.E destul de greu şi va fi pentru tine,având în vedere că ei ar trebui să se ocupe de educația ta,să ajute la formarea ta, să te învețe ce e bine şi ce nu etc., ai prins ideea, dar din păcate va cam trebui să îți găseşti alte modele de urmat în viață, oameni de la care ai ce învăța.Eu tot ce am zis aici, am zis pe baza a ce ai povestit tu, mai departe nu îmi pot da cu părerea. Poate au şi părți bune, asta nu poate ştii nimeni altcineva decât tine.

| IamJoKeR a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești uimitoare, dai cele mai bune sfaturi, se vede ca esti trecută prin viata, mi-ar și mie sa am o prietena ca tine cu care sa vorbesc, care sa ma ajute si pe mine cu sfaturi in rezolvarea problemelor cu care ma confrunt.

| IamJoKeR a răspuns (pentru IamJoKeR):

Mi-ar place *

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

I-ai putea trimite in baie!
Sau ai putea sa le spui sa profite de faptul cand nu esti tu in camera, ca sa aiba sex, pentru ca nu-i tocmai normal, sa faci sex langa copilul tau de 13 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Mama ta ti-a explicat ca ea de fapt nu doreste sa mai intretina acte sexuale atunci cand esti si tu langa ei in pat. Pentru ca ea sa poata scapa ''onorabil'' de datoria de sotie fata de tatal tau, ti-a sugerat mai subtil, ca atunci cand iti dai seama ca tatal tau vrea sa intretina o repriza de sex cu mama ta, tu sa te misti sau sa spui ceva pentru ca procedand asa ii ve-i da de inteles ca esti treaz ceea ce va stopa/taia elanul si dorinta tatalui tau de a mai face sex. Este o situatie ingrata, anormala, dar din nefericire asta e deocamdata si doar asa poate fi... ''elegant'' rezolvata. Din cand in cand va mai scapa si maicata de o corvoada impusa. big grin

| mihai69 a răspuns:

Spune-le să-ți ia bilete la film și să-ți dea și de un suc după aia, în zilele când le vine pofta.

| Freya1 a răspuns:

Parintii tai sunt prost crescuti si nu stiu nici sa te educe.
Sunt familii ce stau in garsoniera si sunt clae peste gramada dar a lor copii poate nici nu au auzit cuvantul sex in casa. Daca nu isi permit o casa mai mare pot foarte bine sa il duca pe bunicul tau undeva sau sa iti puna si tie un pat acolo sau sa dormi cu el.Nu este normal sa asisti la asa ceva.

| Catrice a răspuns:

Cam nasoala situația. E vina părinților. Nu pot s-o facă când nu ești tu de față? Nu ai baie/bucătărie/debara/balcon? laughing

| SG1995 a răspuns:

Ai o rudă la care ai putea dormi, sau un amic bun, uneori când ai tăi au nevoie de spațiu. Totuși e absurd că se fwt de față cu tine.

| IulianaStieTot a răspuns:

Este o forma de abuz cand parintii te expun la relatiile lor sexuale in mod intentionat. Nu o fac cu tine in camera pentru ca nu au unde altundeva, ci pentru ca nu au pic de simt. Intr-o casa exista baie, si eu nu cred ca tu stai 100% doar in sufragerie, este imposibil sa nu gaseasca o ora libera o data pe saptamana in care sa nu te expuna la actul lor sexual. Imi pare rau ca treci prin asta. Discuta despre asta si spune-le ca te fac sa te simti incomod. "E normal si trebuie sa o facem ca na" nu este o scuza buna.