| anonim_4396 a întrebat:

Acum 11 zile trebuia să-mi vină menstuația, dar înainte cu aproximativ 4 zile am început să am scurgeri maronii, menstruația tot n-a venit. Sunt ceva gen o zi da, o zi nu. Nu au miros și vin în cantități mici.
Anticonceptionale am luat acum ceva timp, dar nu cred că ar conta asta, și sunt virgină.
În cam 2-3 zile am să merg la un ginecolog. Totuși, ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand ciclul de TIP NEREGULAT asa cum ai explicat intr-o alta postare, fiind greu sa tii minte datele, mai ales cand nu vine in aceeasi perioada tot timpul, este clar ca nu se poate vorbi de nici o intarziere, pentru ca-i NEREGULAT!
Degeaba tii calendare sau aplicatii, ca nu ajuta la nimic!
Ciclul de tip neregulat nu se poate calcula, estima sau aproxima cu nici o aplicatie de pe pamant.

Tine minte pentru viitor:
-singura protectie pentru sex, este PREZERVATIVUL la absolut toate partidele sexuale.
Cat priveste testul de sarcina, ala se poate face NUMAI DUPA 21 de zile, de la ULTIMA partida sexuala.

Este inutila consultatia la ginecolog, dat fiind un simplu ciclu de tip neregulat, care nu se poate calcula sau aproxima.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din ceea ce ai prezentat, precizat si explicat, se poate trage o unica concluzie si anume aceea ca ciclul tau menstrual este intr-o masura destul de mare dereglata. Fiindca ai renuntat si ai intrerupt administrarea pastilelor AC, cel mai probabil acest fapt a declansat, a agravat si a accentuat desfasurarea neregulata a ciclului menstrual. Trebuie sa te prezinti neaparat la consultatia ginecologica, fiindca in caz contrar starea organelor care apartin de aparatului tau reproducator se va agrava in viitor. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Dacă ești virgină pentru ce
ai luat anticoncepționale?