| gamergirl111 a întrebat:

Buna, acum 48 de ore am făcut prima oara dragoste cu prietenul meu. A folosit prezervativ și nu s-a rupt din cate am vazut noi, dar îmi este frica ca s-ar fi putut prelinge sperma din interiorul prezervativului, pentru ca după sex am observat un lichid alb la baza vaginului meu si îmi este foarte foarte frica sa nu fiu însărcinată.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe intreaga durata de intretinere a actului sexual, in interiorul vaginului este produsa o secretie lubrifianta de catre glande specializate situate in mucoasa vaginului. Aceasta secretie are rolul de a se lubrifia interiorul vaginului, pentru a usura/facilita miscarea penisului in vagin. Secretia este de culoare albicioasa si textura, consistenta si aspectul foarte asemanator cu cel al spermei si din acest motiv deseori provoaca o stare de panica uneori extrema ca nu cumva sa fi curs sperma din prezervativ. In cazul in care prezervativul a ramas intreg/intact, in acea situatie atat teoretic dar mai ales faptic, este imposibil ca sperma sa se poata scurge printre prezervativ si penis si sa treaca pe sub inelul de cauciuc existent la capatul, Multa sanatate!

| gamergirl111 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din suflet! Mi ați fost de mare ajutor

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E bine ca te-a protejat, dar sa stii ca, daca prezervativul ramane intact, sperma ramane in varful lui, nu prea se prelinge afara, decat daca e o masura prea mare.
Ceea ce ai observat tu la baza vaginului, era excretia ta de lubrifiere naturala, stimulata de actul sexual, e ceva firesc.
Daca l-a verifcat vizual dupa, si era toata acolo, in varf, e ok.
Cel mai sigur era sa sufle in el ca in balon, sa fie sigur ca nu e spart!
Sa speram ca totul e bine!

| Adry05 a răspuns:

Daca era intact si pus bine n-avea cum sa iasa din el, probabil e secretie de a ta.

| Emilian65 a răspuns:

Lichidul de care vorbesti esti lichidul vaginal aparut in timpul actului sexual pe care l-ai avut cu iubitul tau. Stai linistita nu poti fi gravida.

| Plato a răspuns:

N-ai pus nicio intrebare, dar o sa presupun.
Sansele sa fii insarcinata sunt infime, numai daca vrea Dumnezeu neaparat ramai gravida.
Teoretic sansele sunt foarte mici.

| gamergirl111 explică (pentru Plato):

Ar trebui sa iau pastila de a doua zi chiar dacă au trecut mai mult de 48 de ore?

| Plato a răspuns (pentru gamergirl111):

Nu cred c-ar trebui, nu are rost. N-o sa ramai insarcinata.

| Jonas94 a răspuns (pentru gamergirl111):

Nu ai de ce. Sperma nu se poate prelinge sau ieși decât dacă prezervativul se sparge.
Prin capătul inferior nu se poate scurge deoarece inelul de cauciuc de la bază împiedică acest lucru.

| Gofigi a răspuns:

Acel lichid este secreție vaginală nu este sperma