| Sssst a întrebat:

acum 8 luni m-am despartit de prietenul meu, dupa ce relatia noastra a luat sfarsit, nu a vrut nici o data sa ne intalnim sa stam de vorba ca sa lamurim lucrurile inca neclare, desi nu mai eram impreuna noi inca vorbeam, o data il cautam eu, o data el si tot asa pana in iulie cant am vorbit ultima data cu el. Eu m-am mutat din tara iar el a plecat la facultate, recent si-a gasit pe cineva; dar cu toate astea eu nu am reusit sa il uit sentimentele mele pentru el au ramas la fel cum erau inainte, il iubesc foarte mult si ma doare foarte tare ca din partea lui nu a fost la fel; dupa ce ne-am despartit am suferit foarte mult si chiar daca nu recunoaste stiu ca si el a suferit. Stiu ca acum nu mai pot spera la o imacare intre noi avand in vedere circumstantele. Cum credeti ca ar trebui sa procedez? Pentru ca efectiv nu ma pot resemna, nu pot sa accept ca povestea noastra s-a sfarsit definitiv.

Răspuns Câştigător
| ady20hbk a răspuns:

Trebuie sa il dai uitarii caci altfel nu poti merge mai departe.E greu, stiu, dar asa cum am putut si eu si multi altii, poti si tu, esti capabila de asa ceva. In primul rand ca sa rezolvi o problema trebuie sa nu mai intri in sfera acelei probleme, cum e in cazul tau, trebuie sa nu mai vb cu el, sa il cauti, sa te interesezi de el caci pana cand nu vei face acest lucru nu vei reusi sa te vindeci. E al naibi de greu, stiu ca vrei sa vezi cum o mai duce, sa il bagi in seama dar nu mai poti face acest lucru daca vrei sa te simti bine si sa iti continui viata.
In al doilea rand ai nevoie de un prieten care sa te ajute, sa petreci timp cu el astfel incat sa nu te mai gandesti la ex.
In al 3 lea rand :gaseste-ti o activitate ceva, care sa iti ocupe timpu liber, ceva interactiv.
Si nu in ultimul rand trebuie sa mergi mai departe, sa ocorzi sansa si altor persoane sa ajunga la inima ta, nu ii refuza din prima, nu ii compara cu ex-ul inainte sa ii cunosti cu adevarat happy

Te pup, incearca sa faci asta.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ar trebui sa accepti asta, altfel nu poti sa mergi inainte, iesi si distreaza-te cu prietenii si nu te mai amagi degeaba, nu se stie niciodata cand cupidon va lovi din nou...

| neutrino a răspuns:

O relatie are un inceput si un sfarsit. Daca intelegeai de la inceput regulile acestui joc, acum suportai mai bine despartirea. Din pacate nu toti stim sa ne comportam dupa ce relatie nu mai este posibila. Trebuie sa accepti ca a fost ...si numai e.

| Vix999 a răspuns (pentru neutrino):

Tu nu simti ca esti intr-o bucla? laughing)

| neutrino a răspuns (pentru Vix999):

As dori sa fii mai explicita, la care bucla anume te referi. Viata in sine este o bucla.

| Vix999 a răspuns (pentru neutrino):

La faptul ca la 8 intrebari din 10 esti nevoit sa dai acest raspuns : "O relatie are un inceput si un sfarsit."

| neutrino a răspuns (pentru Vix999):

Asa este, dar intrebarile sunt cam aceleasi. Daca raspundeam de 10 ori la aceeasi persoana, la 10 intrebari diferite, probabil ca raspundeam diferit. Si nu uita ca suntem la TPU, la o anumita sectiune, unde nivelul intelectual, al nostru, cei ce participam la aceste discutii, lasa mult de dorit. Aceasta este realitatea.

| December a răspuns:

Pai trebuie sa accepti ideea. Alata varianta nu exista. Aici nu mai e nimic cu semnul intrebarii. El te-a lasat, si-a gasit pe alta. Nu are rost sa te mai gandesti la el. Trebuie sa-l uiti repejor si sa-ti vezi de viata.

| aliiina16 a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie..suntem despartiti..am fost 3 ani impreuna..ne vedeam zi de zi dar el s-a mutat la 60 de km ne vedeam dar nu ca inainte..si s-a intamplat sa ne despartim, inca vorbim dar fara sa ne mai spunem te iubesc la sfarsit..in rest e la fel ne facem griji unu pentru altul...si tu ar trebui sa treci peste tinand cont ca te-ai mutat din tara sau sa va impacati si sa te intorci sau sa viina el la tine