| casperha a întrebat:

Bună. Acum aproximativ 5 zile am avut o scurgere de sânge care a ținut o zi, de culoare maro. Pe parcursul zilelor, am simțit dureri de burtă, dar menstruația trebuie sa îmi vina doar peste o săptămâna. Mentionez ca sunt activa sexual. Sfaturi, păreri?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca asta s-a intamplat cu aproximativ 14 zile inainte de aparitia urmatoarei menstruatii, a fost vorba de ovulatie.
Unele femei au crampe usoare sau moderate in ziua ovulatie, uneori localizate mai mult in stanga sau dreapta, depinzand de ovarul ce elibereaza ovulul in acea luna.Aceste femei pot determina cu usurinta momentul in care ovuleaza si din ce ovar.Desigur, fenomenul nu este foarte comun, majoritatea femeilor neavand aceste simptome, dar ambele lucruri, atat prezenta cat si lipsa lor sunt total normale.
Uneori apare si fenomenul numit spotting, care se manifesta prin cateva picaturi de sange, sau secretie amestecata cu sange, de culoare roz, rosu, sau maro.
In mod normal, acest lucru nu ar trebui sa fie motiv de ingrijorare.

Doar daca sangerarea persista si este in afara ovulatiei sau in afara perioadei menstruale ar trebui sa ridice semne de intrebare.La fel daca secretia prezinta miros urat.

Multa sanatate!

| casperha explică (pentru Floridori):

Mulțumesc! Maine oricum am programare la Ginecolog☺️

| Floridori a răspuns (pentru casperha):

Cu mare drag!
Super, mereu este bine sa avem grija de sanatatea noastra happy