| Madalinaale a întrebat:

marti trebuie sa dau traseu pentru obtinerea permisului de conducere.ma simt foarte nepregatita.instructoru nu s.a prea ocupat de mine uneori nu ma duceam nici macar o data pe saptamana la conducere. iubitul mei imi tot spune sa nu ma duc marti si sa l anulez. Parcarea laterala nici macar o data nu am facut.o pentru ca nu m.a invatat cum si nici nu mi.a vorbit de ea.el mereu era cu nasu in telefon..mi.au mai ramas si sedinte de facut cred ca 2 sau 3. acum i.am trimis mesaj ca o sa.i platesc numai sa mai faca maine cu mine o sedinta.a trecut o ora si nu mi.a raspuns nici acum..imi este foarte frica de parcari de dat cu spatele.la asta chiar nu ma pricep. Si de plecare din rampa.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea avem cu ce sa te ajutam.
Suna instructorul luni, vezi daca te ia la conducere, si stabiliti daca esti pregatita sau nu.
Parcari laterale nu am facut nici eu cu instructorul, dar nici la examen nu mi-a cerut. In schimb, plecarea din rampa am exersat-o mult, si examenul l-am inceput tocmai dintr-o rampa mare, cu 5 persoane in masina.
Nu spune ca nu te pricepi, ca nu stii... in soferie, toate se invata prin exercitiu. Daca retii ce ti s-a explicat, si iti doresti sa inveti, ajungi un sofer foarte bun, cu exercitiu, dar mai ales, cu vointa. Daca te lasi doborata de prejudecatile "femeile nu-s bune la condus", iti propui sa ramai la nivelul actual, lucru foarte usor.
Am avut si eu momente in care mi se parea ca nu o sa ajung niciodata un sofer fara emotii, fara risc de a zgaria masina in primul loc stramt. Dar am depasit aceste temeri, fiind incurajat de alte persoane, si luand ca modele cativa soferi foarte buni.
Daca intr-adevar nu reusesti sa faci manevrele importante, nu te prezenta la examen, cred ca e mai usor, nu mai trebuie sa dai sala inca odata, te reprogramezi doar.
Daca iubitul tau are masina, ar fi bine sa te ajute, sa faci ceva 'conducere' cu el, nu intr-o parcare, ci undeva pe camp, in poligon, sau intr-o curte privata. Conteaza mult cine te invata, daca e calm, te simti si tu mai bine, si ai rabdare sa exersezi pana la succes.

| IsKillerX a răspuns:

Calmeaza-te. gandeste ca mergi ca si celalalte masini (dar incet) si la parcarea laterala se folosesc oglinzile si daca nu iese nu are nimic.