| Nicol0000 a întrebat:

Acum o luna am avut contact sexual cu prietenul meu, insa in urma contactului a trebuit sa folosesc Postinor 2. A trecut o saptamana de cand trebuia sa imi vina menstruatia. Este o dereglare hormonala din cauza pastilei, si daca da, cat e nevoie sa mai astept?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca actul sexual s-a petrecut in urma cu 1 luna iar menstruatia trebuia sa apara in urma cu 1 saptamana rezulta ca intre aceste 2 evenimente exista o diferenta de 3 saptamani (circa 20-21 de zile). Deoarece ovulatia se produce intotdeauna cu fix 14 zile inainte de menstruatie, rezulta ca in momentul sexului nu erai in PERIOADA FERTILA. In consecinta atat teoretic cat si aproape sigur si practic era IMPOSIBIL sa se instaleze o sarcina si ca atare administrarea pastilei de a 2 a zi s-a facut INUTIL/FARA ROST. Se poate considera fara a gresi ca ai procedat IRESPONSABIL ca nu te-ai informat inainte de a folosi pastila respectiva, deoarece hormonii sintetici din pastia neavand asupra ce sa actioneze (deoarece 90% ca nu exista posibilitatea de sarcina) au actionat haotic in organism, ceea ce a determinat dereglarea severa a sistemului tau hormonal pe termen lung de minim 6-7 cicluri menstruale. Se poate banui ca intarzierea este provocata de dereglarea hormonala provocata de pastila respectiva insa nimeni nu poate aprecia cat de grava este aceasta si mai ales ce durata poate avea. Nu poti face nimic decat sa astepti si sa reflectezi asupra imensei/gravei prostii facute din cauza lipsei de informare. Multa sanatate deoarece sigur vei avea nevoie de asa ceva in lunile urmatoare.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa mai astepti deloc, trebuie sa ajungi urgent la ginecolog. In mod normal, dupa pilula de a doua zi, nu poti accepta decat 3 zile de intarziere, in a patra trebuie obligatoriu sa te vada ginecologul. Asa ca urgent, luni dimineata la prima ora, mergi la medic.

| e1xtz a răspuns:

Astepti pana iti vine.
Daca ai folosit pastila corespunzator si era cazul sa o utilizezi si-a facut efectul.

Efecte adverse si intarziere(dereglari), sunt posibile pe termen indelungat, nu doar luna aceasta.

| e1xtz a răspuns (pentru e1xtz):

Dat fiind ca ai avut contactul acum o luna, pentru linistea ta cumperi un test d sarcina, il folosesti dupa instructiuni si asa excluzi sarcina categoric...astepti sa iti vina menstruatia in perioada urmatoare, dar orice intarziere mai mare de 2-3 luni din orice motiv duce obligat la consultarea unui medic ginecolog.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru e1xtz):

Vizita la un cabinet ginecologic in vederea unei consultatii de specialitate este indicat sa se faca in momentul in care intarzierea depaseste 10 zile, iar dupa maxim 14 zile devine practic obligatorie.

| Nicol0000 explică:

Deci e exlusa total sarcina? Tin sa mentionez ca azi ma ametea capul, aveam dureri abdominale, iar sanii ma dor de vreo 3 zile. Pastila am luat-o cu scopul de a nu ramane, din cate stiam, poti ramane insarcinata in orice perioada a lunii.