| Izara a întrebat:

Buna, acum o saptamana am avut un contact sexual neprotejat unde el a ejaculat in mine, tin sa mentionez ca am vrut asta, vreau sa stiu daca este prea repede sa fac un test de sarcina dupa o saptamana?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca contactul sexual a fost intretinut in una din cele 4-5 zile ale perioadei fertile a acestui ciclu menstrual si formarea sarcinii este intr-o foarte mare masura posibila, atunci testul de sarcina se poate efectua dupa ce au trecut 14-15 zile de la data intretinerii sexului. De regula, testerul de sarcina ultrasensibil poate sa determine existenta hormonului de sarcina hCG in urina testata si sa indice rezultatul corect... POZITIV dupa ce au trecut circa 14 zile. In concluzie poti efectua testare dupa data de 20 decembrie. Mult noroc! Multa sanatate!

| Izara explică (pentru corbulalbrosu):

Am uitat sa specific ca nu stiu daca am fost in perioada cea mai fertila, nu prea am tinut cont de asta pentru ca am o mesnstruatie neregulata si e cam greu sa aflu cand sunt in perioada aia. Doar ca stiu ca sa sensele ca eu sa raman insarcinata nu sunt 0.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, este repede. Testul de sarcina se face la 21 de zile de la ultimul act sexual neprotejat.

Răspuns utilizator avertizat