| anonim_4396 a întrebat:

Acum un an s-a mutat în bloc un tip care sta la mine în chirie în alt apartament.La început nu mi-a prezentat deloc interes nici nu prea ne salutam dar după câteva luni el a început sa ma salute mai des chiar și de la distanta ori din mașină îmi face cu mana și la fel nu aveam nimic dar de la un timp am început sa ma pierd sa devin proasta în preajma lui chiar îmi tremura corpul și nu ma pot controla! E foarte frustrant nu am simțit niciodată asa nu mi am pierdut niciodată controlul în fata unui bărbat! Nici nu știu de ce ma simt asa nici nu știu ce simte el dacă simte ceva! altceva nu se întâmplă intre noi doar ca ne salutam ne facem cu mana o face chiar și când e cu gagicasa în masina de aceea eu cred ca e doar politicos! Știu de el doar ca e scorpion am intrat odată pe pag lui de fb.Intrebarea mea e cum scap de sentimentele astea ca nu mai suport nu suport sa ma simt asa în fata unui bărbat!

Răspuns Câştigător
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Un barbat care iti acorda atentie este un stimul puternic, in special cand simti nevoia sa primesti aceasta atentie. Dar uneori, persoana care iti acorda atentie, nu este cea potrivita si atunci ai nevoie sa inveti sa iti gestionezi emotiile, pentru a trai o viata mai linistita, mai in acord cu aspiratiile tale. Nu este asa de greu!

| Meli89 a răspuns (pentru PsihologMariusIftimie):

Am încercat și este peste puterea mea! cu cat încerc mai mult sa îmi controlez emoțiile cu atât mai rău dau în penibil de ex.ieri parcam mașina în garaj și el era în spatele meu la fel sa parcheze și la intrarea în garaj am dat semnal stânga! bine ca eram cu varamea și ne am amuzat dar el probabil a gândit ca sunt proasta! iar de la un timp am început sa îl și visez! Deci...e clar ca ma interesează pers.lui dar îmi e teama de ceea ce simt și asta ma tine pe loc nu ma simt în stare sa vb cu el! ...probabil nu ma înțelegeți ca nici eu nu ma înțeleg. Va mulțumesc pentru rasp

| Kingsley a răspuns (pentru Meli89):

Probabil ai niste sentimente pentru el pe care nu le doresti sa le ai (adica tie nu iti place de el) dar totusi nu poti scapa de ele. Asta se trage cel mai probabil din lipsa unei persoane care sa iti acorde atentie (adica un iubit), iar creierasul tau l-a gasit drept varianta de compromis pe acest vecin care doar e politicos cu tine. Solutia este sa iti gasesti un iubit.

| PsihologMariusIftimie a răspuns (pentru Meli89):

Controlul emotiilor este o arta pe care ti-o poate impartasi un psiholog. Complicatiile la care ajungem cand nu stim sa ne gestionam emotiile pot fi dintre cele mai neplacute: incurcaturi cu cei din jur sau psihopatologie. Apreciez foarte mult persoanele care isi doresc sa cunoasca mai multe despre acest subiect. happy

| Meli89 a răspuns (pentru PsihologMariusIftimie):

Am știut mereu sa îmi controlez emoțiile și sentimentele în fata unui bărbat au fost bărbați mult mai arătoși decât el și nu am avut nici un fel de probleme de asta sunt speriata de ceea ce simt! Sunt sigura ca nu îmi trebuie psiholog doar câteva sfaturi de la pers care au trecut prin situații asemănătoare.

| PsihologMariusIftimie a răspuns (pentru Meli89):

Nu stiu care dintre raspunsurile de pe aceasta pagina a reusit sa te ajute. happy

| Meli89 a răspuns (pentru PsihologMariusIftimie):

Niciunul dar va mulțumesc pentru incercare

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Eu cred ca in ultimul an te-ai copt, adica ti-au crescut sanii si ti s-a rotunjit fain funduletul, si de aceea te-a remarcat!
Restul, sunt aproape firesti, si daca iti impui si nu iti place deloc de el, o sa iti treaca, dar se pare ca iti place, iar mintea ta deja s-a gandit oare cum o fi sa ma ia la plimbare, cum miroase de aproape, stie sa mangaie, stie sa sarute fain, etc.
Asta e!

| Meli89 a răspuns (pentru PsihoSex):

Am 28 ani sunt "coapta"demult! da probabil sunt chestii firești dar nu la mine tocmai de asta am scris aici.ma așteptăm să îmi rasp cineva care a mai trecut prin asta!

| PsihoSex a răspuns (pentru Meli89):

Daca ai fi citit mai multe raspunsuri de ale mele, ai fi observat ca le spun sa isi spuna si varsta, pentru ca una e sa ai 16 ani si alta 28!
Atat la 28, cat si la 35 sau 45, o femeie poate recepta si experimenta anumite situatii si senzatii, ca si in cazul tau!
Poate el era intolit mai fain in ziua aia, poate si tu erai intr-o forma mai receptiva, si asta ai simtit! Cred ca e cam tarziu acum, ca sa tii minte, dar poate erai intr-o anumita faza hormonala si asta putea contribui la ceea ce s-a intamplat!
Este foarte posibil ca mintea ta sa fi operat anumite chestii, dar pe care tu, "coapta" deja bine, nu-i asa?!, ai refuzat la modul constient sa le accepti. Nimic deosebit si nici rarissim.
Mi s-a intamplat si mie ceva mai mult sau mai putin similar, sa fiu observat si apoi abordat de cineva de sex opus, la un vernisaj, si sa intram in discutie, dar na, asta e viata!
Iar cat de "coapta" poate fi o femeie la 28 de ani, e mult de discutat, una poate fi foarte matura, iar alta mult mai puerila, in funtcie de tipul de educatie primit, mamoseala, scoli absolvite, experiente marcante, decisive, etc.
"Chestii firesti dar nu la mine" spui tu,. oare nu esti putin prea sigura de tine, exact in contrast cu ce ne-ai scris ca simti?! Firescul tau nu e mereu si firescul altora si evident si invers!
Poate ar trebui sa fi ceva mai flexibila si intelegatoare, mai ales daca ai facut vreo scoala tehnica, departe de chestii ce tin de suflet, inima si hormoney zburdalnici, si astfel, viata iti va parea si va putea deveni mult mai interesanta si mai frumoasa!
Success!