| tuGatita a întrebat:

acum vreo luna prietenul meu a fost la ziua unui prieten de al lui, la care eu nu am putut sa merg. acolo s-a intalnit cu o fata, fosta colega din generala cu care s-a inteles fff bine. a dansat mai toata seara cu ea, a stat cu ea, au baut, au glumit, s-au pupat (pe obraz) ba chiar el i-a dat o palma la fund din cauza ca l-a enervat. el mi-a povestit toate astea. cand am auzit de palma m-am suparat dar nu i-am zis mai nimic pentru ca stiu ca nu ar fi capabil sa ma insele, ma iubeste stiu asta, a facut multe pentru mine. eu sunt foarte geloasa, am crezut ca pot trece cu vederea dar si dupa ce a trecut evenimentul eu tot ma gandesc la seara aia. chiar daca stiu ca ei nu ar avea cum sa fie impreuna din mai multe motive, iar fata aia are prieten, totusi imi vine sa o bat daca o vad...si am asa o ura fata de ea, ma dezgusta. ce sa fac? sa uit de toata treaba aia. dar totusi dc sa ii dea cu palma la fund, cand el nu a mai facut pana acum asa ceva de cand e cu mine? si avem o relatie de mult timp. pls ajutati-ma cu un sfat ca sa nu ma mai gandesc la aia, sa trec peste. nu e cine stie ce, dar eu sunt geloasa si il vreau numai pentru mine, nu vreau sa mai puna mana pe alta.

Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

OK, ia-o ușor pentru început. Noi fetele suntem geloase, și eu sunt recunosc, unele mai puțin, altele mai mult, iar 4-5 % ating o extremă greu de înțeles, sufocantă. Și eu am prieten. Am fost cu el la ziua unui fost coleg unde s-a întâlnit cu o colegă din 9-12, foarte simpatică recunosc, cu care a stat și-a glumit mai mult decât a stat cu mine. Undeva îți dai seama că și pe mine mă rodea o invidie, dar am ignorat și mi-am făcut și eu cunoștințe cu care să-mi petrec seara.
Este normal să aibă asemenea amici/amice. Gândește-te numai că se cunosc de mult timp, încât dacă-și doreau cu adevărat puteau să fie împreună și să aibă o relație lungă, dar tot timpul au fost colegi/ amici și doar atât. Pe de altă parte, am mai discutat cu cineva tot pe aceeași temă, după ce-am ajuns acasă de la ziua respectivului și mi-a zis că, fiind colegi, tipa aia i-a cunoscut toate cuceririle și-i cunoaște cam toate năzbâtiile și defectele (pe care ei i le-a arătat fiindcă nu-i pasă de ce credea, dar față de tine încă are o reținere) și astfel e firesc să facă "mișto" cu ea, doar de fun.
La urma urmei e bine că ți-a recunoscut în detaliu, și să știi că dacă-ți arăți gelozia îl vei îndemna să n-o mai facă. Pe bărbați îi atrag mai mult fetele care sunt indiferente față de celelalte ce roiesc în jurul lui, demonstrându-și astfel încrederea în sine și faptul că tu știi că ești cea mai bună și asta contează. Important era dacă prietenul tău călca și el strâmb, dar n-a făcut-o. Așa că bucurați-vă în continuare unul de celălalt!

7 răspunsuri:
| Marius2011 a răspuns:

Poi sincer se vede ca esti geloasa fara suparare, mai ales pentru ca sau inteles bine de aia i-a dat o palma peste fund si daca zici ca sti ca nu ar fi in stare sa te insele eu zic sa nu mai dai atentie iate cu alceva cat despre acea fata las-o. nu da in ea pentru ca vei confirma ca esti geloasa :X

| mdany a răspuns:

Daca il vei sacai cu treaba asta ca "de ce i-ai dat o palma peste fund" va crede ca esti o fire geloasa ca nu poate sa miste un deget fara sa stii si pana la urma te va lasa.Treci peste momentul acesta si incearca sa te gandesti la viitor nu la trecut.Ce a fost a fost.

| biBii07 a răspuns:

Hai mai a fost o palma la fund, lucrurile astea se fac si in gluma nu ai de ce sa fi geloasa pur si simplu. Si gandeste-te ca a mai si baut, nah nu e motiv de gelozie. Nu ai de ce sa o urasti pe fata ii poti arata ca prietenul tau e al tau si numai al tau in cazul asta impusti doi iepuri :p

| alexanelly a răspuns:

Nu cred ca te-ar insela, probabil ca acea palma a fost data pur si simplu intr-o gluma, avand in vedere ca au fost colegi in generala, de obicei baietii sunt "atrasi" de fundul unei fete... daca lui chiar i-ar fi placut de fata respectiva nu iti mai spunea fiecare amanunt. Gandeste'te ca este un incident minor, mai bine o lasi asa decat sa te certi cu el, dar daca nu uiti nici asa, mai bine il intrebi "de curiozitate" fara sa va cetrati. pupici

| ĦΔŁŁØẄΣΣЙ a răspuns:

Anca nu trebuie sa te supere o curvulita, mai bine uita ca s-a intamplat si incearca sa fii fericita cu el sincer unii cam au obisnuinta sa insele dar daca te uibeste cu adevarat nu te-ar ranii poate cine stie era putin ametit era in toiul petrecerii ce a fost a fost iubestel ca si cum ar fi ultimul pana mai ai parte de el sau el de tine...

| Oana_9831 a răspuns:

Draguta mea, da chiar nu trebuie sa te gandesti la asta.Stii si tu cum sunt vremurile acum,daca se intelegea bine cu ea isi permit sa vorbeasca, sa glumeasca si alte gesturi, ca acea palma.Eu cred ca a fost o glumathinking o joaca de adolescentilaughing nu ai de ce sa iei totul serios, mai ales daca esti sigura ca tine la tine. Uita de asta, daca tot te framanta discuta cu el si o sa iti explice si el mai bine ca nu e nimic intre ei 2. Poate te vei simti mai bine atunci. Oricum, eu nu cred ca ai motive de ingrijorare.Mai bine uita si bucurati`va de relatia voastra mai ales daca e de lunga durata:* fundita?love struck

| S1mplu a răspuns:

Anca nu trebuie sa fi geloasa daca ai incredere in el si cu fosta lui colega nu trebuie sa te bati pentru atata lucru,o palma la fund,cati baieti nu au facut asta in viata lor chiar si cu prietene,sincer e o stare trecatoare,daca ai incredere in el si nu este genul care inseala si este fidel nu iti mai face griji si apropo daca fata aia are prieten,prietenul ei de ce n-a fost cu ea,ca eu daca as avea o prietena nu as lipsi de langa ea nici macar o clipa laughing in fine tot ce iti propun este sa uiti,incearca sa uiti,adevarul este ca dragoste fara gelozie nu exista,toti suntem gelosi dar ne manifestam diferit,in plus daca prietenul tau te vede cu cineva, nu stiu un fost coleg ceva fac pariu ca moare d ciudalaughing mai bine linieste-te calmeaza-te nu trebuie sa sari asa de tare, si in plus nu au facut ei nimic deoarece naveau cum ca sigur ai vedea cineva si ai zicea imediat si auzeai dar daca nai auzit nimic pan acum inseamna ca fost cuminte:p oricum daca il iubesti si ai incredere in el va fi totul bine, dar pentru siguranta relatiei tinel departe de fostele colege ca cine stie ce ganduri isi face.Bafta.