| Anonima0707 a întrebat:

Am 14 ani si de curand m-am masturbat si a inceput sa imi curga ceva rosu, nu stiu daca e sange, nu a curs mult, app nu mi-a venit inca menstruatia. E ceva grav? Trebuie sa consult un doctor sau ceva? Help pls

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In timpul masturbarii intravaginale a ''pasaricii'' prin asa numita ''degetica'', se poate intampla ca printr-o miscare mai neatenta sa se lezeze, crape, franjureze sau chiar sa se rupa membrana subtire numita HIMEN, cea care acopera partial gaura de intrare in canalul vaginal. In astfel de situatii este posibil sa se produca o sangerare de obicei slaba cantitativ si de scurta durata. Deci este posibil ca ''pasarica'' ta sa fie DEFLORATA in urma lezarii sau a ruperii partiale sau totala a himenului.
Iar in legatura cu faptul ca la varsta ta de 14 ani inca nu ai ciclu menstrual, NU este cazul sa te ingrijorezi fiindca este bine stiut faptul ca inceperea procesului menstrual este stabilit GENETIC si este dirijat strict hormonal. Procesul menstrual de regula se instaleaza si incepe cel mai devreme in jurul varsta de 10-11 ani si pana cel mai tarziu la varsta de 16, maxim 17 ani. Consultatia ginecologica devine necesara doar in cazul in care sangerarea menstruala nu incepe dupa implinirea varstei de 17 ani. Multa sanatate!

| acerr a răspuns:

Woo pai de ce te mastuebezi interior? vezi mai sus ai ceva mic ca un tumburus! ia oglinda si te uita, ca sa stii ce ai acolo si pe unde ete pisi, posibil sa nu sti sau?

| NeganMyLove a răspuns:

Ai băgat și degetul în vagin? Dacă da poate de asta ți-a curs sau poate urmează sa îți vina menstruația!

| Deniii12 a răspuns:

Dacă ai fost virgină, normal ca ți s-a rupt himenul si daca spui ca nu ti-a venit incă menstruatia..altceva nu poate sa fie, si apropo :b nu o spun în sens rău dar cați ani ai de te masturbezi?

| Deniii12 a răspuns:

Dacă ai fost virgină, normal ca ți s-a rupt himenul si daca spui ca nu ti-a venit incă menstruatia..altceva nu poate sa fie :b apropo, nu o spun în sens rau dar la 14 ani nu e ok sa-ti pierzi virginitatea in niciun fel

| Anonima0707 explică (pentru Deniii12):

Nu l-a curs imediat ci dupa cateva ore

| Anonima0707 explică:

Nu a inceput sa imi curga Fix dupa ce m-am masturbat, dupa cateva ore, aproape o zi