| KlaudyaPussy a întrebat:

Am 15 ani in ianuarie mi-a venit ciclu prima data, in februairie nu mi-a mai venit in martie da aprilie nu si mai da.
Din mai nu mi-a mai venit, vreau sa specific ca in august
mi-am inceput viata sexuala... as putea ramane insarcinata daca nu am ciclu regulat thinking
PS : stiu ca o sa ma judecati gresit pentru ca la doar 15 ani mi-am inceput viata sexuala.straight face

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DAAA, poţi să rămâi însărcinată chiar dacă nu ai menstruaţie regulată!

Cam într-un an de zile ar trebui să se "regleze" şi să ai menstră aproximativ în fiecare lună...

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon, ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

| KlaudyaPussy explică (pentru bursuc001):

Mersi, oricum acum am intrerupt rekatile sexuale de doua luni.

| KlaudyaPussy explică (pentru KlaudyaPussy):

Relatile***

| bursuc001 a răspuns (pentru KlaudyaPussy):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

Toate cele bune şi Sărbători Fericite!

18 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Faptul ca abia din ianuarie ti-a venit pentru prima data ciclu si ca ivine sau nu vine regulat nu stiu daca e asa mare probleme, e normal sa iti vina aiurea dar pentru asta poti consulta si un medic...ti-ai inceput viata sexuala, nu te condamna nimeni dar protejeaza-te pentru ca chiar daca nu ai un ciclu regulat sansele sa ramai insarcinata exista

| h3r a răspuns:

KlaudyaPussy?
Te-ai asteptat "la judecata", deoarece stii ca ai gresit, te simti.
Si totusi, te-ai protejat?
Cat despre menstruatie, este normal sa-ti intarzie. Esti la inceput si inca nu ai menstruatia regulata.
Alta data, ai si tu grija la ce faci.

| XatomisX a răspuns:

Cand te-ai masturbat ultima oara? conteaza nu glumesc?

| KlaudyaPussy explică (pentru XatomisX):

Am vazut ca ai lasat un mesaj pe privat din pacate TPU nu ma lasa sa it raspund...winking vb pe id de mes daca vrei Bimbettadolce283

Răspuns utilizator avertizat
| Inemes a răspuns:

Abia ce ti a venit menstruatia si ti ai si inceput viata sexuala... straight face
Nu te judecam dar... pe centura vei zace thinking

| KlaudyaPussy explică (pentru Inemes):

straight face sant copile de 11 anii care fac sex.hee hee si daca mi-am inceput viata la ani estia e problema mea. daca nu ma poti ajuta cu un raspuns nu mai scrie nimic.winking nu-s prima nici ultima!

| Inemes a răspuns (pentru KlaudyaPussy):

Asa e, nu esti prima nici ultima copila tampita care face asta pentru ca este cool.winking

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru KlaudyaPussy):

Da-le pace draga >big grin

| Angelaaa a răspuns:

Nu draga nu te judecam gresit ca la varsta asta ti-ai inceput viata sexuala! Ci ca nu ai mintea inca coapta!
Mama, sora mai mare, matusa, cineva cu care poti vorbi despre menstruatia ta nu ai? Nu poti lua pe cineva de manuta si sa mergi la ginecolog pentru un tratament? Nu se uita la pasarica stai linistita.
Iar pentru intrebarea ta....protejeaza-te mereu pentru orice! Boala si sarcina

| KlaudyaPussy explică (pentru Angelaaa):

batting eyelashes am fost la un ginecolog cu mama inainte sa incep viata sexuala si mi-a spus ca e normal sa nu am ciclu regulat.

| Angelaaa a răspuns:

Tu vrei sa stii asta acum iar daca noi toti am zis " poti sta linistita fa sex cat mai mult nu ramai" esti in culmea fericirii pentru ca asta e raspunsul pe care ai vrea sa il auzi.

| anonimm123456789 a răspuns:

Menstruatia se regleaza cam dupa 2 ani si eu cred ca e viata ei si problema ei ea doar a pus o intrebare nu sa o criticati voi.

| Eronik a răspuns:

Klaudya nai tu treaba cu ce spune unu sau altu, lumea e rea si stie doar sa critice si sa vorbeasca pe la spate, tu iti sti situatia si atata timp cat tu ai o parere buna despre tine restul sa ii bagi de unde au venit. Si cu ciclu atata timp cat doctoru ti-a zis ce ti-a zis e ok. Bafta cu sexulaughing