| anonim_4396 a întrebat:

Am avut ciclu pentru prima data pe 20 ianuarie de atunci nu mi-a mai venit si sunt ingrijorata.mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala si am 16 ani.va rog sa imi raspundeti

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primele luni de menstruatie, e normal ca aceasta sa fie neregulata, dar tu ai 16 ani si deja ar trebui sa ai menstre regulate. Eu te sfatuiesc sa discuti aceasta problema cu mama ta si impreuna sa mergeti la un ginecolog (poti fi consultata si daca esti virgina).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un ginecolog, trebuie sa existe o explicatie si doar medicul poate sa ti-o dea.

| nimic:*de:*spus:* a răspuns:

Io cred ca nu e cine stie ce mare problema...la 16 ani sunt dereglari hormonale...si mai ales ca nu ai intretinut relatii sexuale.si totusi o vizita la ginecolog nu ar strik...:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Deja este o problemă dacă ciclul menstrual a venit ceva mai târziu decât în mod normal.
Dereglări hormonale.
Mergi la un medic ginecolog pentru ajutor și tratament.
Este spre binele tău, deci nu sta pe gânduri.
Ia-o pe mămica ta de mână și faceți vizita împreună.
Sănătate.
Pa, pa.

| Sweetllemon a răspuns:

Si mie mi sa int la fel. si am 14 anibig grin.

| andraolaru a răspuns:

Eu te sfatuiesc nu te panichezi. mie mi-a venit tot la 16 ani si am avut aceeasi pb, in sensul ca incepusem sa-mi fac griji k nu mai aparea "problema".am fost la ginecolog si mi- a spus ca la mine este o chestie ereditara, caci si mamei mele i-a venit la 17 ani prima data. Solutia propusa de medic a fost o injectie sau o serie de injectii cu hormoni si alte minunatii care sa-mi stimuleze aparitia menstruatiei. Insa eu am refuzat caci mi-e frica de dereglari hormonale si sa fiu sincera am si fobie de ace, seringi etc
In fine, pana la 19 ani cand mi-am inceput viata sexuala mi-a venit menstruatia o data la 3 luni/3 luni jumate, deci de cel mult 4ori/an.
De atunci iau anticonceptionale si e foarte placut sa stii mereu ziua si perioada din zi cand trebuie sa apara "nenorocirea".
Ti-am povestit toate astea pentru ca stiu cum e, avand in vedere ca la maj prietenelor mele le venise la 10-12 ani.
Du-te la ginecolog si vezi ce zice, iar daca iti prescrie pastile anticonceptionale cere-le pe cele cu cel mai mic continut de hormoni (ca sa nu te ingrasi) laughing
Pup si bafta!